reklama

Těchto pár jednoduchých rad vypudí mravence ze zahrady i skleníku

Mravenci patří v zahradách mezi běžné obyvatele, které většinou nepáchají škody. V souvislosti se změnou počasí v posledních dvou letech ale začíná být jejich výskyt enormní. Problém pak vzniká, když se tito tvorečkové nastěhují do zeleninové zahrádky nebo skleníku. Jak si s nimi poradit a čím zabránit jejich výskytu?

i (Zdroj: Depositphotos)
Mravenci mnohokrát nejsou škodnou v zahradě, zlikvidují spoustu škůdců (Zdroj: Depositphotos)

Hromádky ve vysoké trávě, výskyt mezi dlažbou u domu nebo hnízda v záhonech či ve skleníku. To jsou nejčastější příklady výskytu mravenců v zahradě a kolem domu. Mravenci jako takoví však mezi škodlivé druhy hmyzu úplně nepatří, jejich pozitivních vlastností najdete hned několik.

  • provzdušňují půdu
  • odstraňují tlející zeleň
  • likvidují mrtvolky hmyzu i drobných savců
  • brání zvýšenému výskytu klíšťat v trávníku a likvidují spousty úporných škůdců
Hnízdo mravenců
i (Zdroj: Depositphotos)
Pohled do mravenčího hnízda

V zahradě má mravenec svoje nezastupitelné místo. Jeho přínos je právě v likvidaci obrovského množství škodlivého hmyzu, který napadá ovocné stromy a působí zde značné škody. Kromě píďalek jde například o obaleče nebo pilatku. A nebývají to jen larvy, protože mravenci dokáží zlikvidovat i dospělce, takže omezují množení těchto nežádoucích druhů. Na lučních porostech pak účinně redukují klíšťata, která zde opravdu nejsou zvaná. Při sekání trávy mohou čekat na vaši přítomnost, případně sají krev domácím mazlíčkům, jako jsou psi a kočky.

Přes to všechno ale mravenčí populace umí napomoci i značným škodám v zahradě, pokud se v jejich blízkosti objeví mšice. Mravenci sají jejich medovici a s oblibou je chrání před predátory. V zahradě se tak početná populace stává pohromou, kterou musíte zlikvidovat. Na mravence velice dobře působí plátky osoleného celeru, který posypete skořicí. Toto řešení je naprosto neškodné a způsobí pouze to, že mravenci opustí svoje domoviště a odstěhují se jinam. Velmi dobře působí v zahrádce majoránka, která svoji silnou aromatickou vůní mravence vypudí pryč. Pokud se však v blízkosti usídlí, majoránku odstřihněte a poházejte na jejich obydlí. Podobně působí i mletý hřebíček. Pro mravence neakceptovatelné jsou i kousky sušeného česneku.

Mravenci a mšice
i (Zdroj: Depositphotos)
Mravenci a mšice žijí v symbióze

Ve skleníku mají prostředí přímo perfektní, vyhovuje jim teplo a vlhko. Tam, kde jsou rostliny, vyzkoušejte tyto přírodní látky, na volných místech vyrazte i s vroucí vodou, pokud žádný z receptů nefunguje a nechcete sáhnout po chemických látkách. V poslední době se také rozmáhají mravenčí bufety, kde je podána návnada, kterou jedinci zanesou do hnízda a pokud tuto pozře i královna, přestane s reprodukcí a tak postupně vyhyne celé hnízdo. V chemických preparátech je obsažen cukr, který funguje jako silná návnada, účinná látka je pak neurotoxinem, který však může ovlivnit i jiné druhy, proto je na místě opatrnost, případně omezení aplikace. Při nevhodném podání mají insekticidy zásadní vliv především na užitečné druhy hmyzu.

Mravenci lesní
i (Zdroj: Depositphotos)
Mravenci jsou početná skupina různých druhů

Jak mravence vypudit z naší domácnosti a zahrady

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 7. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček