reklama

Zahrajte si na Šípkovou Růženku a pomozte svým růžím přežít zimu

Když zahájíte podzimní péči o růže a umožníte jim bezproblémové přezimování, vrátíte pozornost za trpělivost a krásu královnám květin, které zdobily vaši zahradu v průběhu roku od června až do prvních chladných dní.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Správná podzimní péče o růže zaručí novou sezonu plnou krásných květů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Keře při podzimní péči o růže nejdříve důkladně prohlédněte, protože na nich i v těchto dnech najdete poslední poupata. Ostříhejte je a ta nejhezčí dejte doma do vázy. Některá z nich určitě vykvetou a přičarují vám trochu nostalgickou, ale krásnou připomínku prosluněných letních dní.

I poslední poupata na růžových keřích mnohdy ještě vykvetou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I poslední poupata na růžových keřích mnohdy ještě vykvetou

Podzimní péče o růže s tím správným hnojivem

Těsně před zimou je většina růží již ovadlých, poslední poupata přešlá prvními mrazíky a chladem. Takže je ostříháme a prohlédneme, jak jsou na tom s houbovými chorobami listů. Ty jsou bohužel u většiny druhů růží běžné, takže napadené listy vyhodíme, aby se choroby dále nešířily po zahradě.

Před nástupem nejstudenějších měsíců v roce se vyplatí keře pohnojit. Nepoužijeme ale běžné hnojivo na růže, to si ponecháme na jaro. Přihnojíme je například rohovou moučkou, která je přírodním zdrojem dusíku a fosforu, tedy prvky, které podporují kvetení i celkový růst rostlin. Moučku nasypeme kolem keříků a pak přikryjeme mulčovací kůrou, která ochrání kořenové krčky a zabezpečí skutečnou ochranu před zimou.

Na rozkvetlé růžové keře si musíme ještě pár měsíců počkat, ale podpořit jejich kondici musíme právě teď
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na rozkvetlé růžové keře si musíme ještě pár měsíců počkat, ale podpořit jejich kondici musíme právě teď

Na mráz vyzraje textilie

Růží je nesčetně druhů, ale některé z nich jsou náchylnější k promrznutí. Před ním poskytuje ideální ochranu bílá netkaná textilie, kterou keříky celé obalíme, ale také ji ovážeme, aby dobře držela ve větru.

Používejte ale pouze bílou textilii, nikdy ne černou. Ta se i v zimním slunci zahřeje, růže by mohla zmást a probudit je předčasně k jarnímu rašení. Aby byla ochrana dokonalá, můžete keříky ještě obložit chvojím. Pokud žijete v oblastech, kde se drží déle sněhová pokrývka (růže máte zabezpečené pod textilní ochranou), tak sníh u kořenového krčku je tím nejlepším přirozeným krytem před celkovým promrznutím.

Bílá netkaná textilie ochrání růže před silným mrazem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Bílá netkaná textilie ochrání růže před silným mrazem

Tip pro vás:

Houbové choroby jsou prokletím většiny druhů růží. Přece jen ale můžeme udělat jistá preventivní opatření, která jejich výskyt omezí. Především vyberte na zahradu odrůdy, které jsou vůči těmto onemocněním odolnější. Významnou roli hrají také pravidelná - vyrovnaná výživa a zálivka. Pro výsadbu nových keřů vybírejte stanoviště, na nichž není vysoká vlhkost, nevhodná jsou například místa v blízkosti nějakého vodního zdroje.

K chemickému ošetření přistupte až ve chvíli, kdy se houbové choroby rozšíří ve skutečně velkém měřítku. Proto je důležitá celoroční průběžná kontrola růžových keřů, abyste měli přehled o tom, jak na tom královny vaší zahrady jsou.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Náš tip na zazimování palem:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 12. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová