reklama

Rozbila se vám příjezdová cesta? Máme návod, jak ji svépomocí krok za krokem opravit

Dlouhá zima odhalila nedostatky nejenom na veřejných komunikacích, ale dala zabrat i soukromým příjezdovým cestám, terasám i chodníčkům. Plocha je popraskaná mrazem, na mnoha místech zvednutá, ve spárách prorůstá tráva a prodírají se kořeny. Stojíte před zásadním rozhodnutím, zda si na opravu troufnete sami anebo ji svěříte odborníkům. Nic vám nebrání pustit se do díla svépomocí, když víte, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos)
Rozbila se vám příjezdová cesta? Máme návod, jak ji svépomocí krok za krokem opravit (Zdroj: Depositphotos)

Celkový dojem z příjezdu k domu ovlivní cesta, respektive její kvalita, provedení i správný výběr materiálu. Důvodů, proč se rozhodnout právě pro betonovou dlažbu na příjezdový chodník, je několik. Beton jako přírodní materiál perfektně zapadá do prostředí a vedle kamene nebo dřeva je přijatelnou variantou i pro domy postavené uprostřed krajiny. Navíc díky pokládce „nasucho“ a několika patrům drenáží i bez spárování dlažba perfektně odvádí vodu, což oceníte především při velkých plochách, jako jsou terasy nebo právě parkoviště a příjezdové cesty.

Dlažba
i (Zdroj: Depositphotos)
Betonová dlažba sluší každému typu domu

Stavba svépomocí

Realisticky zhodnoťte své síly a schopnosti a zvažte, co zvládnete sami, protože rozhodnete-li se zbudovat či opravovat příjezdovou cestu svépomocí vyžádá si to relativně hodně času a zcela jistě i dost fyzických sil. Ano? Tak pojďte a podívejte se, co všechno budete potřebovat, abyste si sami, respektive za pomoci šikovné techniky, příjezdovou cestu z betonové zámkové dlažby opravili nebo přímo znovu vybudovali.

Rozbitá cesta
i (Zdroj: Prima DOMA)
Starou a rozbitou cestu je nutné opravit

Budete potřebovat

Bourací kladivo (z něj ale bolí ruce) takže radši těžkou techniku – bagr, vibrační pěch a desku na zámkovou dlažbu (pomůže nejbližší půjčovna stavebních strojů)

  • Štěrk frakce 16 – 22 mm a 4 – 8 mm
  • Zásypový písek
  • Zámkovou dlažbu (nezapomeňte správně spočítat plochu) a obrubníky
  • Odvodňovací kanály
  • Betonovou směs
  • Kolečko, hrábě a lopatu, gumové kladivo, provaz a dřevěnou lať

Nejprve si udělejte pořádek a srovnejte terén. To znamená zrušte původní plochu – starý materiál rozbijte a podklad vybagrujte. Optimální hloubka výkopu je zhruba 32 až 37 centimetrů. Pro příjezdovou cestu k rodinnému domu počítáme se zátěží vozu do 3,5 tuny a pokládají se dvě vrstvy štěrku o různé hrubosti.

Terén
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nejprve srovnejte terén

Zkontrolujte si podloží, pokud máte nesoudržný terén, to znamená, měkkou písčitojílovitou hlínu, je potřeba nejprve ji udusat pěchem a položit na ni geotextilii. Ta sice propouští dešťovou vodu, ale zabrání tomu, aby se vrchní vrstvy promačkávaly do podloží, samozřejmě také znemožní prorůstání plevele.

Nyní je čas na vymezení hranic cesty, respektive zabetonování obrubníků. Ty je rozhodně vhodné usadit a zabetonovat ještě před zavážením první vrstvy štěrku. Pevně usazené hranice totiž následně udrží štěrk i dlažbu na svém místě. Obrubníky zafixujte zavlhlou betonovou směsí a nechte do druhého dne, alespoň 24 hodin, zaschnout a vytvrdnout.

Obrubníky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Usaďte obrubníky

Založte první vrstvu, na kterou použijete hrubší kamenivo ideálně frakce 16 – 22 mm. Někteří dodavatelé kamene jsou schopni jej rozprostřít po ploše, ale pokud vám náklad složí na jednu hromadu, budete potřebovat silné ruce pro spoustu namáhavé práce. Kolečkem rozvezte štěrk rovnoměrně po celé cestě a poté lopatou a hráběmi rozprostřete po celé šířce. Povrch zhutněte pěchem (žehličkou).

Štěrk
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nasypte štěrk

A protože vjezd je často z kopce je třeba nyní umístit odvodňovací kanály. Upevníte je na potřebné místo stejným způsobem, jakým jste zafixovali obrubníky, tedy zavlhlou betonovou směsí. A opět nechte 24 hodin zaschnout a zatvrdnout.

Nové odpady
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zafixujte odvodňovací kanálky

Následující den nasypejte na povrch druhou vrstvu štěrku, jež zároveň poslouží jako vrstva kladecí Použijte frakci 4 – 8 mm. Opět jako v prvním případě rovnoměrně rozhrňte po povrchu, ale dále nezhutňujte, jen dlouhou latí srovnejte.

Udusání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Štěrk důkladně udusejte

Začněte klást zámkovou dlažbu podle vzoru, jaký jste si zvolili. Každou kostku vždy usaďte gumovým kladivem. Důležitá je výška, do které budete dlažbu pokládat. Ideálně by dlažba měla přesahovat zhruba jeden centimetr nad obrubník. Následně ji totiž ještě budete fixovat vibrační deskou, na kterou si nasadíte gumový pás, aby se nové kostky nerozbily. Tímto finálním zhutněním se dlažba nejenom „utáhne“, ale také perfektně vyrovná.

Zámková dlažba
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do jemného štěrku usadíte dlažbu

V tento moment máte již téměř hotovo. Následuje poslední a „nejzábavnější“ krok celé rekonstrukce. Do něj můžete zapojit celou rodinu. Jemný zásypový písek rozsypejte v menších hromádkách po celé ploše a pevným koštětem (nejlepší je rýžové), vmeťte do spár. Teď už máte dlažbu připravenou a můžete po ní začít jezdit. Přebytečný písek se po několika deštích odplaví.

Písek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Mezery zasypejte jemným pískem

Dokonalý vzhled

Díky moderním technologiím můžete mít betonovou dlažbu nejenom v tradičním vzhledu, ale například i reliéfem říčního nebo lomového kamene či břidlice. K nerozeznání od originálu je dezén dřeva.

Také struktura povrchu osciluje od dokonale zrcadlově lesklé až po hrubě rumplovanou (vzhled přírodního olámání). Ani barevnosti se meze nekladou, i když stále největší zájem je o klasickou šedou nebo cihlově červenou, v nabídce je také bílá, modrá, zelená nebo žlutá. Zajímavě vypadá „postařený“ vzhled nebo smíchání několika barvených odstínů. Taková dlažba působí velmi přirozeně, a i když je čerstvě položená, prakticky ihned splyne s okolím.

Dlažba 2
i (Zdroj: Depositphotos)
Dlažba 2

Samočisticí dlažba

Namáhané venkovní povrchy netrpí jen mechanicky, ale útočí na ně také nečistoty. Ať už se jedná o příjezdové cesty ke garáži, nebo zahradní chodníčky, jistě chcete, aby jejich vzhled byl stále perfektní. Některé série proto nabízejí samočisticí funkci. Nášlapná vrstva je opatřená pigmentem, jenž se působením světla z betonu odpařuje, a díky katalyzátoru se nečistoty rozkládají, potom stačí jen běžná dešťová přeháňka a dlažba je opět perfektně čistá.

Je zde také možnost penetrace povrchu ultratenkou (nanoskopickou) ochrannou vrstvou. Je neviditelná a nemění optické vlastnosti materiálu, je UV stabilní, odolává teplotám od -30 do + 45 °C a po aplikaci je možné povrchy čistit vysokotlakými čističi (50-60 bar). Nástřik účinně zabraňuje plísním, mechům, řasám i houbám. Penetrovaný materiál také skvěle odpuzuje oleje a odolává solím i dalším chemikáliím.

Publikováno: 14. 3. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová