reklama

Nenechte se přesvědčit, že podzimní rytí je úplně zbytečná práce

Zahrada se už pomalu ukládá ke spánku. I když dnů s příznivým počasím snad ještě bude dost, je nejvyšší čas začít s přípravou na zimu. Zahradníci tvrdí, že podzimní rytí a kultivace půdy je na podzim zásadní, i když tvrdá práce.

i (Zdroj: Fiskars)
Podzimní zahradě věnujte péči (Zdroj: Fiskars)

Důkladné obrácení vrchních vrstev zeminy na zeleninových záhonech vám dává záruku, že příští rok nebudete mít tolik plevelů a struktura půdy bude ideální. Navíc na podzim můžete zarýt i rostlinné zbytky nebo hnůj a tím vylepšit půdu na záhonech. Kultivací půdy se její základní struktura změní z velmi kompaktní na kyprou a provzdušněnou, což znamená lepší proudění kyslíku a více prostoru pro kořeny rostlin.

I když se na první pohled může zdát podzimní rytí jako těžká lopota, ve skutečnosti záleží na správném výběru nářadí. Základem dobré výbavy každého zahrádkáře je maximálně pohodlný rýč, popřípadě kvalitní rycí vidle.

Důkladné rytí je zárukou, že příští rok nebudete mít tolik plevelů
i (Zdroj: istock.com)
Důkladné rytí je zárukou, že příští rok nebudete mít tolik plevelů

Rýč je ideální rycí nástroj

Při výběru rýče se přesvědčte, že násada má pro vás vhodnou délku, abyste při podzimním rytí nemuseli příliš namáhat záda. Vyzkoušejte, zda je vám příjemnější rukojeť ve tvaru D, Y nebo T. Rýč je ideální rycí nástroj, a pouze pokud je půda jílovitá, kamenitá nebo tak mokrá a těžká, že by se lepila k listu, může být výhodnější použít silné rycí vidle se širokými a plochými hroty.

Novinkou je rýč špičatý Xact od firmy Fiskars. Je specializovaný pro podzimní rytí v tvrdé a kamenité půdě. Má mimořádně silnou, ostrou čepel a neklouzavou nášlapnou plochu k pronikání do půdy. Rýč má nový inovativní design čepele vyrobené z odolné bórové oceli, pevně přivařené k elegantní ocelové a kompozitové násadě. Je lehký, tuhý a odolný a jeho Push-Pull rukojeť dává jistotu při ovládání rýče.
Rýč špičatý Xact je specializovaný pro rytí v tvrdé a kamenité půdě
i (Zdroj: Fiskars)
Rýč špičatý Xact je specializovaný pro rytí v tvrdé a kamenité půdě

Aby vás po podzimním rytí nebolela záda

Ryjte pokud možno vždy za mírného počasí, neboť vítr a chlad ochlazují svaly a mohou zvyšovat únavu. Dejte pozor, abyste námahu nepřehnali, najednou přerývejte jen malou plochu. Abyste nemuseli tolik namáhat záda, co nejvíce se narovnejte v zádech a ohněte v kolenou. Paže a ramena tak budou vyvíjet menší tlak, a také se tím budete chránit před úrazem. Chcete-li snížit námahu zad, nepřetěžujte rýč.

Tipy:

  • Neryjte bezprostředně po prudkých deštích, protože půdu udusáte a ovlivníte tak možnosti závlahy.
  • Rýčem vyryjte brázdu a potom vidlemi zryjte její spodní část a přimíchejte kompost.
  • Opatrně s rytím pod stromy. Mnohé stromy a keře mělce koření a rytím můžete odhalit části kořenů a tím způsobit špatný příjem živin případně i vymrznutí.

Zdroj informací: Fiskars

Publikováno: 19. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce