reklama

Víme o květech, které vám rozzáří den i v zimě

Chystáte se pěstovat kamélie, nádherné květiny, které kvetou po celé týdny od podzimu až do jara (v závislosti na klimatu a odrůdě)? V době, kdy toho jiné keře mnoho nenabízí, ona dává mnoho.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak na kamélie, královny zimních květin, vám poradíme v tomto článku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování kamélií není ani tak o tom, jak zvládnout jejich náročnost a obtížnost, protože to je spíše mýtus, ale o tom, co potřebují, aby tak krásně kvetly.

Pěstování kamélií závisí na výběru toho správného místa

Nutno upozornit, že kamélie se nehodí do přetopených panelákových bytů, protože má ráda chladnější vzduch s vyšší vzdušnou vlhkostí. Toho můžeme dosáhnout pravidelným rosením nebo umístěním květináče do misky na oblázky. Zajištění správné vlhkosti je velmi důležité, protože právě suchý vzduch může za opadávání ještě nerozvitých poupat.

Doma proto kamélii umístěte tam, kde je dostatek rozptýleného světla a teplota maximálně 16 °C. Hodí se ji postavit na okno, které je orientované na sever nebo na východ. Nejlépe se jí bude dařit v nevytápěné chodbě nebo hale. Jde o ideální rostlinu do zimních zahrad. Pozor, neměla by být ani v průvanu. Pokud se ale pro určité stanoviště rozhodnete, už ho neměňte. Od jara do podzimu se mohou kamélie letnit, ale dejte si pozor na deštivé období, aby půda nebyla přemokřená. Venku ji umístěte do polostínu.

Jaké kamélie pěstovat doma

Jako pokojová rostlina se k pěstování hodí: kamélie japonská, dále pak kamélie sazanka, kamélie olejná, zlatá, hongkongská, čínská a nějaké další křížené odrůdy, jako je čajovník čínský a assamský.

Kamélie je možné pěstovat na zahradě i jako pokojovou rostlinu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kamélie je možné pěstovat na zahradě i jako pokojovou rostlinu

Zasazení kamélie

Doma pěstované kamélie zasaďte do kyselejší zeminy, kdy se pH pohybuje maximálně do 5,5. Nejlépe se proto hodí speciální zemina pro kyselomilné rostliny nebo pro rododendrony a azalky. Pokud ji nemáte, smíchejte zahradní zeminu s hrabankou a rašelinou v poměru 1:1:1.

V zimě kamélie přihnojujte hnojivem pro pokojové rostliny bez obsahu vápníku. Kamélie totiž nesnáší vápník. Oproti jiným rostlinám se kamélie v létě nehnojí. Přesazování je vhodné v době po odkvětu. Vždy je přesaďte do květináče většího, než byl ten původní. Květinu nepřesazujte často, stačí jí to jen jednou za několik let. Když rostlina dosáhne velikosti, jakou chcete, už ji nepřesazujte. Potom už jen stačí každý rok vyměnit svrchní vrstvu substrátu.

Péče o kamélii

Kromě pravidelného rosení potřebuje kamélie i pravidelnou zálivku. Substrát totiž musí zůstat stále vlhký. Pozor, kamélie však nesmí být přelité! Po odkvětu kamélii nechte zeminu mezi zálivkami pořádně vyschnout.

Pokojové kamélie vyžadují pravidelnou zálivku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokojové kamélie vyžadují pravidelnou zálivku

Množení kamélií

Kamélie množte v srpnu prostřednictvím řízků, tedy vrcholovými výhonky bez pupenů. Ty pak zasaďte do půdy, kde vám obvykle zakoření do dvou měsíců. V té době řízky udržujte tam, kde se teplota pohybuje okolo 20 °C. Chraňte je před suchem fólií. Po zakořenění pak rostlinku opakovaně zaštipujte.

Choroby a škůdci

Nejčastěji se kamélie trápí s poruchou růstu a s problémy kvetení po náhlých změnách prostředí, při nedostatku světla, přehnojení minerálními hnojivy a suchém vzduchu. Z chorob se pak potýká s virovou skvrnitostí, jež se projevuje žlutými skvrnami na listech, někdy i na květech. Objevit se na ní mohou i různé černé povlaky a puklice.

Nejčastěji se kamélie potýkají s vitovou skvrnitostí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejčastěji se kamélie potýkají s vitovou skvrnitostí

Pěstování kamélií na zahradě

Kamélii je možné u nás pěstovat i na zahradě, jen je zapotřebí, abyste si z těch 30 000 kultivarů vybrali tu správnou mrazuvzdornou, kterou je možné pěstovat v našich podmínkách. Některé z nich jsou vyšlechtěny tak, aby přežily mrazy až do -18 °C. Jde třeba o japonskou kamélii Lavinii Maggi, Nobilissima nebo třeba Black Lace. Vybranou kamélii zasaďte na místo chráněné před větrem a mrazem, raději do polostínu. Kamélie nemají rády ranní slunce, nicméně světlo rozhodně potřebují i na zahradě.

Na české zahrady se hodí mrazuvzdorné kamélie
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na české zahrady se hodí mrazuvzdorné kamélie

Co pěstování kamélií vyžaduje?

Aby se jí na vaší zahradě dařilo, potřebuje k zasazení mírně kyselou a dobře propustnou půdu. Půda by přitom neměla být podmáčená, ani vápenitá. Nesmí ani zcela vyschnout, protože to by způsobilo pomalý růst a opadání poupat.

Výsadba kamélií

Pokud jste si kamélii zakoupili na podzim, nechte ji v květináči a na záhon ji přesaďte až na jaře. Rostlina tak bude mít dostatek času k tomu, aby pak zakořenila, a nebude přitom trpět ani nedostatkem vody.

Nové kamélie zasaďte na jaře
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nové kamélie zasaďte na jaře

Jak o zahradní kamélie pečovat

Kamélie mají mělké kořeny, takže je rozhodně neokopávejte. Hrozilo by její poškození. Nepotřebuje hnojit.

Problémy kamélie na zahradě

  • Hnědá poupata mohou být způsobena mrazem nebo sněhem, zvlášť pokud je následuje ranní slunce. Proto je dobré, abyste ji před zimou chránili rounem. Buď to dělejte podle předpovědi. Pokud žijete tam, kde jsou zimy tužší, zakryjte ji na to nejtužší období.
  • Pokud se květy kamélie neotevřou, může to být způsobeno poškozením mrazem.
Kamélie po zasazení toho mnoho nepotřebují
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kamélie je možné pěstovat na zahradě i jako pokojovou rostlinu
  • Hnědé skvrny na květech jsou způsobeny plísní květů kamélie, čili Coborinií camelliae. Její účinky jsou podobné účinkům poškození mrazem. Není žádné chemické řešení. Jediné co je, je to, že co nejrychleji od rostliny odstraníte všechny napadené květy a odumřelé listy. Vyhoďte je do koše nebo je spalte. Rozhodně je nedávejte do kompostu.
  • Žloutnutí listů je pak způsobeno chlorózou, kterou způsobuje vápník v půdě. Rostlina nedostává dostatek železa. Problém vyřešíte s pomocí vrstvy listové plísně, kompostovaného kapradí nebo kompostovaného jehličí. Rostlinu pak můžete ošetřit chelátovým železem nebo sekvestrovaným železem.
  • Sazovité plísně se zbavíte s pomocí měkkého mýdlového roztoku.

Zdroj informací: gardenia.net; gardenersworld.com; thegoodearthgarden.com; miraclego.com

Podívejte se, jak na zimní řez keřů:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9. 12. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová