reklama

4 jednoduchá pravidla pro krásný trávník

I když spousta lidí upouští od dokonalých anglických trávníků, se kterými je neskutečně mnoho práce, krásný trávník chce mít asi každý. Svému prostředí dodává svěží vzhled, pocit klidu i místo pro zrelaxování po náročném dni. Někdy trávník vyžaduje opravdu hodně péče a trpělivosti. Výsledek ale stojí za to. Přinášíme vám několik základních tipů, díky kterým se váš trávník zazelená.

i (Zdroj: ESCUBE)
4 jednoduchá pravidla pro krásný trávník (Zdroj: ESCUBE)

Trávník jako ze škatulky

Okrasný trávník je chloubou většiny zahrádek. Péče o něj ale může být často náročná. Vyžaduje specifické podmínky, při kterých může kvalitně růst. V případě zeleného koberce je tedy potřeba mít v paměti několik pravidel.

Tráva nejlépe roste pravidelně sečená a kropená

Pro perfektně vypadající a zdravě odrostlou trávu platí čtyři základní pravidla. Tím prvním je kvalitní zemina, která umožňuje rostlině přijímat z půdy dostatek živin. Vrstva by proto měla být alespoň 10 cm hluboká, bez plevele a kvalitně provzdušněná od mechu, hub a jiných rostlin, které znemožňují trávě růst.

I když začne tráva vydatně růst, nesmí se na ni zapomenout. V dobrých podmínkách může růst velmi rychle, po vydatných deštích i o několik centimetrů během pár dní. Okrasný trávník by měl být sečen v pravidelných intervalech, v dobrých podmínkách klidně i jednou týdně. Pokud jsou ale venku vedra, nechte sekačku schovanou déle. Při vyšších teplotách se může krátký trávník rychleji vysušovat.

Důležitý je dostatečný přísun vody, o kterou se postará déšť nebo závlaha. Příliš málo i příliš mnoho vody škodí. Pokud je vody málo, rostliny nezískávají dostatek živin z půdy. Při nadměrném množství vody se živiny z půdy vyplavují bez užitku. Prostředky pro travní výživu pomáhají řešit oba extrémy. V období sucha zadrží vodu u kořene rostlin, a tím jim zajistí lepší přísun živin. V případě nadměrných srážek s vodou zadrží i živiny, které se pak nevyplavují a rostliny je můžou využívat.

Tráva, sekačka
i (Zdroj: ESCUBE)
Okrasný trávník by měl být sečen v pravidelných intervalech

Hnojení je základ úspěchu

Dalším důležitým pravidlem je kvalitní hnojení. Nejvíc okrasné trávě prospívá půda bohatá na minerály. Klasická půda má těchto živin dostatek. Může se ale stát, že je rostliny nepřijímají správně nebo jsou z půdy rychle vyčerpány. Aktivní hnojení těmto procesům zamezuje a pomáhá trávě lépe živiny z těchto chudých zdrojů využít tím, že zvyšuje jejich příjem a jejich zpracování rostlinami.

Průmyslová hnojiva z dlouhodobého hlediska zatěžují půdu a životní prostředí. Vhodné řešení mohou představovat organická hnojiva a bio půdní přípravky, jako je například podpůrný půdní prostředek. Tyto prostředky v sobě spojují více funkcí, pomáhají trávě kořenit, přijímat živiny a lépe je zpracovávat. Zároveň regenerují půdu. V období sucha navíc pomáhají zadržovat vodu v půdě a zabraňují jejímu vypařování. Rostliny tím pádem mají k dispozici více vody a není potřeba tak vydatná zálivka. Tyto prostředky lze využít při výsadbě, ale i regeneraci trávníků. Je vhodný pro všechny, kdo chtějí mít hustý a krásně zelený trávník. 

Tráva, kanystr
i (Zdroj: ESCUBE)
Dalším důležitým pravidlem je kvalitní hnojení

Rada na závěr

Přes veškerou péči vám nechce trávník vyrůst? Faktorů může být více, nejčastěji se setkáte s málo prodyšnou půdou nebo i s nízkým obsahem minerálu v ní. Zkontrolujte také druh půdy, se kterou pracujete. Každý druh totiž obsahuje jiné organické složky a minerály, které určují, kterým rostlinám se bude dařit a které naopak neporostou vůbec. Pokud vaše půda není pro trávu příznivá, nevěšte hlavu. Půda se dá částečně změnit. Mít krásně zelenou a zdravou trávu tak může mít každý.

I vašemu trávníku chutná zlatý mok. Nevěříte? dopřejte mu pivní hnojivo

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 7. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce