reklama

Ozdobte si o Vánocích stůl rozkvetlými tulipány či hyacinty

Rychlení cibulovin je metoda, jak dosáhnout předčasného kvetení okrasných cibulí našich tulipánů, hyacintů nebo narcisů. Takové narychlené cibuloviny pak můžeme využít jako krásnou kompozici na náš vánoční stůl, kde právě spousta jarních cibulovin získává svůj prostor a stává se součástí zimní výzdoby. Je to takový malý podvod na odpočívající rostliny, ale výsledek stojí rozhodně za to.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rychlené cibuloviny vám na Vánoce připraví příjemné překvapení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rychlení cibulovin

Rychlení cibulovin je způsob, jak tyto rostliny předčasně probudit ze zimního spánku a donutit je, aby začaly kvést v neobvyklou roční dobu. Nejčastěji cibuloviny rychlíme pro období Vánoc, aby nám na svátečně prostřeném stole oživily tradiční zimní výzdobu. K rychlení jsou vhodné především narcisy, hyacinty, tulipány, modřence, krokusy, ale i drobné cibuloviny jako ladoňky, bledule nebo sněženky. Kromě typicky jarních cibulovin také můžeme rychlit kosatce, kaly, čtyřlístky či zornice (Amarylis).

Kromě rychlení můžeme použít také metodu preparace. Cibule tedy můžeme preparovat, tj. tepelně ošetřit. Pokud takto připravené cibule nemáme, můžeme květiny vybídnout ke kvetení podobně. Preparaci nahradíme tím, že cibulky zasazené v květináčích necháme přemrznout. Umístíme je do zahrady, aby byly vystaveny mrazu. Nejlépe se k tomu osvědčily původní druhy drobnějších cibulovin. V bezmrazých obdobích je pravidelně zaléváme a také dbáme na jejich ochranu před hlodavci.

Pro rychlení vybírejte zdravé a silné cibuloviny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro rychlení vybírejte zdravé a silné cibuloviny

K rychlení vybíráme větší a dobře vyzrálé cibulky s dostatkem zásobních látek. Cibulky tulipánů a narcisů by měly mít v průměru asi 3 cm, hyacinty mohou mít asi 5 cm. Zasadíme je tak, aby jim vyčnívaly špičky. Většinou není vhodné používat k rychlení cibuloviny opakovaně, protože je to velmi vyčerpává. Pokud nemáme jinou možnost, snažíme se dodržovat aspoň dvouletý odstup od intervalů rychlení.

Špičky cibulovin musí koukat ven ze zeminy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Špičky cibulovin musí koukat ven ze zeminy

Doba rychlení jednotlivých cibulovin a hlíznatých rostlin je různá. Podobně jako teplota, kterou k rychlení vyžadují. Tulipány a narcisy umístíme na osvětlené místo bez přímého slunce s teplotou kolem 9 °C, hyacinty do tmavé místnosti s teplotou 12–15 °C, krokus vyžaduje až 16–18 °C. Cibuloviny potřebují k vykvetení v průměru šest až deset týdnů. Někdy můžeme květináč i zakrýt textilní fólií.

Jakmile cibule zakoření, přeneseme nádoby do chladnější místnosti o teplotě asi 12 °C a teprve za dalších čtrnáct dní již do obytné místnosti s teplotou okolo 18 °C. Hyacinty a krokusy ale vyžadují k rychlení tmu. Až když se objeví poupata, přeneseme je na světlo. 

Při rychlení dbejte na dostatek času
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při rychlení dbejte na dostatek času

Abychom si vykvetení cibulovin načasovali tak akorát, přeneseme je z chladného místa bytu či domu do tepla nejlépe týden před Vánoci.

Osázení nádob cibulovinami

Nádoby osadíme cibulkami mělce tak, aby špičky vyčnívaly ven. Zemina, do které jsme přidali rašelinu a perlit, by měla být lehká a písčitá. Do nádoby o průměru 10 cm sázíme tři cibule tulipánů, do nádoby o trochu větší tři cibule narcisů. Samotné drobné jarní cibuloviny, k nimž počítáme sněženky, bledule, ladoňky, ladoničky, puškinie, modřence a krokusy, sázíme alespoň po pěti cibulkách do květináče o průměru 8 cm. Do velkých nádob můžeme vytvořit i kompozice různých druhů cibulovin, ale musíme dbát na to, aby uprostřed byly ty nejvyšší rostliny a po okrajích ty nízké. Jinak by se vzájemně kryly a nízké by neprospívaly.

Všechny cibuloviny pro rychlení zasaďte do vhodné nádoby
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Všechny cibuloviny pro rychlení zasaďte do vhodné nádoby

Cibule po odkvětu nevyhazujeme, ale pozvolným otužováním je připravíme na venkovní pěstování. Na jaře je pak prostě vysadíme do volné půdy. Chceme-li získat kvetoucí rostliny na Vánoce, vysazujeme cibule koncem srpna nebo začátkem září, pro pozdější období postačí výsadba v říjnu a listopadu.

Kromě klasického osázení květináče nebo jiné nádoby můžeme zejména cibule hyacintů "zasadit" do skleněných nádob s vodou. Cibule nesmí být ponořené, ale ani se vody dotýkat, mají být těsně nad hladinou. Pokud by byly cibule ponořené, došlo by k jejich uhnití. Pravidelně doléváme vodu v nádobě. Aby hyacinty vykvetly na Vánoce, s přípravou začínáme v září, nejpozději začátkem října. Některé odrůdy rozkvetou rychleji, jiné pomaleji, musíme tedy rychlit s rozumným předstihem.

Rychlené hyacinty vám na Vánoce zkrášlí sváteční stůl
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rychlené hyacinty vám na Vánoce zkrášlí sváteční stůl

Zdroj informací: nasehobby.cz, bytdumzahrada.cz

Publikováno: 13. 12. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová