reklama

Smíšené kultury jsou cestou k větší úrodě

Nejhorší vlastností půdy v zahradě je její možná neúrodnost. Dochází k ní buď tak, že na podzim nezarýváme organický materiál nebo jsme omezeni prostorem, a pak na jednom místě pěstujeme stále to samé. Vyrovnaný a vysoký výnos si zajistíme smíšenými kulturami, které vzniknou, pokud nasázíme několik druhů zeleniny na jedno pěstební místo.

i (Zdroj: Depositphotos)
Smíšená kultura zeleniny přináší užitek v podobě větší úrody i zdraví rostlin (Zdroj: Depositphotos)

Smíšené kultury v zásadě brání vzniku únavy půdy, vícedruhová výsadba a výsev umožní potlačit tento neblahý jev. Vzniká hlavně tím, pokud pěstujete například brambory nebo okurky po několik let na jednom místě v zahradě, kde se postupně vytratí humóznost půdy.

Ta se přetvoří v jakousi sypkou hmotu, která špatně drží vláhu, a živiny z ní pronikají hlubokou spodních podorničních vrstev, ale v ornici nejsou zadržovány.Nutné pro každou zahrádku je především každoroční podzimní rytí s masivním přídavkem organického materiálu, jako je posekaná tráva s listím, kravský hnůj, prosítovaný rozleželý kompost a další  složky, které zúrodní půdu do toho stavu, aby na ni rostly i náročné zeleniny, které pro svůj růst potřebují větší množství živin a hlavně vláhu.

Aksamitník na záhoně
i (Zdroj: Depositphotos)
Aksamitník pěstujte mezi zeleninou, brání poškození kořenů půdními háďátky

Smíšená kultura kromě zabránění vyčerpání půdy brání také některým rostlinným a půdním škůdcům, kteří svoji činností poškozují budoucí úrodu. Například aksamitník, jindy velmi žádaná letnička, kterou najdete na každé zahradě, brání plochu proti půdním háďátkům. Kořenové výměšky afrikánů přímo půdní háďátka zabíjí a kromě toho působí i ochranně proti mšicím a molicím na některých rostlinných druzích. Proto afrikány vysazujte nejen na okraj zeleninových záhonů, zároveň se ale výborně adaptují i v hlubokých a úrodných půdách skleníků a fóliovníků. Vhodné je nasázet několik kusů nejen po krajích, ale i mezi jednotlivými rajčaty či paprikami. Ty jsou zvláště často napadány mšicemi.

Smíšený záhon se zeleninou
i (Zdroj: Depositphotos)
Příklad smíšeného osázení zahrádky

Zajímavým druhem zeleniny je celer. Bulva má vynikající chuť a listy se používají do různých pokrmů. Tuto rostlinu rozhodně pěstujte ve společnosti brukvovitých, jako je zelí, kapusta, brokolice nebo květák. Celer je totiž účinným přírodním odpuzovačem bělásků zelných, kteří právě často míří na brukvovité druhy.

Proti nejúpornějším škůdcům, slimákům, působí velmi dobře lichořeřišnice. Slimáci jsou nepůvodní druh a na naše prostředí zahrad se velmi dobře aklimatizovali. Lichořeřišnice je však rostlina, jejíž charakteristický zápach tyto nezvané škůdce zeleniny odpuzuje. Určitě se vyplatí výsev nebo výsadba s dalšími druhy rostlin, ať je to zelenina nebo letničky. Společnost lichořeřišnice ve společné výsadbě s několika dalšími druhy zvýrazní přirozenou krásu zahrady a vaši představivost při jarním plánování zahrady.

Zeleninová zahrádka
i (Zdroj: Depositphotos)
Fazol zlepšuje stav půdy a hodí se k náročnější zelenině

Vhodnou volbou do smíšených kultur je fazol zahradní nebo hrách. Luštěniny mají jednu pozitivní vlastnost v tom, že jejich podzemní orgány uvolňují sloučeniny dusíku, čímž zlepšují úrodnost půdy. Fazol nebo hrách tak pěstujte vedle celeru, okurek nebo rajčat, případně všude tam, kde potřebujete zlepšit půdní kondici.

Několik dalších výhod pěstování smíšených kultur

  • lepší růst díky vzájemné podpoře rostlin
  • omezení výskytu škůdců v půdě i na rostlinách
  • snížení rizika nebezpečných chorob, jako je nádorovitost brukvovitých

Poradíme vám, jak ochránit rostliny před škůdci:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 19. 6. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček