reklama

Co dělat, když se mravenci začnou chovat jako škůdci?

Mravenec je tvor užitečný, to ví každé malé dítě. Jenže ono to není vždy úplně pravda. Například bydlet s nimi není zrovna terno, a pokud začnou mravenci využívat naše potraviny jako supermarket, nejsme také zrovna nadšeni. Jak vystrnadit mravence z našeho domu?

Co dělat, když se mravenci začnou chovat jako škůdci? (Zdroj: Depositphotos)

Mravenci jako škůdci

Ne všichni mravenci s oblibou vyhledávají přítomnost lidí. Takový mravenec lesní si spokojeně žije ve svém velikém jehličnatém mraveništi v lese a lidský svět ho nezajímá. Oproti tomu mravenec černý nebo mravenec faraon jsou z dosahu lidských obydlí doslova nadšeni. Jakmile proto spatříme v domě několik těchto průzkumníků, ihned zahájíme frontové tažení proti nim. Tato první návštěva totiž může v případě, že nad mravenci mávneme rukou skončit tak, že dům budou obývat mravenci a my si budeme hledat jiné bydlení.

Mravenci jsou z hlediska užitečnosti považováni za prospěšné tvory, kteří nás zbavují škůdců, odklízejí zbytky rozkládajících se organických materiálů. Bohužel jejich nešvarem je chuť na sladké, a proto mravenci hojně využívají mšice pro jejich medovici, kterou tito škůdci vylučují. Mravenci také velmi často (zvlášť mravenec obecný a domácí) pronikají do lidských obydlí, kde se přiživují na naší potravě. Jakmile si jednou zvyknou chodit nám ochutnávat večeři, budeme mít velký problém se jich zbavit.

Jed
Přípravek proti mravencům používejte s rozmyslem (Zdroj: Prima DOMA)

Obecné rady

Křída - rozemletý uhličitan vápenatý mravencům nedělá vůbec dobře. Aby se mravenci nedostali až do vaší kuchyně, zkuste mletou křídou obsypat dům a záhony. Nevýhodou je, že jí první déšť spláchne a můžete začít nanovo.

Mouka - podobnou službu jako křída vám udělá mouka. I zde ale platí, že její aplikace se bude muset provádět opakovaně.

Citron - citronovou šťávou postříkejte všechny venkovní zdi, v domě rozmístěte nakrájená kolečka čerstvého citronu. Kromě mravenců vás opustí také blechy a švábi.

Postřik
Postřik aplikujte na mravenčí cestičky (Zdroj: Prima DOMA)

Pepř - čerstvý mletý černý pepř nebo pepř kajenský rozsypte na místa, kde se mravenci nejčastěji vyskytují. Pokud máte na zahradě mraveniště, nasypte pepř i do něj.

Sůl - podobně jako s pepřem na tom budete i se solí, která mravence dokáže zahubit.

Ocet - smíchejte stejné díly vody a bílého octa a směs nalijte do rozprašovače. Použijte jako postřik přímo do mraveniště.

Posyp
Při sypání jedu na mravenci využívejte škvíry a praskliny (Zdroj: Prima DOMA)

Likvidátory a chemické přípravky

Tam, kde selžou babské rady (a věřte tomu, že selžou brzy, protože všechny shora uvedené vychytávky je potřeba prakticky denně opakovat, aby měly nějaký efekt) budeme muset nasadit těžkou techniku. A tou je jed na mravence a mravenčí bufety. Jed v podobě červeného prášku rozsypeme nejlépe okolo domu, případně na cestičky, kde se mravenci nejčastěji vyskytují. Dávejte ale velký pozor, pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky. Jed je totiž nebezpečný i pro ně, stejně tak je nebezpečný pro ježky, ještěrky nebo ptáky. Proto tento prostředek aplikujeme opravdu s rozmyslem. Můžeme tento jed také rozmíchat do roztoku a pomocí rozprašovače jej aplikovat na zdi domů, do puklin, mezi kameny a podobně, kam se dostanou mravenci, ale ne ostatní větší zvířata a malé děti.

Roztok
Z přípravku na mravence lze vyrobit i roztok (Zdroj: Prima DOMA)

Mnohem praktičtější jsou mravenčí bufety. Mravenčí bufet je speciálně tvarovaná plastová mistička s uzávěrem, do které se nakape jedovatá látka na mravence. Následně se bufet uzavře a položí na místo, kudy se mravenci dostávají do našeho domu. Výhodou u tohoto typu nástrahy je, že jed mravenci odnesou do mraveniště a nabídnou královně a larvám. Jakmile uhyne královna, postupně vymře celé mraveniště. Bufety je možné umístit prakticky kamkoliv, pouze je nevystavujeme přímému slunci.

Bufet
Bufety obsahují sladkou látku, kterou mravenci vyhledávají (Zdroj: Prima DOMA)
Umístění
Mravenčí bufety umístěte z dosahu slunce (Zdroj: Prima DOMA)

Víte jak na zahradní škůdce?

Publikováno: 1. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová