reklama

Aby tento keř ohromil záplavou bohatých květů, je třeba do něj pořádně říznout

Oleandry jsou nádherné stálezelené keře, které ozdobí vaši zahradu nebo terasu záplavou voňavých květů. Jejich domovinou je subtropická Asie a Středomoří, ale můžete je bez problémů pěstovat i u nás.  Je nutné jim věnovat péči v podobě řezu, abyste podpořili bohaté kvetení. A že vám jeden keř málo? Jednoduše si ho namnožte. Poradíme, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aby oleandr krásně kvetl, je třeba ho pravidelně seřezávat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kdy a jak oleandr prořezat?

Řez oleandru patří k základní péči, kterou keři musíte čas od času věnovat. Nemusíte seřezávat rostliny, které bohatě kvetou a mají kompaktní tvar. Pokud ale rostou nové výhony nevhodně, bude se koruna zahušťovat směrem dovnitř a v takovém případě je řez nutností.

Květy oleandru jsou ozdobou zahrady
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květy oleandru jsou ozdobou zahrady
  • Podzimní řez - před zimou je nutné, abyste odstranili asi 1/3 všech výhonů. Ty, které mají poupata, zkraťte pouze na úroveň poupat.
  • Pravidelný řez - během celé vegetace můžete keř upravovat. Je potřeba odstraňovat hlavně větve, které se začínají křižovat.
  • Radikální řez - pokud byl váš keř napaden škůdci nebo bez péče v předchozích letech vyrostl tak, jak si ho nepředstavujete, můžete před začátkem jara (únor až řezen) provést radikální řez. Všechny výhony zkraťte na délku 10 až 30 cm. Celý keř se hezky obnoví, ale počítejte s tím, že kvést tento rok nebude.

Hodně lidí si myslí, že v našich podmínkách oleandr pěstovat vůbec nejde. Omyl, tento krásně kvetoucí keř můžete mít na zahradě i vy. Víme, na co se při pěstování zaměřit. 

Jen správný řez zajistí kompaktní tvar a záplavu květů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jen správný řez zajistí kompaktní tvar a záplavu květů

Prořezání je potřeba provést následujícím způsobem:

Prořezávejte těsně nad přeslenem. To je místo, kde rostou 3 až 4 listy najednou. Větvi, kterou řežete, by po tomto zásahu měly zůstat 1 až 3 přesleny. Staré nebo příliš dlouhé větve zkraťte až o třetinu. Pokud by bylo potřeba, může to být i o polovinu. Zbavte se i tenkých nebo špatně rostoucích větví. Mladé rostliny můžete místo řezu jen zaštipovat. Budou působit bohatším vzhledem. Nemusíte seřezávat všechny výhony najednou. Věnujte tuto péči pouze těm nejstarším.

Jak oleandr namnožit

Ačkoli je samotné pěstování oleandrů spíše náročnější, jejich rozmnožování je snadné. Vystačíte si s vrcholovými řízky. Vrcholové řízky by měly být dlouhé asi 20cm, použijte ostré nůžky nebo nůž. Odstraňte z nich spodní listy. Řízky nechte zakořenit ve sklenici s vodou. Tu je vhodné postavit na světlé a teplé místo. Nebo použijte rovnou substrát, který je určený k množení rostlin.

I množení oleandru je velmi jednoduché
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I množení oleandru je velmi jednoduché

Můžete je zakrýt průhlednou plastovou fólií. Ta vytvoří vlhké klima a rostlinky budou lépe zakořeňovat. K zakořenění dojde za poměrně krátkou dobu. Rostliny pak přesaďte do malých květináčů. Jejich konce můžete už nyní začít zaštipovat, aby byly hned od začátku hezky rozvětvené. Za rok už budou krásně kvést.

Nezapoňte oleandr před zimou pořádně zazimovat. Poradíme vám, jak na to. 

Oleandr je potřeba řádně zazimovat:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Chcete, aby vaše zahrada v létě krásně voněla? Víme, které keře nani vysadit. 
 

Publikováno: 24. 10. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová