reklama

Mezi rychle rostoucí letničky patří například chmel. Jak takové rostliny pěstovat?

Pro okrasné účely se využívá chmel japonský (Humulus japonicus). Pro svůj způsob a velkou rychlost růstu se jedná o ideální popínavku na ploty a pergoly. Za vegetační sezonu narostou jeho šlahouny až do výšky 4-5 m. Skupinu jednoletě pěstovaných pnoucích rostlin vedle chmele doplňují i další zajímavé druhy. Dají se spolu kombinovat i každoročně obměňovat.

i (Zdroj: Daniela Dušková)
Rhodochiton je rychle rostoucí letnička (Zdroj: Daniela Dušková)

Proč pěstovat jednoleté druhy?

Jednoleté druhy musíme každoročně vysévat znovu. Celý jejich vegetační cyklus se vejde do jedné sezony. Výhoda jejich pěstování spočívá ve snadné obměnitelnosti, takže v podstatě každý rok můžeme pěstovat jiný druh a místo se bude zajímavě proměňovat. Do této skupiny řadíme i takové druhy, které jsou ve své domovině vytrvalé, ale v našich podmínkách se pěstují jen jednoletě. Jedná se zejména o tropické a subtropické druhy, které nezvládnou zimní mráz.

Okrasný chmel - pro okrasné účely se využívá jednoletý příbuzný chmelu otáčivého – chmel japonský (Humulus japonicus). Pro svůj způsob a velkou rychlost růstu se jedná o ideální popínavku na ploty a pergoly. Za vegetační sezonu narostou jeho šlahouny až do výšky 4-5 m. Japonský chmel se vysévá ze semen, nejlépe v období od druhé poloviny března do první poloviny května. Poměrně velká semínka, kterých v 1 g napočítáme 60, se vysévají přímo na záhon do připravené půdy. Protože chmel tvoří statné rostliny, nikdy jej nesejte příliš hustě. Ideálním způsobem je tzv. výsev do hnízd, kdy do jednoho důlku dáme vždy po 2 semenech. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být 40-50 cm. Mladé rostlinky vyklíčí po 10 dnech od výsevu a s neuvěřitelnou vitalitou se začnou ovíjet kolem opory. Pokud jim nebude treláž nebo plot k dispozici, začnou se stonky plazit po zemi.

Japonský chmel
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Japonský chmel vytváří hustý, téměř neproniknutelný porost

Japonský chmel není náročný, stačí mu jakákoliv zahradní půda a stanoviště na slunci nebo v polostínu. Chorobami ani škůdci netrpí, občas se mohou vyskytnout mšice, na které včas použijeme odpovídající chemický prostředek. Zajímavé je, že v některých amerických státech, jako je Missouri, Illinois, Michigan, jižní Indiana, Ohio a Wisconsin, je japonský chmel považován za plevel, který díky snadnému vysemeňování a expanzivnímu růstu znehodnocuje pastviny a vytlačuje z nich původní flóru. V našich podmínkách však masové přemnožení tohoto chmele nehrozí a my se z něj pro jeho cenné estetické vlastnosti můžeme těšit jen jako z okrasné rostliny.

Fazole - okrasné rostliny nemusí být jen čistě okrasné. Velmi dobře se dají použít i druhy, které mají užitnou hodnotu. Dobrým příkladem jsou pnoucí fazole, které krásně kvetou a zároveň plodí. Květy mohou být bílé, červené nebo dvoubarevné. Pro použití v kuchyni vybíráme mladé lusky, které mají skvělou chuť, texturu a šťavnatost. Fazole můžeme pěstovat ve volné půdě i ve velkém květináči, jako opora jim poslouží bambusové tyče, síť nebo natažené motouzy. Fazole můžeme předpěstovat doma za oknem a vysadit ven po 15. květnu nebo je v druhé půlce května zasadit přímo do volné půdy. Vysévat můžeme až do poloviny či konce června.

Fazol
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvetoucí fazol Phasoelus ccocineus je dekorativní a užitkový zároveň

Lophospermum erubescens je vzácný klenot z Mexika. Není nijak zvlášť mrazuvzdorný, ale v létě udělá spoustu parády. Kvete velmi bohatě zvoncovitými květy, které jsou podobné gloxiniím. Anglický název této rostliny je "Creeping gloxinia“, což by se dalo přeložit jako "plížící se gloxinie". Ve skutečnosti ale nemá s gloxiniemi nic společného, jedná se o rostlinu příbuznou náprstníku. Nejlepším způsobem pěstování je ve velkých kontejnerech na terase či balkoně, na zimu je můžeme přenést do zimní zahrady nebo zkusit přezimovat v bezmrazé místnosti. Pokud nemáme přezimovací prostory, nevadí, rostlinu samozřejmě můžeme každoročně brzy z jara vysévat a předpěstovat.

Nálevkové květy jsou v krásných sytých barvách v odstínech růžové nebo bílé. Květy lákají motýly. Listy jsou měkké, sametové. Největší parádu udělá rostlina jako barevný neprodyšný kryt na plotě, mřížoví, v závěsném květináči nebo koši. Lophospermum miluje mírně písčitou půdu na plném slunci. Na pěstování je relativně nenáročná, a pokud má dostatek slunce a tepla, roste a kvete k nezastavení. Pro podporu růstu i kvetení je důležitá pravidelná zálivka a dostatek hnojiva. Netrpí škůdci ani chorobami, dáme pouze pozor na přemáčení. V spodní části květináče by se neměla hromadit voda, protože může dojít k rozvoji houbových chorob.

Lophospermum erubescens
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krásné květy popínavky Lophospermum erubescens

Rodochiton krvavý (Rhodochiton atrosanguineum) je krásná vitální mohutná popínavá liána. Od léta do podzimu je obalena zvonkovitými převislými květy fialové barvy. Snadno se pěstuje ze semen s tím, že je třeba domácí předpěstování sazenic. Výsev provádíme v březnu a rozrostlé sazenice vysazujeme ven v druhé polovině května. Stejně jako Lophospermum i Rhodochiton pochází z Mexika a ve své domovině je trvalkou, u nás ale nepřežije mrazivou zimu. Také pěstování a nároky obou druhů jsou velmi podobné.

Poradíme, jak vybírat letničkovou směs:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 8. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková