reklama

Poradíme, jaké plodiny by na vaší zahradě neměly chybět

Pro ty z vás, kteří se jen málo orientují v široké nabídce různých druhů zeleniny a spousty jejích odrůd, tu máme jednoduchý přehled, co by na vaší zahradě rozhodně nemělo chybět. Jednoduše vsaďte na jistotu.

i (Zdroj: Ing. Ludmila Dušková)
Na zahradě pěstujte také Laskavcovku kulovitou, jejíž květy si podrží svoji nádhernou barvu i po usušení (Zdroj: Ing. Ludmila Dušková)

Laskavcovka kulovitá (Gomphrena globosa) bývá pěstována spíše jako polní kultura k řezu a sušení, protože květy mají schopnost podržet nádhernou barvu i po usušení. Kulovitá květenství připomínají jetelíček, vykvétají jednotlivě nebo po několika najednou. Podle kultivaru jsou květy bílé, růžové nebo purpurově fialové. Do nádob se hodí především nízké keříčkovité asi 15 cm vysoké kultivary ze skupiny „Buddy“. Laskavcovky kvetou od začátku července do října. Vyhovuje jim slunné stanoviště, chráněné před deštěm. Pěstují se z březnových výsevů při 18 °C. Je možné i zakoupení mladých sazenic, ty pak vysazujeme na stanoviště ve druhé polovině května.

Celer bulvový Asterix F1 - vysoce výnosná první česká hybridní odrůda určená pro ranou podzimní sklizeň. Bulva je velká, kulatá. Převážná část vyčnívá nad zem a kořenový systém vyrůstá pouze z její spodní části. Výraznou kvalitativní vlastností odrůdy je čistě bílá barva dužniny a odolnost proti tvorbě dutiny. Vzhledem k tomu, že rostliny neobsahují antokyan, dužnina nemění barvu ani při konzervárenském či mrazírenském zpracování. Má univerzální použití a bez problémů lze bulvy dlouhodobě skladovat.

Celer bulvový Asterix F1 má velkou kulatou bulvu
i (Zdroj: Ing. Ludmila Dušková)
Celer bulvový Asterix F1 má velkou kulatou bulvu

Salát ledový Larsen - milovníci hlávkového salátu budou mít nyní radost. Vždyť není nad mísu křupavého, sladkého listí s dobrou zálivkou a ještě, když je ho hodně. To všechno v sobě spojuje nová odrůda ledového salátu s budoucím názvem Larsen. Vytváří velkou kompaktní hlávku svěží zelené barvy, dobře uzavřenou, ze které uděláme salát pro celou rodinu. Především vybíhání do květu často pěstitele odrazuje od pěstování letních odrůd. Většinou nelze všechny hlávky sklidit najednou, a jakmile se sklizeň o několik dní opozdí, listy hořknou a jsou pro konzumaci nevhodné.

Salát Larsen je ale vysoce rezistentní k vybíhání do květu a to mu předurčuje oblibu především u drobných pěstitelů. Netrpí okrajovou spálou listů a je rezistentní ke mšici kořenové. Hlávka má plochou spodní část, snadno se sklízí a sklizeň má vysoké procento hlávek první jakosti. Další neocenitelnou vlastností nové odrůdy je přizpůsobivost k různým půdním podmínkám, proto se o její pěstování může pokusit i ten, kdo nemá s pěstováním salátu valné zkušenosti nebo se mu jeho pěstování příliš nedařilo. Snáší nejen půdy písčité ale i těžší, jílovité. Doporučená výsadba je od 14 do 32 týdne do sponu alespoň 40×40cm vzhledem k mohutnosti rostlin, které potřebují pro zdárný růst a vývoj dostatek místa a světla.

Brambory Belana - vynikající odrůda pro rané sklizně vytváří velmi vzhledné hlízy s lehce síťkovitou slupkou, vynikající chuti a lojovité konzistence. Odrůda je odolná strupovitosti, k háďátku bramborovému rezistentní, velmi kvalitní pevně vařivá salátová stolní odrůda s velmi dobrou chutí. Varný typ se označuje jako A/AB. Krásné středně velké hlízy jsou oválné, slupka žlutá a hladká, očka mělká, dužnina sytě žlutá. V syrovém stavu a ani po uvaření dužnina netmavne. U pěstitelů je oblíbená pro svou chuť.

Brambory Belana jsou vynikající chuti a lojovité konzistence
i (Zdroj: Ing. Ludmila Dušková)
Brambory Belana jsou vynikající chuti a lojovité konzistence

Vigna čínská (Vigna sinensis) odrůda Metro tvoří popínavou lysou lodyhu dorůstající do výšky 150-200 cm. Lusky jsou až 1 m dlouhé, rovné nebo šavlovitě prohnuté, na povrchu hladké nebo žilkované. Semena jsou ledvinovitá, 4-10 mm dlouhá, bílá, zelená, fialová až černá. U nás prodávaná jsou v sáčku balená po 6 g a jsou mořená. Lusky se nejčastěji využívají obdobně jako zelené fazolky. Pokud necháme semena v luscích dozrát, je možné jejich využití k nakličování, kdy klíčky jsou cennou potravinou nejen v Číně, Asii, ale také v USA a posledních letech i u nás. Semena je možné rozemílat pro přípravu kaší nebo jako pražená, představují náhražku kávy.

S ohledem na tropický původ většiny druhů vigny, je důležité provádět výsevy na slunná stanoviště s vhodnou oporou. Kromě vyšších nároků na teplo vyžaduje vigna i dostatek vláhy v půdě, na kterou však není příliš náročná. Podmínkou je ale její dobrá propustnost a spíše nižší obsah organických látek, protože v opačném případě dochází k nadměrnému růstu zelené nadzemní hmoty. Vigna tedy určitě najde své místo a oblibu nejen jako vítaná změna jídelníčku, ale současně jako dekorativní plodina pro záplavu štíhlých dlouhatánských lusků, visících až na zem.

Lusky Vigny čínské se využívají obdobně jako zelené fazolky
i (Zdroj: Ing. Ludmila Dušková)
Lusky Vigny čínské se využívají obdobně jako zelené fazolky

Mák Sokol (Papaver) - jedná se o středně ranou bělosemennou odrůdu s oříškovou příchutí. Bývá proto používán v pekařství jako náhrada ořechů. Rostliny jsou středně vysoké až vysoké, méně odolné proti poléhání. Semena obsahují vysoké procento oleje. Odolnost proti napadení houbovými chorobami je dobrá a výnos semen vysoký.

Mák je náročný na dostatečně humózní půdy s dostatkem vápníku. Nevhodné pro pěstování jsou půdy těžké a zamokřené, ve větrných polohách. Vhodnými předplodinami jsou bramborám košťáloviny nebo plodová zelenina. Dobrý zdravotní stav rostlin ovlivňuje především včasné setí a jednocení. Na stejném místě pěstujeme mák až po pěti letech.

Výsev se provádí co nejdříve zjara do řádků vzdálených od sebe 30 cm. Po vzejití rostliny odplevelujeme a udržujeme kyprý povrch půdy. V době, kdy se vyvinou 3 až 4 listy, jednotíme rostliny na vzdálenost 10 až 15 cm. Je možné ponechávat i hnízda po dvou až třech rostlinách asi 25 cm od sebe. Během vegetace je nezbytné odstraňování plevelů a častá okopávka.

Mák Sokol je středně raná bělosemennou odrůdu s oříškovou příchutí
i (Zdroj: Ing. Ludmila Dušková)
Mák Sokol je středně raná bělosemennou odrůdu s oříškovou příchutí

Okurka Alhambra F1 - Patří ke špičce současného tuzemského sortimentu okurek. Přináší jisté rané až gigantické sklizně, jedná se o odrůdu hruboostnou. Je doporučována šlechtiteli spíše do chladnějších oblastí, přináší překvapivé výsledky i v podmínkách teplejšího klimatu. Plodí již na velmi krátkých rostlinách a její sklizeň je stejnoměrná po celé vegetační období. Okurka vyžaduje záhřevné, hlinité, humózní půdy, je plodinou tzv. první trati. Vzhledem k slabšímu kořenovému systému je náročná na dostatek přístupných živin a vyrovnaný vláhový režim.

Vhodnou předplodinou je hrách, cibule, pór, fazol, řepa, košťáloviny a jetelotravní směsky. Nevhodné jsou brambory a jahody. Okurky jsou také náchylné na rezidua z herbicidů, proto se vyvarujeme jejich použití před výsevem. Výsev okurek nakládaček provádíme podle oblastí od poloviny dubna až do poloviny května. Alhambra F1 je hruboostná, partenokarpická nakladačka. Plody jsou štíhlé, tvarově velmi vyrovnané, tmavě zelené. Vyznačuje se raností, vysokým výnosovým potenciálem, odolností k deformacím, je geneticky nehořká. Další předností této odrůdy je vysoká odolnost k plísni okurkové. Rostliny se vyznačují středním vzrůstem

Okurka Alhambra F1 je geneticky nehořká
i (Zdroj: Ing. Ludmila Dušková)
Okurka Alhambra F1 je geneticky nehořká

Jahody Rumba - raná, velmi resistentní, jednou plodící odrůda, která je oblíbená díky nádherně lesklým, jasně červeným plodům. Krásné plody Rumby jsou jednotné, velmi lesklé, červené až tmavě červené. Jsou šťavnaté a mají velmi dobrou chuť. Silnou stránkou je vynikající trvanlivost plodů. Odrůda je vhodná pro chladnější pěstitelské oblasti. Odolnost odrůdy k chorobám je velmi vysoká. 

Jahody Rumba jsou velmi rezistentní odrůda velmi lahodné chuti
i (Zdroj: Ing. Ludmila Dušková)
Jahody Rumba jsou velmi rezistentní odrůda velmi lahodné chuti

Rada:

Zahrádkáři jsou většinou omezeni malou výměrou zahrádky, ale i zde se dají vystřídat plodiny tak, aby jahody nenásledovaly brzy po sobě a také nebyly příliš dlouho na jednom místě. Kultura by měla být nanejvýš tříletá. Jahody půdu jednostranně vyčerpávají, množí se choroby a škůdci, půda se ušlape. Místa pod stromy trpí nedostatkem živin, vody a zastíněním. Ale částečné zastínění mladými stromky nebo řadami keřů je prospěšné, chrání před žárem a větry.

Jak pěstovat exotické plodiny:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 10. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková