Zahrada potřebuje péči i v prosinci. Pokud jste ještě neposkytli rostlinám a dřevinám ochranu před mrazy, můžete tak učinit právě nyní. Zejména ve vyšších horských polohách, kde zima přichází dříve než v nížinách, je nutné stromy, keře a rostliny zavčas ochránit před zimou. A pokud byl suchý podzim, nezapomeňte na vydatnou zálivku.
Co je potřeba ještě v prosnci na zahradě udělat? Péči věnujeme stromům i keřům. Před prosincovým mrazem ochrání zahradu a zejména choulostivé dřeviny chvojí, listí, sláma nebo dřevní štěpka. Některé dřeviny přežijí i tuhé mrazy, choulostivější potřebují dostatečnou ochranu.
Prosincová zahrada pod sněhovou pokrývkou
Je-li zahrada v prosinci pokryta sněhem a větve okrasných keřů jsou ohnuté pod tíhou sněhu, měli bychom je v jejich koruně svázat, aby se nepolámaly. Pokud už jsou zapadané sněhem, je dobré sníh se stromů setřást.

Máte na zahradě jehličnany? Ikdyž se to nezdá, tak i tyto druhy stromů potřebují před zimou péči.
Jehličnany
Po celou zimu, kdy je příroda pod sněhem, je vhodné kontrolovat zejména vzrostlé stromy, aby se pod tíhou sněhu nepolámaly jejich větve. Tuto ochranu poskytujeme zahradě nejen v prosinci. Týká se ovocných a okrasných dřevin, ale i jehličnanů.

Jak chránit okrasné keře a ovocné stromy
Zejména tam, kde je zahrada nechráněná a otevřená do krajiny, bychom měli okrasné a ovocné dřeviny chránit chvojím z jehličnanů, slámou nebo listím. Dřeviny rostoucí na větrném místě (zejména na severní a západní straně) můžeme též obalit netkanou textilií nebo jiným vhodným materiálem.
Věděli jste, že můžete sklízet zeleninu i v zimě? Víme, které druhy zeleniny jsou pro zimní pěstování vhodné.

Zimní vláha
Ještě před příchodem mrazů je třeba vylít veškerou dešťovku ze sudů a nádrží, aby je mráz nepoškodil. Vodu lze využít ideálně k zalití všech dřevin a rostlin, zvláště pokud byl suchý podzim. Důležité je provést zálivku ještě před příchodem mrazů. Je nutné vydatně zalít hlavně nově vysazené dřeviny. Když půda zmrzne, kořenový systém už není schopen vodu přijímat.

Zazimování rostlin v nádobách
Správné zazimování dřevin a rostlin v květináčích je důležité pro jejich další život. Máte-li v květináčích vzrostlé dřeviny, které nelze uschovat před mrazem, obalte květináče pytlovinou nebo jinou textilií.

Příprava roubů
Na počátku zimy je čas na přípravu roubů ovocných stromů a keřů pro příští sezonu. Ustřižené větvičky jabloní či jiných dřevin určených k roubování je nutné uschovat na místě, kde neuschnou, nezplesniví a ani nezačnout předčasně rašit.

Skleník v zimě
Zazimování skleníku je dalším úkolem před příchodem zimy. Zbavit bychom se měli všech zelených zbytků rostlin a prokypřit půdu, pokud už nemrzne. Odolné druhy zeleniny můžeme přes zimu ponechat ve skleníku a postupně je zužitkovat.
Plánujete si teprve skleník pořídit? Poradíme vám, který skleník je vám bude hodit.

Zdroj informací: ireceptar.cz
Podívejte se, jak připravit na zimu nejen zahradu, ale i nářadí:
TIP:
V zimě je potřeba se postarat nejen o stromy a keře, ale také o ptáčky, kteří vaši zahradu navštěvují. Krmíte ptactvo? Vyrobte si vlastní krmení.

Publikováno: 5. 12. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová