reklama

Přerůstá vám tráva přes hlavu? Nevyhazujte ji, máme pár dobrých nápadů, kam s ní! 

V letošním vlhkém počasí se trávě neobyčejně daří a mnohé louky či velké zahrady nabízejí dokonce i velmi pěknou rostlinnou skladbu. Jenomže to, co vypadá tak krásně a romanticky, majitelům pozemků dokáže nadělat pořádné vrásky. Nastává totiž čas sečení a s tím i otázka, kam se vší tou travní hmotou?

i (Zdroj: Depositphotos)
Letní louka láká k romantickým procházkám, představuje ale i otázku, kam s posekanou trávou (Zdroj: Depositphotos)

Taková opravdová louka, to je hotový ráj a poklad. Kromě obvyklých travin zde uvidíme vikvovité nebo též bobovité rostliny, především hrachory, čilimníky nebo pískavice, jsou tu k vidění i různé širokolisté, dvouděložné rostliny, kupříkladu vlčí mák, kokoška nebo ptačinec. Najde se určitě i spousta léčivých bylin, mezi nimi hlavně jitrocel, řebříček, zeměžluč a možná i voňavá mateřídouška.

Byliny
i (Zdroj: Depositphotos)
Na louce roste i spousta voňavých bylin

Posekat a nasušit tenhle zelený poklad dá hodně práce, a bohužel mnoho majitelů velkých pozemků nemá pro trávu, respektive pro seno ani další uplatnění. Jenomže tráva na louce nemůže zůstat, protože potom by pozemek postupně začal zarůstat různými nálety, a nežádoucími travinami, kopřivami a bodláčím. Co bychom s ní tedy v tom případě mohli a také měli udělat?

Kosa
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro sušení sena je nejlepší louku pokosit nebo posekat sekačkou

Když nepotřebujeme seno

Každý, kdo vlastní velký travnatý pozemek, ať už je to louka, sad nebo pastvina, dobře ví, jak je nutné každým rokem jej minimálně jednou, spíš ale dvakrát posekat. Údržba je zkrátka velmi důležitá. Ovšem pokud trávu či lépe řečeno seno na nic nepotřebujeme, je použití motorové kosy, bubnové nebo lištové sekačky vlastně zbytečné. Tímto způsobem sečení vytvoříme jen dlouhá stébla trávy, se kterými se špatně manipuluje a pracuje. Na kompostování se také nehodí, protože velice dlouho tlí. Proto v tomto případě máme zájem o trávu, která bude rozdrcena a nasekána na malé kousky.

Mulčovač
i (Zdroj: Prima DOMA)
Mulčovač si poradí i s přerostlou trávou

Když tráva přeroste

Je rozdíl, jestli sekáme trávu nízkou anebo již přerostlou a vysokou, i když její kvalita nebývá tak dobrá jako silné u trávy nízké. Mnohdy je rozdíl ve výšce zapříčiněný přílišným přemokřením, jindy špatnými podmínkami, kvalitou půdy či jinými vlivy.

Mulčovat nebo sbírat?

Nízkou trávu doporučujeme odklidit neboli sesbírat. Na to se hodí žací traktor, který trávu nejen dokonale posbírá do sběrného koše, ale navíc ji také drobně rozdrtí. Vznikne tak perfektní materiál do kompostu, kde se z něj postupně vytvoří kvalitní humus. Na okrajové a těžko přístupné části je možné sběrný koš sundat a použít jiný nástavec, takzvaný deflektor. S ním travní hmota padá za traktor na strniště a neodletuje do dálky, účinně nás také ochrání proti odlétajícím kamenům. Rozdrcená tráva se nesklízí, ale nechá působením slunce zaschnout. Déšť ji postupně rozkládá, takže následně působí jako hnojivo porostu. Tento pohodlný mulčovací postup zabezpečí louce dostatek živin bez vašeho dalšího přičinění. Mulčování se ale doporučuje střídat se sbíráním. Tedy – první sečení posbírat a druhé ponechat rozložit.

Vysokou trávu vyžneme

V případě vysoké trávy nebo trávy na pozemku, který nebyl delší dobu udržovaný, je postup trochu jiný. I zde je nutné trávu posekat, k tomu se ovšem už žací traktor nehodí. Zde jsou vhodnější stroje, které se přímo nazývají mulčovače. Jsou to jednoúčelové stroje, které trávu rozdrtí pomocí silného robustního nože a rozhodí po strništi. Tedy podobně, jak to v menším množství činí deflektor. Tyto stroje zvládají nejenom přerostlou a vysokou trávu, ale především porost na neudržovaných pozemcích a dokonce si poradí i se slabými nálety a podobným houževnatým materiálem jako je například rákos, který zde můžeme častokrát také najít.

Traktor
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nízkou trávu sesbíráme do koše a odvezeme ke kompostování

Tipy pro vás

Co ještě s posečenou trávou

Už víme, že tráva je cenný bioodpad a můžeme ji kompostovat nebo v podobě mulče s ní vyhnojit louku. Jsou ale i další možnosti, jak s posečenou trávou, respektive senem, naložit.

Krmivo – v dřívějších dobách bylo seno hotový poklad, jímž se krmila hospodářská zvířata, dnes o něj až na menší výjimky není zájem, Pokud ale máte doma malého králíčka nebo morče, můžete mu část voňavého bylinkového sena nasušit a použít jako krmení či podestýlku. Zájem o seno mají také chovatelé koní, můžete zkusit jim je nabídnout.

Balík sena
i (Zdroj: Depositphotos)
Dlouhá posekaná stébla trávy se hodí jen na sušení

Bioskládka – nechcete kompostovat ani krmit? Potom odvezte posečenou trávu na bioskládku nebo též kompostárnu. Zjistěte si, zda je zřízena ve vaší obci či městě. Jedná se o předem určené a vyznačené místo, kam lze bez problémů zdarma nebo za symbolický poplatek odvážet bioodpad.

Nepálit – tento nešvar vídáme stále hodně často, zákon vám pálení trávy sice přímo nezakazuje, ale obecně se nedoporučuje. Jednak je to mrhání cennou surovinou a potom, v době letních veder a sucha může takové pálení či dokonce vypalování trávy rozrůst na požár.

Nevyhazovat – je zakázané vyhazovat trávu do popelnice na komunální odpad či ji odvážet na pole nebo do lesa, zvlášť pokud mají svého soukromého majitele. Pokud trávu opravdu chcete jen vyhazovat, pronajměte si hnědou popelnici na bioodpad, která bude poté pravidelně vyvážena. Sem můžete vyhazovat i plevel, zbytky ovoce a zeleniny či štěpky z větví a listí.

Nemáte louku? Vysaďte si ji

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zdroj videa: Prima DOMA

Publikováno: 19. 7. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová