reklama

Nastává období péče o trávník po zimě

Dokonalý trávník ukazuje krásu našich zahrad. Aby byl dokonalý, musí být hustý, sytě zelený a šťavnatý. Pokud se ale našemu trávníku zvlášť po zimě nebudeme věnovat, nikdy takový ukázkový trávník mít nebudeme. Připravte se tedy na to, že nastává opravdu perná práce, která bude na konci odměněna bohatým a krásným trávníkem.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Nastává období péče o trávník po zimě (Zdroj: Prima DOMA)

Péče o trávník po zimě

Trávník během zimy odpočívá, ale také se oslabuje, a pokud chceme mít na jaře zase hezký trávník v dobré kondici, musíme mu trochu pomoci. A měli bychom začít už teď brzy zjara. 

V první řadě musíte trávník uvést do původního stavu. Je potřeba z trávníku odstranit plevely a mech. A to lze účinně udělat vertikutací. Pokud nedisponujeme vertikutátorem, nezbývá než se chopit hrábí s širokými kovovými hroty a trávník ručně vyhrabat. Počítejte ale s tím, že se pořádně zapotíte.

Hrabání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ruční vertikutaci zvládneme hráběmi

Pokud máte ale větší plochu trávníku, který potřebuje naši údržbu, měli byste zvážit investici do motorového vertikutátoru. Ten vám ušetří spoustu času a námahy. Součástí vertikutátoru je sběrný koš, takže všechno, co z trávníku sesbíráme, se rovnou ukládá v koši. Pokud koš není součástí vertikutátoru, budeme muset trávník posléze shrabat hráběmi.

Nabízí se motorový vertikutátor od HECHTu s pracovní šířkou 46 cm a pracovním záběrem 40 cm. Motor o objemu 163 cm³ s jmenovitým výkonem 3,3 kW. Objem koše 45 l. Vhodné pro plochy do cca 1600 m². Ideální na plochy a zahrady, kde není dostupná elektrická síť. Centrální nastavení hloubky provzdušňování vašemu trávníku umožní opět volně dýchat a regenerovat.

Vertikutátor
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na velké plochy trávníku použijte motorový vertikutátor

Vertikutace má za úkol proříznout travní drn, propustit do půdy vodu a živiny, odstranit travní plsť a mech. 

Veškerý zvertikutovaný organický materiál použijeme ke zkompostování. 

Hrábě
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vertikutační hrábě mají speciální hroty

Po vertikutaci pak bude potřeba trávník přihnojit. Použijeme zásadně pouze hnojivo, určené pro travní výživu. Toto hnojivu musí obsahovat dusík, draslík, fosfor, vápník a hydroprvky.

Hnojivo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Trávník po zimě bude potřebovat prohnojit

Po prosypu hnojivem ještě provedeme zapískování trávníku, tzn., posypeme trávník jemným pískem. Tím docílíme lepšího zakořenění travních kořenů. 

Písek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Prosypání trávníku pískem zlepší jeho zakořenění

Prázdná, vytrhaná či poškozená místa v trávníku dosejeme travním semínkem. 

Abyste pak nemuseli řešit prorůstání trávníku do záhonů, proveďte oříznutí travního drnu okolo záhonů. Vytvoří se tak ostrá hrana mezi trávníkem a záhonem, a vy budete mít o starost s plevelením záhonů méně.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 3. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová