reklama

Připravte skleník na novou sezónu. 3 kroky, jak na to

Letošní zima se poněkud protáhla, a proto většina z nás začne s výsevem i výsadbou trochu později. Ti nedočkaví už začínají chystat skleníky. Nestačí ale pouhé zrytí půdy. Jak správně skleník na sezónu připravit?

i (Zdroj: Depositphotos)
Připravte skleník na novou sezónu. 3 kroky, jak na to (Zdroj: Depositphotos)

Vysíření skleníku

&Ve sklenících může přezimovat mnoho různých škůdců i chorob. Nejsnazším způsobem, jak se škůdců zbavit, je dezinfekce pomocí sirného knotu. Množství knotů pro konkrétní velikost skleníku zpravidla určí výrobce knotů. Knot zavěsíte na drát a zapálíte jej. „Po zapálení knotu skleník okamžitě opusťte, při hoření se uvolňuje oxid siřičitý, který je zdraví škodlivý. Skleník uzavřete a dým z knotu necháte působit alespoň 2 hodiny. Oxid siřičitý ničí škodlivé mikroorganismy, plísně i různé škůdce. Po dvou hodinách skleník pečlivě vyvětrejte,“ upozorňuje Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

sklenik_HECHT_GREENHOUSE
i (Zdroj: HECHT)
Ve sklenících může přezimovat mnoho různých škůdců i chorob

Úklid octovou vodou

Jestliže nechcete skleník z nějakého důvodu vysířit, alespoň zevnitř pečlivě omyjte výplně oken i konstrukci octovou vodou. Ocet funguje jako ekologický mycí prostředek a rozpouští nečistoty. A zároveň působí jako dezinfekce. Čisté výplně oken ve skleníku zároveň podpoří růst rostlin.

Pokud ve skleníku používáte pěstební nádoby, jako jsou květináče a truhlíky, omyjte je rovněž octovou vodou, nezapomeňte ani na zálivkové vaničky pod pěstebními nádobami.

sklenik_HECHT_Gardener_I
i (Zdroj: HECHT)
Jestliže nechcete skleník z nějakého důvodu vysířit, alespoň zevnitř pečlivě omyjte výplně oken i konstrukci octovou vodou

Příprava půdy

Zeminu vydezinfikujete přimísením dusíkatého vápna. Před jeho použitím půdu prokypřete a zbavte zbytků rostlin. Dusíkaté vápno lehce zapravte do zeminy a zalijte. Spolehlivě zlikviduje vajíčka škůdců, semena plevelů, bakterie a spory hub a plísní. Použít je ale musíte včas, nejméně 2 až 3 týdny před setím či výsadbou.

Ilustracni_foto_bylinky
i (Zdroj: HECHT)
Připravte si semena a sazenice do skleníku

„Před samotným setím půdu přihnojte. Není nutné používat nějakou chemii, bohatě postačí kompost nebo chlévská mrva. Zdravá půda by měla držet hrudkovitou strukturu, pokud se po letech začala měnit na prach, je třeba ji vyměnit,“ uzavírá Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Ilustracni_foto_sklenik (5) (1)
Zeminu ve skleníku prohnojte (Zdroj: HECHT)
Ilustracni_foto_uroda (1)
Úroda bude přímo závislá na čistotě skleníku (Zdroj: HECHT)
Palram hybrid 6x8 polykarbonátový skleník

10 999Kč

Palram multiline 6x8 polykarbonátový skleník

9 999Kč

Palram multiline 6x10 polykarbonátový skleník

11 999Kč

Palram hybrid 6x10 polykarbonátový skleník

12 999Kč

Publikováno: 9. 4. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce