reklama

Duben ve znamení prvních výsevů do skleníku a na záhony

V dubnu bychom kromě běžné přípravy zahrady na zahájení sezóny měli řešit také přípravu na pěstování ve skleníku a na záhonech. Pokud náš skleník, a případně kryt na záhon dokáže ochránit rostliny před velmi nízkými teplotami, pustíme se do prvních výsevů. Není nic lepšího než čerstvá zelenina z vlastní zahrádky.

i (Zdroj: Depositphotos)
Duben ve znamení prvních výsevů do skleníku a na záhony (Zdroj: Depositphotos)

Před zahájením výsevů do skleníku ale nezapomeňte na jeho důkladnou dezinfekci, nejlépe pomocí dusíkatého vápna, které se nechá působit po dobu tři až čtyř týdnů. Lehce zapravené hnojivo, které působí zároveň jako velmi účinný dezinfekční prostředek proti škůdcům a plevelům, je nutné zapravit zlehka do půdy, zakrýt fólií a pravidelně zalévat. Folie totiž brání nadměrnému odparu vláhy z půdy a za sucha by byl výsledný efekt velmi omezený.

Poté, co již dezinfekce proběhla, se pusťte do přípravy půdy na výsev. Důležité je především půdu ve skleníku a na záhonech velmi důkladně nakypřit, a to pomocí hrábí, ručního nebo motorového kypřiče. Prosítovaný kompost je vítaným startovacím zdrojem živin, obsahuje nejen spoustu látek pro růst, zároveň ale pomáhá zadržování vláhy a přehnanému vysychání porostu, což je běžný jev tehdy, když se oteplí, je větrno a neprší.

Skleník
i (Zdroj: Depositphotos)
Ještě před zahájením výsevů nezapomeňte půdu ve skleníku vydezinfikovat

Do skleníku začněte s výsevy rané zeleniny. Ledový salát, ředkvička, kozlíček polníček, rukola nebo mangold, to jsou druhy, které opravdu rychle rostou a během několika týdnů tak máte k dispozici první domácí zeleninu, která je bohatá na vitamíny a má mnohem lepší chuť než ta, kterou koupíte někde v hypermarketu při vašem pátečním nákupu. Kromě zeleniny ale myslete i na letničky, které zkrášlí vaše záhony, prostor pod ovocnými stromy nebo místo v truhlících na parapetu okna. Aksamitník, čínské astry, ostálky nebo hledíky můžete vysévat přímo do půdy ve skleníku nebo využijte prostor na policích na bocích skleníku, kam umístíte oseté truhlíky. Avšak výsev do nádob proveďte řídce, na následnou výsadbu v květnu je zapotřebí mít k dispozici silnou sadbu, ta se totiž snadno přijímá a velmi rychle roste. Co se týká nádob a předpěstování sadby v nich, dávejte pozor především na rychlé vysychání substrátu.

Ředkvičky
i (Zdroj: Depositphotos)
Ředkvička je jednou z prvních zelenin, kterou můžete sklízet

Na záhony vysejte cibuli sečku, zelí, měsíček nebo ředkvičku nebo budoucí sadbu slunečnice. Co se týká pozdních mrazíků, pak mladé semenáčky jednoduše ochráníte buď využitím netkané textilie, nebo použitím foliového tunelu. Perfektní a osvědčenou vychytávkou je rám, fungující jako pařeniště s polykarbonátovými panely. Ten dokonale ochrání rostoucí zeleň před mrazíky, zároveň ale počítejte s tím, že během teplejších dnů zde budete muset pravidelně větrat.

Foliovník
i (Zdroj: Depositphotos)
Dostatečnou ochranu proti nízkým teplotám poskytuje i foliový tunel

Po zhruba dvou až třech týdnech nezapomeňte výsevy vyjednotit, budoucí rostliny, které potěší svou krásou nebo chutí, postupně zesílí. Zdravé rostliny jsou po vzejití silné, mají krásně vyvinuté olistění a děložní lístky jim zůstanou po velmi dlouhou dobu, a to i tehdy, pokud je přesadíte. Aktivně řešte také růst plevelů, na které nejlépe funguje mechanická likvidace. Použití postřiků je sporné vzhledem k tomu, že stopy se mohou objevit přímo v rostlinách, které slouží pro konzumaci.

Publikováno: 12. 4. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček