Skladovanou zeleninu využíváme hlavně v zimním období. Vydrží ale jen tehdy, když se o ni správně postaráme. Kromě klasického sklepa je nutné znát také postup, jak si připravit tuto zeleninu na uskladnění. Důležitá je nejen příprava, ale také volba správných nádob, materiálu na skladování a také vhodné prostředí.
Uskladněte zeleninu z vlastní úrody jako nedocenitelný zdroj mnoha důležitých látek a vitaminů pro lidský organismus na celou zimu. Neobsahuje stopy žádných postřiků ani jiné chemie, pěstuje se na záhonech s vydatným organickým hnojením. A když přijde čas podzimní sklizně, je zapotřebí si vše důkladně připravit. Jde hlavně o nádoby, které by měly být plastové, protože dřevěné mohou být nositeli různých houbových chorob. Kromě různých transportních beden využijte také truhlíky a květináče, v nichž jste přes léto pěstovali různé "balkonovky". Tyto nádoby je třeba používat řádně vymyté. Jako materiál, do kterého uskladníte zeleninu, sáhněte po písku nebo směsi písku s rašelinou.
Z druhů, které se nejčastěji skladují ve sklepních prostorách, je nejvhodnější mrkev. Po vyrytí ji důkladně zbavte zbytků půdy, vykruťte nať a zkontrolujte, zda kořen nejeví známky poškození. Jakkoliv poškozený kořen mrkve je nutné co nejdříve zpracovat. Stejným způsobem zacházejte i s kořenovou petrželí nebo pastinákem. Následně si již připravte nádoby, v nich vytvořte jamky a do nich pokládejte šikmo jednotlivé kusy kořenové zeleniny. Ale pozor, nesmí se vzájemně dotýkat. Až řádek naplníte, kořeny zasypte pískem a pokračujte tak dlouho, dokud nádoba není plná.
Z oblíbené zeleniny se skladuje také celer, ten je vhodný nejen do polévek, omáček, ale i salátů. Jeho příprava na skladování spočívá v ořezání malých spodních kořenů ostrým nožem, následném ukroucení růžice natě, vložení do bedýnky a obsypání pískem nebo pískem s rašelinou.
Trochu jiný způsob skladování má pór zimní, u něj se zakrátí kořenový systém, vrchní část listů a celé rostliny se do směsi zasadí. Avšak pozor, pórek často napadá vrtalka, a tak listy nesmíte zarývat, protože byste podpořili její množení.
V písku je možné skladovat také červenou řepu - postup přípravy je stejný jako u mrkve. Ohledně skladování obecně je nutné zajistit, aby sklepní prostor v zimě byl s vyšší vlhkostí vzduchu a teplotami do 10°C, protože v suchém prostředí se kořenová zelenina začne postupně znehodnocovat. Příliš vysoká vlhkost nebo teplota mají za následek hnilobu nebo rozvoj plísní, které rychle ničí uskladněnou úrodu.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Uchovejte dýně po celou zimu:
Publikováno: 9. 12. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček