reklama

Hlízy mečíků nenechávejte přes zimu v zemi, mráz je nenávratně poškodí

Mečíky nepotřebují speciální péči, přesto patří k nejkrásnějším kvetoucím druhům v zahradách. Když se začnou blížit první mrazíky, je na čase jejich hlízy uskladnit na zimu. Pokud bychom je nechali v půdě, na jaře nám již nevyraší. Jaký je správný postup vyjmutí a uchování hlíz?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na podzim je potřeba hlízy mečíků vyjmout ze země (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vyrývání hlíz mečíků provádějte od začátku října. Nejlepší metodu představuje opatrné vyjmutí z půdy pomocí rycích vidlí, ale pozor, abyste hlízy nepoškodili. Jakékoliv, byť jen drobné odření hlíz, je dobrou živnou půdou pro rozvoj hniloby nebo plísňových chorob.

Jakmile hlízy vyjmete z půdy, velmi důkladně je očistěte od zbytků půdy. Můžete je nechat oschnout a očistit hlízy ručně, někteří pěstitelé je sprchují proudem vody, čímž je očištění skoro dokonalé. Nicméně hlízy je nutné alespoň dva týdny na teplém a slunečném místě nechat oschnout, aby se v záhybech nezačaly množit plísně. Stvol odstřihněte zahradnickými nůžkami ve výšce asi 10 cm od krčku hlízy.

Bruty využijte na vypěstování nové sadby, stvoly rozdrťte sekačkou a zkompostujte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bruty využijte na vypěstování nové sadby, stvoly rozdrťte sekačkou a zkompostujte

Aby se minimalizoval výskyt chorob a škůdců, nezapomeňte z hlízy odstranit starou část. Určitě nelikvidujte pacibulky, které se během roku vyvinuly. Je to vynikající možnost, jak si na jaře vypěstovat nové kusy. Bruty si uchovejte a vysaďte do dobře připravené půdy v květnu, kdy již nehrozí přízemní mrazíky.

Dobře skladované hlízy zasaďte v květnu zase na záhony
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dobře skladované hlízy zasaďte v květnu zase na záhony

Dokonalé suché a očištěné hlízy zbavte posledních zbytků jejich krycích šupin a uložte do bedýnek, vystlaných novinovým papírem. Ideální místo odpočinku znamená místo s nízkou vzdušnou vlhkostí a teplotou do 10 °C. Někteří pěstitelé, kteří mají dostatek dřevěných pilin, zajisté využijí možnost uložení hlíz do tohoto materiálu. Piliny mají dobrou vlastnost, spočívající ve vytahování vlhkosti a proto je eliminována možnost, že by se objevila hniloba nebo plíseň hlíz, která ve vlhkém prostředí často rychle zlikviduje celou budoucí jarní sadbu.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz

Pdívejte se, jak si poradit s odkvetlými cibulovinymi:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 11. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček