reklama

Lepší je to na stojáka. Vyrobte si vyvýšený záhon, nabízí víc, než čekáte

Práce na záhoncích je skvělý relax až do doby, než vás začnou bolet záda. Chcete-li si zahradničení zpříjemnit, řešení nabízí vyvýšený záhon. Jde o truhlík na stojanu, u něhož můžete pracovat ve stoje a zároveň tím zabráníte škůdcům, aby úrodu poškodili. Výroba takového záhonu zabere několik hodin. Nejvhodnějším materiálem je dřevo.

i (Zdroj: Depositphotos)
Vyrobte si s námi vyvýšený záhon (Zdroj: Depositphotos)

Rozměry vyvýšený záhonu si můžete zvolit podle sebe. Neměl by být příliš malý, ani zbytečně velký. Nejvhodnějším materiálem je dřevo, a to buď z modřínu nebo borovice. Použít se dá i smrk. V jeho případě je ale důležité nepodcenit povrchovou úpravu. Osvědčily se desky široké patnáct centimetrů a dva centimetry tlusté.

Visutý záhon
i (Zdroj: Prima DOMA)
Rozměry vyvýšeného záhonu si můžete přizpůsobit podle vlastních potřeb

Začněte s výrobou samotného truhlíku. Kupte si již ohoblované desky nebo si je doma sami ohoblujte. Po hladkém povrchu lépe stéká voda a dřevo pak vydrží déle. Vhodné je takzvané středové řezivo. Jeho výhodou je, že se méně kroutí. Desky z něj poznáte tak, že letokruhy na řezu jsou kolmé k povrchu desky.

Dřevo, nástroje
i (Zdroj: Prima DOMA)
K výrobě použijte kvalitní dřevo bez prasklin

Desky na boky truhlíku a dno sestavíte z připravených desek. K sobě je spojíte pomocí lamelovací frézky a lepený spoj zajistíte svěrkami. Pokud lamelovací frézku nemáte, můžete si ji půjčit. Další variantou je spojení desek pomocí svlaků, lišt, které se k deskám přišroubují vruty.

Lamelovací fréza
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Desky můžete spojit lamelovací frézou

Z připravených boků a dna sestavte truhlík. Jde to jednoduše pomocí vrutů. Doporučujeme kvalitní vruty, které vydrží náročné podmínky v exteriéru. Místa spojů si předvrtejte pomocí vrtáku a upravte záhlubníkem, zamezíte tím rozštípnutí dřeva. Pomoci si můžete i hranolem zhruba 8 x 8 cm, který vložíte do rohu truhlíku z vnitřní strany. K němu pak připevníte bočnice.

Vrtání do dřeva
i (Zdroj: Prima DOMA)
Díry pro vruty si předvrtejte a upravte záhlubníkem

Teď máte truhlík hotový. Následuje výroba stojanu. Opět použijte hoblované dřevo. Na nohy se hodí hranoly o rozměru zhruba 8 x 8 cm. Pomocí pily si je nařežte na požadovanou délku, čímž si zároveň určíte výšku vyvýšeného záhonu. Pokud je truhlík větší, třeba dvoumetrový, doporučujeme vyrobit stojan se třemi páry nohou. Na vrcholu každého hranolku vyřežte kotoučovou pilou nebo čepovkou zářez, do kterého později přijde vsadit truhlík.

Visutý záhon, stojan
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pusťte se do výroby stojanu

Jednotlivé trámky spojte napříč deskami. Použít můžete opět lamelovací frézku. Lamely se lepí lepidlem, po sestavení nohou proto spoje zajistěte svěrkami a nechte den zaschnout. Připevnění pomocí vrutů je rychlejší, ale není tak pevné jako v případě lamel. Vyrobené páry nohou vzájemně spojte deskami. Stejně jako v předchozích případech se nabízí několik možností – lamelovací frézka, vruty nebo hřebíky.

Svěrky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Lepené spoje zajistěte svěrkami a nechte den v zafixované poloze

Ve spodní části stojanu si můžete vyrobit rošt, který celou konstrukci nejen zpevní, ale zároveň bude sloužit i pro odkládání nářadí nebo konví s vodou. Hrany desek obruste nebo opracujte rádiusovou frézkou, lépe z nich bude odtékat voda.

Výroba stojanu, rošt
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ve spodní části stojanu si můžete vyrobit rošt

Nyní můžete obě sestavy, truhlík i stojan, spojit dohromady. Truhlík zasuňte do předem vyřezaných drážek ve stojanu. K připevnění použijte vratové šrouby. Jsou pevnější než vruty a vytváří estetický spoj. Důležité je celou sestavu opatřit vhodným povrchovým nátěrem, doporučujeme kvalitní venkovní lak nebo lazuru. Nezapomeňte vnitřek truhlíku vyplnit fólií. Teprve pak můžete dovnitř nasypat hlínu a těšit se na pohodlnou péči o vaše oblíbené rostlinky.

Vratový šroub
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vratový šroub zajistí pevné spojení stojanu a truhlíku

Tipy:

  • Veškeré lepené spoje, včetně lamel, zafixujte truhlářskými svěrkami a nechte den proschnout.
  • Koupit se dají vruty se speciální voskovou úpravou, které v exteriéru vydrží výrazně déle než vruty běžné.
  • Hrany stojanu můžete srazit hoblíkem. Budou pak vypadat velmi esteticky.
  • Nepodceňujte povrchovou úpravu truhlíku. Důležitá je kvalitní lazura a alespoň dva nátěry.

Publikováno: 17. 3. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč