reklama

Čapí nůsky dodají vaší zahradě šmrnc

Kakost oddenkatý je jasnou volbou pro ty, kteří shánějí nenáročnou půdopokryvnou rostlinu, která bude krásně kvést. Nároky na půdu má minimální, rychle se rozrůstá, krásně kvete a snadno se množí. Zkrátka ideální rostlina do vaší zahrady.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květy kakostu vás budou těšit od května až do října (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak kakost oddenkatý pěstovat?

Kakost oddenkatý je velmi nenáročná rostlina, trvalka s aromatickými listy, a jeho pěstování je velmi snadné. Rychle vám v místě vysazení vytvoří hustý koberec. Nebude vás na takových místech trápit plevel a navíc přiláká motýly a včely. Je mrazuvzdorný až do -34 °C, nemusíte se tedy obávat, že by naší zimu nepřežil. Co se týká půdy, nepohrdne v podstatě žádným typem. Uvítá slunečné či polostinné místo.

Na slunci je potřeba udržovat půdu dostatečně vlhkou, v polostínu zvládne i sušší. Ve stínu může také méně kvést. Nedostatek živin a sucho může vést k napadení rostliny padlím. V horku ho nezapomínejte zalévat. Naopak pokud se bude mít dobře, velmi rychle se díky nadzemním oddenkům rozroste. Nemusíte ho používat jen jako podrost, ale také jako náhradu trávníku na různých místech zahrady. Průběžně odstraňujte suché nebo poškozené a odumřelé výhony.

Listy kakostu jsou aromatické
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Listy kakostu jsou aromatické

Množení kakostu

Kakost oddenkatý má stejně jako pěstování jednoduché i množení. A je to právě díky jeho oddenkům. Stačí z nich udělat řízky. Odřezejte si několik dlouhých oddenků. Nastříhejte je na části o délce cca 10 cm. Pokud na nich zůstaly jemné kořenové vlásky, odstraňte je. Stejně tak odstraňte staré listy. Řízky pak už jednoduše vložte do zeminy a zvlhčete rozprašovačem. Ideální místo pro pěstování je chladnější okenní parapet nebo skleník. Po pár týdnech by měly vyrašit nové listy a kořeny. Přesaďte je do květináčů a na jaře můžete nové rostliny přemístit na jejich nové stanoviště.

Kakost se rychle rozrůstá a bohatě kvete
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kakost se rychle rozrůstá a bohatě kvete

Něco o kakostu

Kakost můžete znát pod latinským názvem Geranium. Jeho plod totiž připomíná hlavu a zobák čápa. Proto ho můžete najít i pod názvem čapí nůsky.

Tuto rostlinu najdete v mírném pásmu všech zemí světa a je jí známo asi na 300 druhů. Vybrat si můžete ten svůj podle toho, jakou funkci od něj čekáte (vysoký, nízký, půdopokryvný) i podle místa (vlhké či suché stanoviště), kam ho chcete vysázet. Jeho květy jsou většinou v odstínech růžové, ale objevují se i varianty modré, červené, fialové, bílé a dvoubarevné. Budou vám dělat radost dlouhou dobu, a to od května až do října. Kromě květů jsou na kakostu oddenkatém dekorativní i listy. Jejich matně zelená barva se na podzim změní na červenou a žlutou.

Zdroj:abecedazahrady.dama.cz; www.zahradnictvi-flos.cz; www.nkz.cz

Podívejte se, jak zazimovat okrasnou zahradu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 11. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová