reklama

Jak osadit moderní betonové květináče v zahradě nebo na terase

Moderní a lehce industriální styl dodáte zahradě za pomoci betonových doplňků – květináčů. Ty navíc můžete osázet rostlinami a dodat tak prostoru další rozměr. Jen musíte sáhnout po těch správných rostlinách a správném způsobu výsadby, aby dobře prospívaly.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Moderní betonové květináče budou ozdobou vaší zahrady (Zdroj: Prima DOMA)

Betonové květináče v zahradě

Pokud nemáte možnost udělat si záhonek s okrasnými rostlinami nebo chcete prostor zahrady a terasy pojmout moderněji, sáhněte po betonových květináčích, které můžete osadit květinami, keři i stromy. Květináče jsou mrazuvzdorné, vydrží díky své váze na svém místě i za nepříznivého počasí. Jsou pohledové ze všech stran a sehnat je můžete v nejrozmanitějších tvarech a velikostech, takže je pak můžete propojit třeba s truhlíky nebo dalšími menšími květináči uvnitř domu.

Takové nabízí například společnost Presbeton. Jejich nádoby v Lite formě jsou tenkostěnné v tloušťce 20-30 mm vyrobené z pohledového betonu s hladkým povrchem v bílé nebo šedé barvě. Díky odlehčení je jejich hmotnost o více než polovinu menší, než je tomu u klasických betonových výrobků. Květináče mají i odtokové otvory, díky kterým se v nich nebude držet nadbytečné množství vody. Nemusíte se bát ani toho, že by se beton uvnitř poškodil, díky speciálnímu systému je chráněn proti znečištění a pronikání vody. Můžete šikovně kombinovat dva typy. Block je obdélníkového tvaru, Cube čtvercového průřezu v několika výškách.

Jak sázet do betonových květináčů?

I když jsou nádoby ošetřeny proti účinkům vody a proti znečištění, je vhodné je vyložit izolační vrstvou po celém obvodu. Dno vyložte geotextilií. Ta zabrání, aby se do odtokového otvoru dostaly kamínky, které budou na dně nasypané.

Geotextilie
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dno květináče vyložte geotextilií

Na geotextilii nasypte vrstvu štěrku nebo kamínků. Ty v době sucha budou zadržovat zásobu vody pro rostliny. Měly by zaplňovat zhruba čtvrtinu výšky nádoby.

Kamínky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na geotextilii nasypte vrstvu štěrku nebo kamínků

Na ně položte opět geotextilii, která bude oddělovat štěrk od další vrstvy. Tu bude tvořit keramzit a bude ho opět jedna čtvrtina výšky nádoby.

Keramzit
i (Zdroj: Prima DOMA)
Další vrstvou bude keramzit

Položte opět vrstvu geotextilie, na kterou už můžete nasypat substrát. Do zeminy zasaďte vybrané rostliny. Pamatujte na to, že je vhodné zvolit takové, které snesou letní slunce a nebudou tolik náročné na vlhkost. Zkombinujte vzpřímené traviny s pnoucími a převislými rostlinami, aby květináče nepůsobily stroze a jednotvárně. Truhlík také nepřeplňujte, nechte rostlinám prostor, aby se mohly bohatě rozrůst a dobře se jim dařilo. Nakonec doplňte ještě substrát.

Rostlina
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nyní zasaďte vybrané rostliny

Vhodné rostliny do betonových květináčů

Ozdobnice (Miscanthus) se do betonových květináčů hodí jako vzpřímená rostlina. Můžete sáhnout třeba po některém z druhů ozdobnice, které mají různě barevně listy podle odrůdy. Vytrvalá travina původem z Asie na podzim ještě navíc vykvete a radost vám svým vzhledem bude dělat i v zimě. Je vhodné ji v tomto období svázat. Květy můžete i ostříhat a použít do vazby čerstvé nebo sušené. 

K vzpřímeně rostoucí travině zvolte další druhy, které ji budou vhodně doplňovat. Vhodný je třeba popínavý břečťan. Ten panašovaný má navíc zelené listy s bílým lemováním, bude tak působit dekorativněji. Díky své nenáročnosti a odolnosti ji určitě uvítáte.

Břečťan
i (Zdroj: Depositphotos)
I břečťan se hodí pro pěstování v nádobách

Další rostlinou, která vhodně doplní betonová květináč, je povíjnice. Je to pnoucí letnička, budete ji tedy muset po létě nahradit. Během léta vás ale nadchne svými modrými, růžovými nebo bílými květy. Na slunci se jí bude dařit, ale musíte jí dopřát pravidelnou zálivku.

Další travina, kterou můžete použít, je kostřava. Vytrvalá, suchomilná a poměrně nízká tráva, která v květnu rozkvete. Jsou velmi nenáročné. Zvolit můžete třeba druhy, které mají listy zbarvené do modrého nebo šedého odstínu.

Další rostlinkou je netřesk. Jeho název pochází z dob, kdy hojně rostly na střechách a údajně měly chránit před blesky. Říká se mu také skalní růže kvůli listům uspořádaným do růžice. Jejich pěstování je snadné. Mají rádi slunce, propustnou půdu a místo, kde není příliš vlhko. Jsou mezi nimi i velmi dekorativní druhy.

Další rostlinou, kterou můžete používat i jako léčivku, je levandule. Voňavé, fialové nebo bílé květy budou krásné v květináčích i usušené doma. Má ráda slunce a propustný substrát. Je třeba jí každoročně sestříhávat, aby zůstala hezky bohatá.

Publikováno: 9. 7. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová