reklama

Zvažujete stavbu zahradního skleníku? Přichází ideální čas

Konec léta a začátek podzimu je vhodný čas pro stavbu nového zahradního skleníku. Slunce už nemá takovou sílu, nemusíte proto v poledne utíkat do stínu a můžete pracovat po celý den. V hotovém skleníku si pak na podzim připravíte půdu pro jarní výsev a výsadbu.

i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Skleník či fóliovník? (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

Skleník nebo fóliovník?

Možná si říkáte, proč pořizovat skleník, když podobnou funkci splní i fóliovník, který si postavíte svépomocí levněji a rychleji. Není to ale docela pravda. Levná fólie vydrží často jednu sezonu. Dražší a kvalitnější pak vydrží maximálně 5 let. Konstrukci fóliovníku zpravidla vyrobíte ze dřeva, kterému vysoká vlhkost ve fóliovníku na životnosti také nepřidá. Jedinou výhodou fóliovníku pak je to, že se dá snadno přemístit.

„Na rozdíl od fóliovníku může kvalitní zahradní skleník dobře sloužit i desítky let. Pro dlouhou životnost je ale nutné postavit skleník na kvalitním základu z betonu nebo cihel. U moderních skleníků jsou skla v oknech dnes často nahrazena polykarbonátovými deskami. Výhodou je, že jsou lehké, dostatečně pevné a na rozdíl od skla i lépe tepelně izolují. Kvalitní polykarbonátové desky jsou navíc potažené UV fólií. Ta chrání polykarbonát před účinky UV záření, čímž zabraňuje degradaci materiálu. Polykarbonát vystavený dlouhodobě UV záření může ztrácet průhlednost a postupně zbělá. UV záření nemusí prospívat ani některým rostlinám, takže ochranná vrstva na deskách přináší jen výhody,“ říká Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Zahradnice
Skleník se stane vaším nepostradatelným pomocníkem (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Rajské
Zefektivněte si pěstování ovoce i zeleniny (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

Jakou konstrukci skleníku vybrat a kam jej umístit?

Dnes se asi nevyplatí složitě vymýšlet vlastní konstrukci zahradního skleníku, lepší je pořídit hotovou stavebnici. Například skleníky HECHT jsou vybavené polykarbonátovou výplní o síle 4 mm s UV vrstvou a jejich pevná a lehká konstrukce je vyrobena z lehkých hliníkových profilů s dlouhou životností bez údržby. Tyto hliníkové profily navíc nekorodují. Dva lidé takový skleník smontují s pomocí akumulátorového šroubováku či accu programu za jedno odpoledne.

Skleník menší
Kvalitní skleník vydrží dlouhá léta (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Skleník větší
Postavte si jej svépomocí, pořiďte si skládačku (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

Pro skleník je rovněž důležité vybrat vhodné místo. Ideálně by na skleník mělo celý den svítit slunce, zároveň by měl být dobře chráněn před silným nebo nárazovým větrem. Určitě není dobré postavit jej někde pod strom, mohly by jej poškodit padající plody nebo větve.

V zimě je důležité nenechávat na skleníku ležet silnou vrstvu sněhu. Těžký mokrý sníh by mohl zohýbat hliníkové profily a vylámat polykarbonátové desky.

Publikováno: 9. 9. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce