reklama

Borůvkové knedlíky? Jedině z borůvek vypěstovaných na vlastní zahradě nebo balkoně!

Máte-li rádi borůvky a chtěli byste je pěstovat na zahradě nebo máte k dispozici alespoň balkon, neváhejte si pár keříku pořídit. S úspěchem se dají pěstovat i v kontejneru. Stačí jim ta správná půda a stanoviště a můžete během léta sbírat i několik kilogramů chutných plodů. Jak na to?

i (Zdroj: Depositphotos)
Pěstujte lahodné borůvky na zahradě nebo jen tak na balkoně (Zdroj: Depositphotos)

Něco o borůvkách

V poslední době jsou oblíbené kanadské borůvky (jde o borůvku chocholičnatou, Vaccinium corymbosum). Tato dřevina, kterou můžete používat i jako okrasnou, vás potěší známými plody. Ty jsou navíc plné vitaminů, minerálních látek a antioxidantů. Možná byste měli doma raději naše známé borůvky z lesa, borůvky černé, ty jsou ale velmi náročné na podmínky. Les je pro ně ideálním prostředím, které jim na zahradě nejsme schopni vytvořit. O balkonu nemluvě. Takže kanadské borůvky jsou vhodnou volbou.

Kam borůvky vysadit?

Borůvky můžete vysazovat po celý rok nehledě na roční období. Pokud ale máte možnost, volte podzim nebo dobu brzy na jaře. Důležité je vybrat to správné stanoviště. Dobře se jim bude dařit v místě, kde bude vyšší vlhkost vzduchu. Umístěte je tam, kde bude dostatek slunce, snesou případně i polostín.  Na slunci ale budou plody mnohem lepší. Vysaďte je do propustné půdy. Ta musí být určitě i kyselá.

Vhodná je tedy směs písku a rašeliny. Tu musíte pravidelně doplňovat, jinak bude borůvka strádat. Protože bývají částečně samosprašné, je vhodné vysadit minimálně dva keře různé odrůdy blízko sebe. Samozřejmě by měly kvést v podobnou dobu. Dopřejte keřům dostatečnou zálivku. Ale nepřemokřete je. Pro udržení optimální vlhkosti je vhodné použít mulčovací kůru a drenáž. Pokud budete pořizovat keříky na balkon, sáhněte po menších odrůdách, některé totiž mohou dorůst až do 2m výšky.

Sazenice
i (Zdroj: Depositphotos)
Borůvkovým keřům zajistěte slunné stanoviště a kyselou půdu

Jak borůvky hnojit?

I borůvkovým keřům je potřeba čas od času přilepšit. Je to dané i použitou zeminou – rašelina je na živiny chudá, proto je třeba je doplňovat. Přihnojování je vhodné na jaře, když se tvoří poupata, a pak také v době po odkvětu. Vyberte kyselá hnojiva bez chloru. Případně už koupíte i hnojiva určená přímo na borůvky, a to v různých formách. Ideální je hnojivo s postupným uvolňováním živin.

Větvička
i (Zdroj: Depositphotos)
Borůvky se v dobrých podmínkách osypou plody

Prořezávání borůvek

Borůvky stejně jako další rostliny vyžadují od určitého věku řez, abychom se dočkali dobré úrody. Prořezávejte rostliny starší 5 let. V únoru až březnu je vhodná doba řez provést. Odstraňte nezdravé, zlámané a tenké výhony. Nechte 5 až 8 silných výhonů. Odstraňte slabé středové výhony, aby se keř nezahušťoval. Kolem sedmého roku by měla mít rostlina zhruba 8 až 12 výhonů různého stáří, maximálně ale 4 roky staré. Rostliny plodí na jednoletém dřevě, starší odplozené větve můžete odstranit.

Kvetení
i (Zdroj: Depositphotos)
Květy borůvek jsou velmi dekorativní

Sběr a zazimování

Borůvkových plodů se dočkáte v závislosti na ranosti odrůdy. Po opylení se na ní objeví květy, které působí velmi dekorativně. Z těch postupně vznikají plody různé velikosti a tvaru podle odrůdy. Ty můžete sklízet zhruba po 30 dní, což je déle než u českých borůvek. Navíc vám i dlouho vydrží v ledničce. Z keře, který má tu správnou péči, můžete sklidit 2-5 kg borůvek. V zimě je pak většinou nemusíte nijak zvlášť chránit, postačí její důkladné zamulčování, které by měly mít celoročně. Při pěstování v nádobách ale uvítají ochranu v podobě obalení jutovou tkaninou nebo jiným materiálem.

Plody na keři
i (Zdroj: Depositphotos)
Borůvky dozrávají na keři postupně

Jak na řez kanadských borůvek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 7. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová