reklama

Bez včasné ochrany jahod a ovocných dřevin postřikem nám mohou zbýt jen oči pro pláč

Ovoce z vlastní zahrádky je zaslouženou odměnou za každodenní radosti i starosti všech zahrádkářů. Sladké plody jahod, jablíček či vinné révy přináší potěšení z vynaložené práce. Noční můrou se však mohou stát choroby nebo škůdci, kteří vezmou zahradu útokem, a místo bohaté úrody nám zbydou pouze oči pro pláč. Včasná ochrana je základem úspěšné sklizně i radosti ze zahradničení a dobře odvedené práce.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Aby byla úroda zdravá, je potřeba se o ni starat (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Časté problémy na zahrádce

Každý zahrádkář se děsí okamžiku, kdy jeho zahradu navštíví nezvaní hosté, jako jsou slimáci či mšice. Kromě škůdců však pohromu mohou způsobit i různé plísně a nemoci, které napadají rostliny na záhonech. Jako první ovoce na zahrádkách sklízíme červené jahody. Rostliny těchto sladkých plodů však mohou potrápit nejrůznější houbovité choroby. Nejhorší z nich je plíseň šedá. Napadené ovoce pak vypadá, jako by bylo potažené povlakem. Takové jahody se nedají konzumovat a úroda je na vyhození. Právě z tohoto důvodu je nutné rostlinky včas ošetřit. Plíseň šedá se nevyskytuje pouze na jahodách, ale i na vinné révě a dalších plodinách.

Plíseň
i (Zdroj: Prima DOMA)
Plíseň na jahodách

Velmi častou chorobou peckovin na zahrádkách je monilinová hniloba. Na slupce plodů se objevují hnědé skvrny, na nichž se vytváří bílé houbovité hrudky. Slupka měkne. Stejně tak i dužina plodů. Bez včasného a opakovaného postřiku přijde celá úroda vniveč. Neméně závažná je pro peckoviny molinilová spála. Při napadení stromu dochází k hnědnutí a zavadání květů, které posléze zasychají a přichází nechtěné odumírání plodů.

Hniloba jablek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Monilioza jablek

Jabloně často trpí na strupovitost a padlí. Strupovitost poškozuje listy, květy i plody. Silně napadené části stromu opadají. Jablíčka, která jsou již větší, mají na sobě stroupky a občas dochází i jejich deformaci či praskání. Padlí je houbovité onemocnění, které se vyznačuje bílými skvrnami. Ty se objevují na různých částech stromu.

Kdy je nejvhodnější rostlinu ošetřit postřikem

Ošetření stromů před molinilovou spálou je dobré provádět ve dvou fázích. První postřik se aplikuje ve chvíli, kdy stromy začínají kvést, a druhým se ošetřuje ve dnech tzv. sněžení. To znamená okamžik, kdy okvětní lístky začínají opadávat ze stromů.

Jabloně trpí na strupovitost a padlí. Na trhu existuje přípravek, který funguje na obě dvě choroby. Je to velká výhoda, neboť nemusíme provádět dva postřiky, ale postačí pouze jeden. Je nutné však sledovat, jakou chorobu se snažíme potlačit. U strupovitosti totiž nestačí postřik aplikovat pouze jednou či dvakrát. Musí se provádět celá škála pěti až sedmi postřiků, a to v intervalu po 14 dnech. Ošetření jahod před šedou plísní je dobré provádět i jako prevenci.

Postřik
i (Zdroj: Prima DOMA)
Postřik ovocných dřevin

Škůdci

Zahrady bývají často napadeny nejen různými chorobami, ale i škůdci. Nepřátelé, kteří dokážou zničit celou úrodu. Jedná se např. o mšice, které často napadají listy rybízu. Jejich přítomnost na zahradě bývá dobře viditelná. Nemoc se projevuje červenáním listů a jejich puchýřováním. Je evidentní, že v takovou dobu je nejvyšší čas zasáhnout.

Dalšími opravdu velikými nepříteli bývají housenky a slimáci. Na lístkách rostlin se objevují požerky a právě tehdy je nezbytné provést ošetření. Vždy je nutné vybrat vhodné prostředky a navíc takové, které mají dlouhodobější účinky. Nejvhodnější volbou jsou ošetřující prostředky s rychlým nástupem působení. Většinou začínají zabírat již po dvou hodinách. Škůdci tak přestávají mít zájem rostlinky požírat. Současně jejich účinky vydrží až 6 týdnů.

Okousané sazenice
i (Zdroj: Prima DOMA)
Sazenice okousané od škůdců

Druhy ochranných prostředků

Pro ošetření rostlin se používají dva základní druhy postřiků. Jedná se o postřiky kontaktní, kdy účinná látka, obsažená v roztoku neproniká do rostlin. Zůstává v místě aplikace a pouze na povrchu. Při použití je nutné ošetřit pečlivě celou rostlinku. Dále na trhu existují postřiky systémové. Účinná látka těchto postřiků proniká do rostlin a dále je rozváděna po úplně celé rostlince.

V tomto případě byl použit přípravek, který funguje kontaktně, požerově, ale navíc má i systémové účinky. Vyznačuje se dlouhodobým použitím. Jediné, na co si musí dát zahrádkáři pozor, je dodržení ochranné lhůty.

Přípravek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Přípravek na ochranu jahod a ovocných dřevin

Kde najít vhodné výrobky pro ošetření rostlin

Na trhu existuje nepřeberné množství výrobků, které dokážou zachránit celou úrodu. Na stránkách každý zahrádkář může najít vhodný výrobek dle chorob či škůdců, kteří okupují jejich rostliny.

Publikováno: 5. 7. 2021, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová