reklama

Troufáte si na roubování zeleniny? Poradíme vám

Roubování je spolu s očkováním způsob záměrného vegetativního rozmnožování kulturních rostlin, které je běžně využíváno v zahradnické praxi pro udržování a rozmnožování kultivarů rostlin, které mají pro pěstitele výhodné vlastnosti, geny. Očkování a roubování jsou také jiným slovem označovány jako štěpování. Nejčastěji se užívá k zušlechťování ovocných a okrasných stromů.

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Plodová zelenina k roubování (Zdroj: Ludmila Dušková)

Roubování je spolu s očkováním způsob záměrného vegetativního rozmnožování kulturních rostlin, které je běžně využíváno v zahradnické praxi pro udržování a rozmnožování kultivarů rostlin, které mají pro pěstitele výhodné vlastnosti, geny. Očkování a roubování jsou také jiným slovem označovány jako štěpování. Nejčastěji se užívá k zušlechťování ovocných a okrasných stromů. Při roubování dochází k funkčnímu spojení vybraných a upravených částí dvou rostlin tak, aby mohly srůst a jedna část pak vyživovala druhou. Různé druhy roubování využíváme například u ušlechtilých odrůd ovocných a okrasných stromů, vinné révy a keřů. Roubují se ovšem také některé polodřevité květiny i některé druhy zeleniny.

Naroubované sazenice
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Naroubované sazenice vhodné pro výsadbu

Které druhy zeleniny se nejčastěji roubují?

Nejčastěji se v posledních letech roubují okurky, melouny, nyní i papriky, lilky a rajčata. Roubování okurek není žádná novinka. Tento způsob pěstování se používá hlavně z důvodu ochrany rostlin před půdními houbovými chorobami.

Naroubováním rostlin zamezíte fuzáriovému vadnutí a jiným nemocem kořenového krčku a kořenů. Roubované rostliny pronikají kořeny lépe do půdy, mají lepší přístup k vodě, jsou vitálnější a nezastavují růst ani za zhoršeného počasí. Díky určité rezistenci vůči chorobám ušetříte na postřicích. Mohutný kořenový systém, díky podnoži, dokáže lépe vyživovat nadzemní část, a proto i sklizně jsou daleko větší, než je tomu u neroubovaných rostlin. Další výhodou je i možnost vysazení menšího počtu rostlin se stejnou sklizní. Například roubované sazenice rajčat je vhodné pěstovat na dva výhony, nikoliv na jeden, jak je běžné u obyčejných rostlin.

Okurka
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Plodící roubovaná okurka

Na co se roubují okurky a jaký je postup?

Okurky se nejčastěji  roubují na podnože tykve fíkolisté. Nejprve vyséváme semena okurek, asi za 3 dny provedeme výsev semen podnoží. U podnoží je dobré držet teplotu okolo 20 °C. Okurky vyséváme do stejného substrátu, ale při teplotě vyšší (asi 24 °C). V době tvorby prvního pravého lístku začneme s roubováním. Vyjmeme podnož z výsevného substrátu, odstraníme vrcholový pupen, aby podnož dále nerostla.

Odstranění vzrostného vrcholu
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Odstranění vzrostného vrcholu u tykve-vyslepení

Uděláme žiletkou na stonku šikmý řez dlouhý 0,5-1 cm, asi do dvou třetin stonku. Pozor na zlomení rostlinky!

Řez u podnože
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Řez u podnože do ⅔ stonku

Stejným způsobem upravíme i rostlinu okurky, ale řez se provádí opačným způsobem tak, aby se mohly rostlinky do sebe zaklesnout.

Řez v opačném směru
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Řez v opačném směru u okurky

Po zasunutí zavážeme buď páskem alobalu nebo roubovací páskou z umělé hmoty, ale modernější a daleko lepší je využití kolíčků nebo skřipců.

Spojení rostlin
Spojení obou rostlin - naroubování (Zdroj: Ludmila Dušková)
Zpevnění kolíčkem
Zpevnění naroubované části kolíčkem (Zdroj: Ludmila Dušková)

Takto připravené rostliny se sázejí společně do květináčů, zafixují se bambusovou tyčkou, zalijí a umístí na stanoviště s teplotou 21 °C. Dbáme na udržení vzdušné vlhkosti. Zezačátku je dobré mírně rosit, ale nadměrné vlhko škodí. Je možné též přikrýt netkanou textilií. Za deset dní je třeba začít se snižováním vzdušné vlhkosti. V době, kdy rostliny srostou a začínají růst, tedy zhruba za 14 dní po naroubování, odřízneme naroubovanou část asi 1 cm pod roubovaným místem. Ztrátou vlastních kořenů, začíná svou úlohu plnit podnož.

Odříznutí okurky od kořenů
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Asi po dvou týdnech odříznutí okurky od kořenů, aby podnož splnila svou funkci

Jak je to u rajčat a paprik?

Roubování rajčat a paprik se provádí za stejným účelem – výnos se zvyšuje až o 20 %, rostliny jsou odolnější, robustnější a lépe odolávají houbovým chorobám, protože mají silný kořenový systém. Způsob roubování je odlišný od roubování okurek. Podnož pro rajče je vypěstovaná z bujně rostoucích rajčat. Semena rajčat podnoží i odrůdy se vysévají ve stejnou dobu. Až vytvoří děložní lístky, podnože se nahrnkují a sazenice odrůdy se rozsází do truhlíku (použijeme substrát pro předpěstování sazenic).

Rajče
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Roubované rajče

Až rostliny dosáhnou výšky kolem 10 cm, začneme s roubováním. Vrchol podnože se zakrátí asi o 3 cm a v podnoži se udělá rozštěp. Pak se uřízne roub z vyseté odrůdy (3-4 cm dlouhý), jeho listy se zakrátí o dvě třetiny a seřízne se do "V" a vsune se do rozštěpu podnože. Místo stiskneme malým kolíčkem nebo zavážeme páskem alobalu, použít lze také fóliovou roubovací pásku. Naroubované rostliny se zakryjí fólií, aby se udržela vysoká vzdušná vlhkost. Teplota by neměla překročit 24 °C. Rouby nesmí zavadnout! Za týden začneme postupně odvětrávat, až se kryt postupně uvolní. Teplotu snižujeme až na 16 °C. Pokud zavazujete fóliovou páskou, je nutné ji povolit. Roubovaná část se nesmí zakrýt zemí.

Paprika
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Roubovaná paprika

V posledních letech je zájem o roubované melouny. Na co se roubují?

Podnoží bývá docela exotická rostlina lagenárie obecná (říká se jí indická okurka). I v tomto případě rostliny lépe rostou a více plodí, jsou méně náchylné k přísuškům nebo napadením houbovými chorobami.

Jaký je význam a přínos roubovaných rostlin?

  • silný zdravý růst
  • odolnost půdním patogenním houbám
  • velká životaschopnost
  • méně postřiků
  • výnosy vyšší o 20-60 %
  • menší potřeba rostlin vzhledem k vyšším výnosům

Na co dát pozor při výsadbě?

Dbejte na to, abyste roubované místo nezahrnuli zemí. Jakmile rostlina začne kořenit nad místem roubování, podnož ztrácí funkci a rostlina se chová jako neroubovaná.

Vyrobte si minipařníček z plata od vajec

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 7. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková