reklama

Není Turek jako turek. Tato typická podzimní rostlina má různá označení

Tykve neboli dýně jsou u nás na zahradách zabydleny tak pevně jako jejich další příbuzné cukety nebo patizony. Získávají si stále více obdivovatelů nejen pro své výborné chuťové vlastnosti, ale také pro velkou variabilitu plodů co do tvarů, barev nebo odrůd. Otestujte si spolu s námi, kolik druhů dýní znáte a k čemu se nejlépe hodí.

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Není Turek jako turek. Někde tak označují dýně (Zdroj: Ludmila Dušková)

V hlavní roli dýně

Dýně, nebo také jinak tykev, pochází z Ameriky a patří mezi nejstarší kulturní rostliny na světě. V Evropě zdomácněla krátce po objevení Ameriky a odtud se dostala i do Asie. Tykve v současné době vytvářejí snad největší počet odrůd mezi ostatními kulturními rostlinami. Další prvenství patří tvorbě plodů s největší hmotností, kdy váha může dosáhnout až 500 kg.

Turci, dýně, tykve, kabačky, to vše jsou názvy pro mohutné tykvovité rostliny, které se pěstují snad na celém světě. V posledních letech se stávají velmi oblíbené i u nás, kdy sortiment se rok od roku stále rozšiřuje. Tykve však nejsou určené jenom k jídlu, stále větší oblibu si získávají odrůdy nesoucí okrasné plody, vyznačující se různými tvary, barvou i velikostí. Jejich využití pro dekorační účely nezná mezí, můžeme je najít nejen volně jako trvanlivou dekoraci na mísách, ale i zdobené sušenými květy, dokonce i jako součást slavnostních výzdob.

Halloween
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Dýně určená pro Halloween

Tykev obecná (Cucurbita pepo)

Označuje se většinou jako zeleninová, protože její plody - tykvičky se sklízejí postupně v nedozrálém stavu jako okurky. Rostliny jsou většinou keříčkovité a relativně nejvíce odolávají chladu. Hlavními odrůdovými skupinami jsou patizony s diskovými plody, cukety se zelenými i žlutými plody a kabačky s válcovitými plody béžové barvy. Rostliny potřebují dostatek vláhy, humózní půdu, dostatek slunce a vzájemnou vzdálenost alespoň 70 cm. Za největší lahůdku se považují mladé plody se zbytky okvětí, nejčastěji se však sklízejí plody velikosti asi 20 cm. V kuchyni mají všestranné využití jak samostatně, tak ve směsi s jinými zeleninami. V současné době jsou velmi oblíbené i nové odrůdy kulatých cuket, které jsou považovány za delikatesu. Botanicky patří do skupiny tykve obecné i tykev špagetová, tykev olejná a oblíbené okrasné tykve.

tykev olejna
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Tykev olejnatá

Tykev olejná: je zastoupena v sortimentu odrůdou Crystal. Zajímavostí je především tvorba semen bez osemení, proto je mnohdy nazývána jako „bezslupkatá tykev“. Rostlina je plazivá, vyznačuje se výborným zdravotním stavem. Semeno má vysokou nutriční hodnotu a vysoký obsah zinku.

Tykev špagetová: tvoří plody 20-30 cm dlouhé, vejčitě oválné s hmotností okolo 2 kg. Rostlina je plazivá, bujně rostoucí. Pokožka plodu je tvrdá atraktivní žluté barvy, hladká. Dužnina je jemná, nitkovitá, po uvaření se rozpadá na vlákna podobná špagetám. Pro nízký obsah kalorií je pokrm využíván jako dietní těstovina velmi jemné chuti. Tykev špagetová je uznávanou plodinou především ve vegetariánské kuchyni.

tykev spagetova
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Tykev špagetová

Tykev okrasná: současná řada, kterou tvoří „Trnová koruna“ s plody ve směsi barev a trnovitými výběžky po obvodu plodu, „Jack be Little“ s drobnými plochými žebrovanými plody sytě oranžové barvy a „Kačenek“ někdy také označovaný jako labutěnky, kdy plody jsou zakončené zahnutou vrchní částí připomínající krk, se pro příští rok rozšíří o nové druhy.

Nové druhy okrasných tykví

Andělská křídla“ - zajímavý tvar plodů, kdy po obvodu se vytvářejí ploché vyčnívající útvary, připomínající křídla.

andelska kridla
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Okrasné tykvičky "Andělská křídla"

Z Bradavic“- nově zařazená skupina okrasných tykviček, kdy různobarevné plody jsou posety kulovitými výrůstky. Povrch je tak hrbolatý, atraktivní.

Z Bradavic
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Okrasné tykvičky "z Bradavic"

Little Turban“- malé turbánky, které jsou velmi vhodným doplňkem ostatních druhů. Turbánky jsou dvoubarevné.

Pear Bicolor - nádherné dvoubarevné hruštičky patří mezi nejmenší v sortimentu. Rostliny jsou velmi úrodné, dají se pěstovat i v chladných klimatických podmínkách. Pro sklizeň plného košíku postačí několik rostlin.

Tykev muškátová (Cucurbita moschata)

Má jemnou masitou dužninu. V tuzemském sortimentu je zastoupena odrůdou Butternut, což je velmi zajímavá raná odrůda, která se vyznačuje i nápadným hruškovitým tvarem světle zelené, později béžové barvy. Velikost plodu je 15×30-50 cm. V časné zralosti je dužnina krémově bílá až světle žlutá s máslově ořechovou chutí s malým množstvím semen, v plné zralosti je jasně oranžová. Má všestranné použití. Především je vhodná ke konzervování, syrové mladé plody jsou vhodné pro přímý konzum i k přípravě různých salátů. Jako ostatní tykve je i Butternut oceňována v přípravě racionální výživy a vegetariánské kuchyni.

Pro pěstování budeme vybírat středně těžké humózní půdy s dostatečnou zásobou živin. Podle možnosti zařazujeme do první tratě. Vyžaduje slunečné polohy, chráněné před silnými větry. Pěstujeme buď z předem vypěstovaných sazenic, nebo v teplých oblastech z přímého výsevu v polovině května. Sklizeň zralých plodů probíhá od srpna až do října. Odrůda je velmi úrodná a pro dostatečné zásobení postačí pouze několik rostlin.

tykev muskatova Butternut
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Tykev muškátová, odrůda Butternut

Tykev fíkolistá (Cucurbita ficifolia)

Je velmi pozdní druh, u nás využívaný pouze jako podnož pro roubování okurek a melounů. Má výbornou afinitu s většinou pěstovaných odrůd. Bohatý kořenový systém odolný vůči půdním patogenům zajišťuje bujný růst naroubované rostliny, její vysokou plodnost a dobrý zdravotní stav. Plody plazivé tykve fíkolisté jsou zelenobíle mramorované, které je možné v čerstvém stavu konzumovat jako okurky. Semena této tykve u nás nedozrávají.

fikolista
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Tykev fíkolistá

Tykev velkoplodá (Cucurbita maxima)

Je zvaná také jako dýně, pochází z Mexika, kde byla pěstována až 7 tisíc let p. n. l.. Jedná se o nejrozšířenější druh ze všech pěstovaných tykví. Donedávna i u nás byla jediným pěstovaným druhem. Její plody se využívají pouze v plně dozrálém stavu. Vytváří plazivé rostliny se šlahouny až několik metrů dlouhými. Kvete odděleně samičími a samčímu květy na téže rostlině. Na rozdíl od zeleninových tykví mají jemnější, sladší a barevnější dužninu a také méně tvrdou slupku.

V plně vyzrálém stavu jsou proto výborné na kompotování, kandování, výrobu dření a marmelád. Výborným rozlišovacím znakem obou druhů je nasazení stopky. Plody tykve velkoplodé mají výrazně zduřelou až korkovitou stopku plodu široce posazenou na plodu, u tykve obecné je stopka výrazně tvrdá, tvořená pěti žebry, jakoby seschlá. Rozlišení je důležité nejen pro zpracování plodů, ale také při získávání semen. Oba druhy se sice vzájemně nekříží, ale ochotně se kříží odrůdy v rámci téhož druhu.

Marina di Chioggia
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Odrůda Marina di Chioggia

Skupina C maxima

  • Goliáš - je původní tuzemská odrůda v našem sortimentu. Je to plazivá, velmi bujně rostoucí a nejznámější odrůda, vhodná pro výrobu kompotů, džemů, ale je možné oranžové velké plody využít i jako krmivo pro hospodářská zvířata. Plody dosahují hmotnosti až 30 kg.
Golias3
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Goliáš, tykev obřích rozměrů
  • Veltruská obrovská - česká pozdní plazivá odrůda. Tvoří velké zploštělé, světle růžové plody s drsným povrchem. Využívají se stejně jako odrůda Goliáš.
  • Marina di Chioggia - vytváří netypický ploše kulovitý plod šedozelené barvy, povrch plodu je výrazně žebrovaný a hrbolatý. Pevná žlutooranžová dužnina je příjemně nasládlé chuti, připomínající mrkev. Je vhodná pro konzervování i na přímý konzum, výborná na kandování. Zralé, plně vybarvené a zajímavě tvarované plody mají výrazný estetický účinek jako zimní dekorace.
  • Turbante Turco - netypický, ploše kulovitý plod turbanovitého tvaru. Povrch plodu je výrazně  žebrovaný, před dosažením zralosti oranžový s bílými fleky, turban uprostřed plodu je zelený. Pevná žlutooranžová dužnina je vhodná ke konzervaci i na přímý konzum. Netradiční tvar plodu má výborné využití pro zimní dekoraci.
turecky turban
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Tykev turecký turban
  • Hokkaidó - je velmi vyhledávanou odrůdou tykve především pro své výjimečné vlastnosti, snadnost pěstování a využití. Předností odrůdy je vysoký podíl dužniny k semeníku a dále vysoký obsah karotenu. Právě to ji vyneslo na jedno z předních míst pro využití ve vegetariánské kuchyni a přípravě racionální výživy. Může však být velmi zajímavým zpestřením každého jídelníčku. Podle orientální medicíny má blahodárné účinky ne slinivku břišní, slezinu a žaludek. Kromě výše zmíněného karotenu obsahuje zinek, nezbytný minerál pro lidský organismus, a dále dobře stravitelný polysacharid blahodárně působící na vnitřní orgány. Je tedy výborná i pro diabetiky. Rostlina je plazivá, plody pak ploše kulovité o průměru 20–25 cm. Pro pěstování budeme vybírat středně těžké humózní půdy s dostatečnou zásobou živin. Podle možnosti zařazujeme do první tratě. Vyžaduje slunečné polohy chráněné před silnými větry. Pěstujeme buď z předem vypěstovaných sazenic, nebo v teplých oblastech z přímého výsevu v polovině května. Sklizeň zralých plodů probíhá během září až října. Hokkaidó můžeme péct, smažit i vařit, konzumovat v syrovém stavu v míchaném zeleninovém salátu nebo z ní připravit polévku.
dyne Hokkaido
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Oblíbená dýně Hokkaido
  • Gigante - ideální tykev využívaná pro podzimní svátek Halloween. Kulatý hladký, jemně žebrovaný plod váží 8–12 kg. Pokožka je lesklá, jasně oranžová. Dužnina je kompaktní, oranžová, vhodná pro konzervování.

Publikováno: 29. 9. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková