reklama

Když na Dušičky jasné počasí panuje, příchod zimy to oznamuje aneb Listopad v lidové meteorologii

V dlouhodobém průměru je listopad třetím nejchladnějším měsícem roku. Na většině míst našeho území se také právě během tohoto měsíce objeví první sněžení a někdy i sněhový poprašek či dokonce sněhová pokrývka. Je to rovněž měsíc s největší oblačností a nejmenším počtem jasných dní. V závěsu za prosincem je pak také druhým nejmlhavějším měsícem roku. Podívejte se na listopad v lidové meteorologii.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lidová meteorologie se osvědčila i dnes (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

I v těch nejteplejších místech našeho území končí začátkem listopadu velké vegetační období, takže průměrná denní teplota klesá pod 5 °C. Vegetace zastavuje svůj růst a upadá do zimní letargie.

Jaký bude listopad v lidové meteorologii?

Léto všech svatých

První listopadová dekáda by měla být ve znamení léta všech svatých, ale na dlouhých osm měsíců je to poslední období, které si ještě naši předci troufli nazvat létem. Jedná se o období relativně teplé, ale s častými mlhami, které se však obvykle v poledne rozpouští a propustí tak k zemi hřejivé sluneční paprsky. Léto všech svatých se s velkou pravidelností objevuje na větší části evropského kontinentu.

Martinská zima

11. listopadu přijíždí sv. Martin často, jak říká známá pranostika, na bílém koni. Iluze návratu léta končí a přicházejí martinské zimy. Je to čas výrazně chladný, pochmurný a mlhavý. Na většině míst České republiky se právě v tomto období objevuje první sněžení.

Listopad je druhým nejmlhavějším měsícem roku
i (Zdroj: Pixabay)
Listopad je druhým nejmlhavějším měsícem roku

Klimentské oteplení

V poslední listopadové dekádě pak přicházívají rychle za sebou dvě následující období: Nejprve je to klimentské oteplení (sv. Kliment 23. listopadu), které bývá obvykle tím výraznější, čím větší chladna panovala během martinské zimy.

Kateřinská chladna

Okolo poloviny poslední listopadové dekády přicházívají kateřinská chladna (sv. Kateřina, 25. listopadu), která obvykle trvají až do konce měsíce. Toto období se vyskytuje s vysokou pravidelností v sedmi letech z desíti a přináší s sebou již ryze zimní počasí provázené mrazy, sněžením a někdy i souvislou sněhovou pokrývkou.

Tip:

Magický sv. Ondřej

Nezapomeňte, že na sv. Ondřeje (30. listopadu) je výjimečně vhodný čas k předvídání budoucnosti a nejrůznějším magickým praktikám. Zkuste si vyjít do lesů či sadů a zeptejte se stromů na to, co vás zajímá a trápí. Ony prý odpoví zaskřípáním větví. 

Zdroj informací: pranostik.cz; pocasicz.cz

Publikováno: 31. 10. 2022, Autor: Jaroslav Beran, Profil autora: Jaroslav Beran