Péče o ozimé druhy zeleniny není tak složitá, jak by se na první pohled zdálo. Přesto ale neuškodí, když si pár základních pravidel připomeneme a něco si o ozimé zelenině povíme.
Péče o ozimé druhy zeleniny
Díky tomu, že naše republika neleží za polárním kruhem, máme zde zimy většinou snesitelné. Dokonce takové, že můžeme pěstovat některé druhy zeleniny od podzimu do jara, jakoby se nechumelilo, i když se chumelí. Jak to ale je s tzv. ozimou zeleninou? Jsou všechny druhy zeleniny vhodné? A jak se o takovou zeleninu vlastně starat?
Ozimá zelenina se pěstuje proto, aby na jaře poskytla co nejdříve úrodu. Jde zejména o:
- špenát
- naťovou cibuli
- polníček
- hlávkový salát

Do této skupiny ale vůbec nepatří česnek, který se na podzim také vysazuje. A to proto, že česnek sklízíme až v létě, zatímco salát nebo špenát můžeme začít sklízet již v prvních jarních dnech.
S ozimým salátem se u nás setkáváme málokdy, většina odrůd je totiž náchylná na vymrzání. Výše jmenované druhy patří vesměs mezi listovou zeleninu, představují ve stravě spíše doplněk čerstvé zeleniny, nabízí nám zásobárnu kyseliny listové a vitamínů pro náš organismus.
Pokud se naopak setkáte s ozimou mrkví nebo pastinákem, jedná se o nesmyslné označení. Tato zelenina se může vysévat na podzim, ale semena vzejdou až normálně na jaře, přes zimu leží nabobtnalá v půdě a neklíčí.

Jako lze na podzim vysévat právě mrkev či pastinák, zkuste také vysít bílý nebo modrý mák. Semínka přes zimu spokojeně nabobtnají a zjara začnou klíčit. A vy budete mít začátkem podzimu krásné a zralé makovičky plné vynikajícího máku. Nebojte se mák pěstovat, je to naprosto legální. A když si spočítáte, kolik stojí v obchodě balíček mletého máku, jistě se vám vlastní produkce vyplatí.

Špenát
Vysévá se přímo na záhon, a to v období od srpna až do začátku října. Zatímco ten letní budete moci konzumovat ještě letos, první sklizeň říjnového očekávejte až na jaře. Pro podzimní výsev se hodí odrůdy ‘Trumpet F1’ a ‘Winterriesen’.

Polníček
Setkat se můžete i s pojmenováním kozlíček. Polníček (Valerianella locusta) se vysévá na záhony na přelomu léta a podzimu, nejpozději však začátkem října. Sklízí se už od předjaří, na rozdíl od špenátu se konzumuje v čerstvém stavu.
Salát
Ideální odrůdou je ´Humil´, který se vysévá začátkem podzimu, aby do příchodu chladného počasí měla rostlina silné kořeny a několik listů. Pevně zavinuté hlávky se sklízejí už v dubnu.

Cibule
Pro ozimé pěstování jsou určeny odrůdy kuchyňské cibule ‘Hiberna’ a ‘Augusta’. Oba druhy v kuchyni využijete nejen jako první čerstvou cibuli, ale také jako takzvanou zelenačku, tedy mladou cibuli, která se jí s natí. Doporučuje se vysazovat cibuli na záhon už na přelomu srpna a září. Později to sice také jde, ovšem slabší sazeničky hůře přezimují.

Péče o ozimou zeleninu
Jako ozimé se pěstují jen dvě skupiny zeleniny – listová a cibuloviny. Obě jsou nenáročné na obsah živin, proto je můžete dát na stejné místo, kde jste předtím pěstovali karotku, fazolky, brambory či polní okurky. Tyto plodiny zanechávají půdu ve výborném stavu, proto není třeba záhon ani nijak hluboce přerývat a upravovat. Ozimé druhy vysazujte na čistý záhon bez plevele. Obvykle není potřeba přidávat hnojivo.
Mrazy ani sníh sazenicím ozimé zeleniny neuškodí. Pozor však na holomrazy, které nejenže poškozují rostliny, ale také vysušují půdu a ničí její pletivo. Často dochází k potrhání kořínků a rostliny potom neumrznou, ale uschnou. Pokud ozimou zeleninu vysejete řídce, nebo posléze vyjednotíte tak, že jsou rostliny daleko od sebe, je důležité tyto mladé rostlinky před mrazy ochránit např. nastláním vrstvy listí nebo přikrytím netkanou bílou textilií.

Přetrvávající zelenina není ozimá
Dále tu potom máme přetrvávající zeleninu, kterou mnozí nezkušení pěstitelé považují právě za ozimou. Jde ale o druhy zeleniny, která bez obtíží snáší výrazné ochlazení venkovní teploty. Nevadí jí ani sníh, ani mráz. Je to zejména:
- růžičková kapusta
- kadeřávek
- zimní pór

Tato zelenina je určena pro opravdové vaření. Všechny tři druhy mají poměrně dlouhou vegetační dobu, a pokud je chcete na podzim a v zimě sklízet, musíte je vysévat už v květnu. Na záhonech přes zimu sice vydrží, ale pochopitelně nerostou. Do konce vegetace, což je zhruba do konce října, už musejí být vzrostlé a vyzrálé. V zimě, pokud začnou teploty klesat, už tedy pochopitelně neporoste, ale ani nezmrzne a nezajde.
Zdroj informací: www.floranazahrade.cz
Plevele trápí zahrádkáře celoročně, podívejte se, jak si s nimi poradit:


Publikováno: 11. 11. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová