reklama

Umíte se správně postarat o kanadské borůvky, abyste měli bohatou úrodu?

Mnohé milovníky a sběrače borůvek jistě napadne, proč se v našich zahradách nepěstují ty lesní. Proč za nimi musíme daleko do lesa? Borůvka černá, která roste v Evropě je ve svých pěstitelských nárocích ještě vybíravější než ta kanadská. A proto se musíme "spokojit" s borůvkou kanadskou nebo kamčatskou. A abyste z jejich keříků mohli očesat co nejvíce chutných plodů, musíte se o tyto rostlinky umět správně starat.

i (Zdroj: Depositphotos)
Umíte se správně postarat o kanadské borůvky, abyste měli bohatou úrodu? (Zdroj: Depositphotos)

Péče o kanadské borůvky

Borůvky patří mezi oblíbené plodiny, které, pokud rostou v lese, což je typická borůvka černá (Vaccinium myrtillus), nepotřebují vůbec žádnou péči a rostou si tak nějak samy od sebe. U nás na zahradě se jim ale moc dobře dařit nebude, pokud jim neposkytneme dokonalou napodobeninu lesní půdy. Místo toho ale můžeme začít pěstovat kanadské borůvky (Vaccinium corymbosum), které, ač původem ze Severní Ameriky, budou se na našich záhonech cítit jako doma. Tedy zvlášť když dodržíme specifické požadavky na jejich pěstování.

Borůvky
i (Zdroj: Depositphotos)
Kanadské borůvky se označují také jako velkoplodé nebo zahradní

O borůvkách se říká, že patří mezi tzv. superpotraviny, protože obsahují tolik lidskému tělu prospěšných látek, že je s podivem, že se to do tak malé bobulky všechno vejde. Lidoví léčitelé doporučují zkonzumovat alespoň 2 l černých bobulovin, abychom pro své zdraví udělali maximum.

Plody
i (Zdroj: Prima DOMA)
Borůvky jsou zdrojem cenných látek

A protože mnoho zahrádkářů již kanadské borůvky s úspěchem pěstuje, povíme si uceleně, co borůvky ke svému spokojenému růstu vlastně potřebují.

Kromě kanadských borůvek se pěstuje ještě borůvka kamčatská, která je typická svými podlouhlými plody a také tím, že dozrává již v květnu. 

Plody borůvek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Podlouhlé plody patří kamčatským borůvkám

Kanadské borůvky jsou velkoplodé nebo také zahradní. 

Pokud se tedy rozhodneme pěstovat kanadské borůvky, musíme si pamatovat, že jsou velmi náročné na vodu. Dále musí mít speciální substrát, v běžné půdě vám na zahrádce porostou špatně a nejspíš i brzy zahynou. Borůvky patří mezi kyselomilné rostliny a ne všude se jim daří. 

Borůvka
i (Zdroj: Depositphotos)
S trochou péče budou kanadské borůvky růst i u vás

Složení substrátu:

  • 2 díly rašeliny
  • 1 díl písku
  • 1 díl hrabanky (nejlépe borovicová)
  • 2 díly kompostu
Směs
i (Zdroj: Prima DOMA)
Můžete si doma namíchat i vlastní směs

Protože výroba takového substrátu je docela složitá, a zejména výroba borovicové hrabanky (nezapomeňte, že odnášet jí z lesa, a dokonce i z vlastního lesa není dovoleno), bude lepší, když si koupíme přímo namíchaný a připravený substrát pro borůvky a ostatní kyselomilné rostliny.

Keříky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Lesní borůvky jsou drobnější, ale také náročnější na pěstování

Postup sázení borůvek

Nejprve vyhloubíme dostatečně velkou jámu. Ideální je 50 × 50 cm. 

Jáma
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nejprve vyhloubíme jámu

Výsadbu provádíme nejlépe v květnu, kdy již nehrozí přízemní mrazíky. Díky kontejnerovaným rostlinám nemusíme s výsadbou nijak spěchat.

Keřík
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kanadské borůvky seženeme jako kontejnerované

Vyhloubenou jámu prosypeme připraveným substrátem a opravdu důkladně prolijeme vodou. 

Substrát
i (Zdroj: Prima DOMA)
Použijte již namíchaný substrát

Pokud zakládáme novou "borůvkárnu", měli bychom v rámci lepšího opylování keříků zasadit dvě a více rostlin. 

Následně usadíme borůvkový keřík do jámy, obsypeme substrátem a pečlivě upěchujeme okolo. Zkontrolujeme také, zda je rostlinka v dobré kondici, zda není napadená škůdci, není polámaná nebo netrpí některou chorobou. Také by měla mít narostlé minimálně tři nové výhony, které nám zaručí, že je borůvka dostatečně silná a přesazování a zakořenění přežije. 

Voda
i (Zdroj: Prima DOMA)
Borůvky jsou velmi náročné na zalévání

Po přesazení a zakořenění zkrátíme výhony rostlinek asi o 1/3. Musíme počítat s tím, že prvním rokem borůvka nejspíš vůbec plodit nebude, úrodu může očekávat až 3-4 rokem. 

Stříhání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zakořeněné rostlinky zastříhneme

Publikováno: 3. 5. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová