Těmto kráskám s drobnými kvítky v mnoha barvách se také někdy říká podzimní astry. Patří do bohaté rodiny s latinským názvem Aster a vaší zahradě budou opravdu slušet. Pěstování hvězdnic není nijak složité, a když jim dopřejete podmínky, které potřebují, rozzáří každoročně záhony až do prvních větších mrazů.
Jejich bohaté trsy upoutají na první pohled. Existují v mnoha odrůdách, některé jsou skoro dva metry vysoké, jiné jsou menší. Můžete je vysázet do nádob a ozdobit s nimi terasu nebo balkon. S pěstováním hvězdnic si poradí i zahrádkář začátečník. Odměnou mu budou drobné kvítky v odstínech růžové, fialové, červené, a dokonce i modré. Hvězdnice existují také v decentní bílé variantě. Všechny ale vypadají jako malá sluníčka, protože mají žluté středy.
Záplava květů
Hvězdnice je trvalka, která vás nezklame. Vyšší odrůdy se hodí do záhonů, pěkně vypadají i v kombinaci s ozdobnými travinami a drobnokvětými chryzantémami. Menší odrůdy ozdobí malé záhonky, terasy a balkony, ty nejmenší z nich se hodí i do skalek. Se všemi budete mít jistotu, že ještě během října (a někdy i počátkem listopadu) vaše zahrada krásně pokvete.
Pokud je tedy zatím nemáte, začněte s jejich výběrem. Máte na to celou zimu, protože nové rostlinky se vysazují na jaře. Složité není ani jejich další množení, nejlépe dělením bohatých trsů. To lze udělat na podzim i na jaře.
Jak je podpořit
A co mají hvězdnice rády? Milují slunečné nebo alespoň světlé stanoviště a pravidelnou zálivku. Pokud je v létě opravdu vedro, zalévejte je každý den, sucho jim příliš nesvědčí. Nepotřebují žádnou zvláštní půdu, vystačíte si s běžným zahradním substrátem nebo dobře prostupnou zeminou s mírně kyselejším pH faktorem.
Na záhonech tvoří hvězdnice trsy s bohatě rozvětvenými lodyhami, které jsou zespodu dřevnaté. Nevyžadují nutně hnojení, ale pokud chcete, aby opravdu bohatě kvetly, pohnojte je na jaře kompostem nebo rychle se rozkládajícími organickými hnojivy. Na bohatost květů má vliv i to, když trsy hvězdnic sestřihnete počátkem června asi o třetinu.
Hvězdnice kvetou obvykle od konce léta do října, výjimečně až do listopadu. Nejranějším druhem je hvězdnice chlumní, jejíž květy se objevují už v prvních srpnových dnech. Nejčastěji pěstovanými odrůdami jsou hvězdnice novoanglická a novobelgická.
První pomoc
I když se jedná o rostliny veskrze odolné, přežijí například bez problému mrazivou zimu, některé druhy bývají náchylné k padlí a k tzv. verticiliovému vadnutí. To poznáte podle řídkého olistění a žloutnoucích listů. Choroba zasahuje také kořeny. Objevíte-li její známky, rostlinky uřízněte u země a raději přesaďte.
Padlí hrozí především při suchém a teplém počasí. Napadá hlavně listy a stonky rostlin, ale může se objevit na jakékoliv části rostliny. Projevuje se jako bílý povlak. Květiny můžete ochránit chemickým postřikem, ale pokud se chcete padlí úplně vyhnout, vysázejte novoanglické hvězdnice, které jsou vůči němu odolné.
Tip pro vás:
Kdsyž si přejete, aby vaše krásné hvězdnice kvetly dlouho a každoročně, doporučujeme je každý třetí nebo čtvrtý rok přesadit na jiné místo. Při tomto přesazování je vhodné velké trsy rozdělit, rostliny tak získají novou sílu.
Zdroj: www.ceskestavby.cz; www.zahradnictvi-spomysl.cz; www.zahrada.bydleniprokazdeho.cz
Podzim je ten správný čas k dělení trvalek:
Publikováno: 10. 11. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová