reklama

Je vám vedro, že byste dali i půl království za trochu osvěžení? Nemusíte, vodní mlhu si pořídíte za pár kaček!

Letošní léto volá po vhodném osvěžení. Přece jen nám nabídlo nějaké ty krásně slunné, a dokonce i pekelně horké dny. I když jsme si trochu tepla přáli, přílišné vedro nám na druhou stranu nesvědčí. Tady pomůže jen dobrý nápad... a může to být jen pár kapek v podobě vodní mlhy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V letním vedru spolehlivě osvěží voda třeba v podobě lehké mlhy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud na zahradě pálí slunce, vzduch se mnohdy stává až nesnesitelným. Horko na zahradě bez možnosti ochlazení nebo zastínění bychom neměli podceňovat, protože by to pro nás mohlo znamenat i zhoršení zdravotního stavu nebo dokonce ohrožení na životě. Pořizujeme si proto různé typy rafinovaného zastínění i drahé vodní nádrže ke koupání. Ten nejjednodušší a nejúčinnější způsob ochlazení, vodní mlha, ale překvapivě stojí jen pár korun.

Osvěžující voda

Ovzduší v parných dnech spolehlivě osvěžíme vodou, respektive odpařující se vodou. Tradiční možnost rychlého osvěžení nabízí samozřejmě bazény, jež jako houby po dešti vyrůstají na našich zahrádkách. Další krásnou a přirozenou možností, jak se v létě osvěžit, je koupací jezírko. Nabízí se také poměrně luxusní vířivka nebo jednoduchá zahradní sprcha.

Při práci na zahradě nás mohou zchladit i obyčejné automatické postřikovače, existují ale také postřikovače, vyvíjející jemnou vodní mlhu. Známe je z restauračních zahrádek nebo třeba zoologické zahrady. V jižních zemích jsou vyvíječe vodní mlhy už několik let naprosto běžnou záležitostí. My si je nyní můžeme snadno nainstalovat doma také, například na slunečník.

Snadná instalace vodní mlhy

Instalaci postřikovače Vodní mlha zvládneme naprosto v pohodě sami. Není to vůbec nic složitého, a dokonce nebudeme potřebovat ani žádné kutilské nářadí. Vystačíme si jen s obyčejnými nůžkami. Vše ostatní už obsahuje sada.

Vodní mlha je vynikající osvěžení v teplých letních dnech
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vodní mlha je vynikající osvěžení v teplých letních dnech

Nejprve si odměříme délku hadičky podle strany na slunečníku a nastříháme osm stejně dlouhých dílů. Kousky hadiček poté pospojujeme pomocí sedmi T-kusů, na kterých jsou osazené mikrotrysky, kterými bude unikat vodní mlha.

Instalace postřikovače Vodní mlha je snadná
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Instalace postřikovače Vodní mlha je snadná

Pomocí klipsů celý systém jednoduše připevníme na slunečník a na konci upevníme osmý dílek – koncovku, kterou napojíme na vodovodní zdroj. Důležité je, aby voda byla dokonale čistá, tedy proto z vodovodního řadu nebo studny, znečištěná voda by zanášela jemné trysky a systém by nepracoval uspokojivě.

Vyvíječ mlhy umístíme do míst, která potřebujeme zchladit
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vyvíječ mlhy umístíme do míst, která potřebujeme zchladit

Uvedení do provozu

Mikrorysky jsou nastavitelné, proto si je můžeme nasměrovat přesně tím směrem, který potřebujeme osvěžit, tedy nejenom do středu slunečníku, ale hlavně do jeho okolí. V prostoru, kam dosáhnou trysky, dokážeme snížit teplotu až o 10 ºC. Okolní vzduch se samozřejmě také zvlhčí, je příjemnější na dýchání a prospívá i pokožce.

Kam všude se hodí

Samozřejmě, že vyvíječ vodní mlhy můžeme umístit nejenom na hranu slunečníku, ale třeba i na balkon, pergolu, na altánek, do zimní zahrady nebo třeba do stájí ke koním či kravám, také přivítají ochlazení a zvlhčení. Použití je možné i v tropických sklenících, kde rostliny vyžadují vysokou teplotu a značnou vzdušnou vlhkost.

Postřikovač Vodní mlha pomáhá snížit pocitovou teplotu až o 10 ºC
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Postřikovač Vodní mlha pomáhá snížit pocitovou teplotu až o 10 ºC

Mlha nespasí všechno

A nezapomínejme na to, že neúměrnému přehřívání zahrad zabraňují především vzrostlé stromy, které zvyšují vlhkost, ochlazují okolí, čistí vzduch od prachu a poskytují tolik důležitý stín v horkých letních dnech.

Náš tip:

Kapkovou závlahu dopřejeme samozřejmě i rostlinám. Během léta totiž bývá často vedro tak velké, že když si uděláme nové výsevy, semínkům velmi dlouho trvá, než vyklíčí. Pokud zasadíme už vzrostlé sazeničky, začínají rychle vadnout a my musíme proto neustále zalévat. Semínka i rostliny se díky kapičkám vody během letních veder budou cítit komfortněji a lépe prospívat. Sobě pak ušetříme spoustu času, práce a bolavých zad při zalévání. Kapkový zavlažovací systém je samozřejmě i ekologický, připojíme jej totiž přes tlakové čerpadlo přímo k dešťovkové jímce. Díky cílenému rozvodu vláha putuje přímo ke kořenům jednotlivých rostlin, nestéká po listech a zbytečně se neodpařuje.

Jak na vodu v zahradě:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 9. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová