Konečně zapršelo a zahrada je zalitá, ale když se vám díky dešti přemnoží slimáci, tak to veliká radost není. Nejhorším škůdcem je tady asi plzák španělský, který nemá u nás přirozeného predátora, velmi rychle se rozmnožuje a umí nadělat opravdu velikou škodu. Takový salát vám zlikviduje jedna dvě. Víte, jak se ho zbavit snadno a navíc ekologicky?
Plzák španělský
Když se slimáci přemnoží, tak je to velká rána pro všechny plodiny a rostliny na zahradě, protože slimáci jsou velmi žraví a dokáží sežrat úplně všechno. Nejhorším škůdcem je asi plzák španělský. Jsou to ti velcí oranžoví slimáci, které nikdo nemá rád, nejsou opravdu na pohled ani na dotek příjemní, a navíc je ani nechtějí u nás žádní predátoři požírat. Je proto nutný náš přímý zásah a likvidace vhodnými postupy a prostředky.
Jakmile se tito slimáci přemnoží a vyrostou, tak už se likvidují velmi těžce. Na ruční sbírání, napichování nebo solení nemá každý žaludek ani čas. Navíc solení může uškodit i půdě a vysázeným rostlinám. Existuje celá řada lidových metod, jako je sypání vaječných skořápek kolem rostlin, použití otrub, použití ovesných vloček anebo pivní pasti, které jsou vhodné a úspěšné na menších plochách. Na velkou plochu zahrady je ale potřeba zvolit jiné účinné produkty.
Pro další tipy jak se zbavit slimáků se podívejte na rozhovor se Šárkou Zelenkovou.
Ekologické granule na ničení slimáků
Nejlepší variantou se jeví méně invazivní cesta ekologického granulátu. Jsou to granule, které jsou na bázi fosforečnanu železitého. Obsahují tedy dvě důležité složky, fosfor a železo. A když se granule posléze rozloží, tedy po tom, co nejdříve zasáhly proti slimákům, tak zbylé granule fungují už jako hnojivo. Na půdě vám proto nezůstane odpad, nýbrž účinná podpůrná látka pro vaši zahradu. Použití je jednoduché a vyžaduje jediné, sypat takový granulát volně mezi zeleninu nebo mezi květiny, kterým se plzáci nijak nevyhýbají. Určitě nevytvářejte žádné hromádky nebo kopce, kam by se museli slimáci přesouvat. Opravdu sypejte přípravek volně, abyste rovnoměrně pokryli celý prostor kolem rostlin, na 1 m² půdy postačí zhruba vrchovatá kávová lžička těchto granulí.
Vyzkoušet můžete také skořápky vajíček. Přečtěte si i náš další článek na toto téma.
A pokud je po dešti, nebo celkově deštivé počasí, je to ještě lepší, protože tyto granule se deštěm nerozpustí naopak, nabydou na svém objemu a tím jsou pro slimáky ještě lákavější a slimáci se o to více na ně vrhají. Když pak bude sušší počasí, granule jednoduše vyschnou, opět se smrsknou, zůstávají na záhoně a plní i nadále svou funkci. A protože slimákům opravdu chutnají, tak si je s oblibou zanášejí do svých úkrytů a díky tomu tito slimáci nakonec pojdou a postupně z našich záhonů zmizí. Tato metoda je opravdu snadná, rychlá a navíc ekologická.
Jak ochránit plodovou zeleninu před škůdci
TIP
Trápí vás i plísně, choroby a další škůdci na rostlinách? Například škůdci pokojových rostlin? Poradíme vám, jak s nimi bojovat.
Publikováno: 31. 7. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná