reklama

Se zákeřným obalečem na jabloních bojujte přírodní cestou

Likvidace škůdců úrody je nikdy nekončící boj. Jedním z nich je obaleč jablečný. Jedna jeho larva zvládne zlikvidovat i tři plody, zakuklí se, aby na jaře přivedla na svět další generaci. Braňte se biologickou cestou – hlístice zlikvidují larvy stejně účinně jako chemické prostředky.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Likvidaci obaleče jablečného zahajte včas (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Kdo je obaleč jablečný a jak jej zlikvidovat?

Posviťme si na likvidaci obaleče jablečného, latinským názvem Cydia pomonella. Je to malý motýl, který má na svědomí červivost jablek. Má hnědou barvu, délku asi 1 cm, rozpětí křídel zhruba 2 cm. Běžně ho ale neuvidíte, objevuje se až za soumraku. Škodí jeho larvy, které ovšem nenajdete jen na jabloních, ale i na jiných ovocných stromech – na slívě, hrušni a také na ořechu.

Pro názornou ukázku a popis, který postřik je proti obaleči jablečnému nejlepší se podívejte na krátkou reportáž.

Je jedním z nejhorších škůdců. Samičky kladou vajíčka na listy nebo plody, bývá jich kolem stovky. Vzhledem k tomu, že mají asi 1 cm, je snadné si jich nevšimnout. Z vajíček se po 14 dnech vylíhnou larvy dlouhé až 2 cm, které napadají plody. Vytváří si chodbičky směrem k jejich jádru. Svůj trus chodbičkami vytlačují ven a můžete ho najít přilepený k otvoru. Po zhruba měsíci se larva vydá ven a zakuklí se buď v kůře, nebo v zemi pod stromem. V tomto čase stihne napadnout i tři plody. Vydrží takto až do jara - do dubna až května, kdy se zakuklí a vylíhne se v dospělce. Kromě poškození plodu uvnitř způsobuje i předčasné padání plodů.

Znehodnocená jablka napadená obalečem jablečným
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Znehodnocená jablka napadená obalečem jablečným

Proti obalečům jablečným je potřeba zasáhnout. Dokáží zdecimovat značnou část úrody. Co nepoškodí housenky, může zničit následná monilióza. Většina postřiků se provádí až na jaře, kdy se na stromě objevují malá jablíčka. Je potřeba dobře odhadnout termín ošetření a postřiku, což je skutečně oříšek. Pomoci vám mohou feromonové lapače. Díky nim můžete zjistit, kdy postřik aplikovat, a to podle počtu motýlů, co se na ně nachytají. I tak je to dost nejednoznačné a vhodný termín můžete propásnout.

Spoustu škůdců si domů přinesete také s pokojovými květinami. Víme, jak květiny ochránit. 

To je ovšem záležitostí chemických postřiků. Mnozí pěstitelé už pro sebe a pro rodinu tento typ používat nechtějí. Vhodná je pak biologická ochrana. K té se používají parazitické hlístice rodu Steinernema. Jejich aplikace se od té chemické liší. Ošetření se provádí již na podzim. V té době jsou housenky obalečů schované v kůře – v šupinách kůry kmenu i kmenových větví, ale také v zemi pod stromem. Tato doba, než se housenky zakuklí, je tou ideální k ošetření hlísticemi - ten nejlepší čas, kdy zasáhnout.

Vyberte si pro aplikaci postřiku den, kdy je teplota minimálně 8 °C, je vlhko a po dešti. Aplikace je potom účinnější. Připravte si kapalinu na postřik. Je to velmi jednoduché. Sáček, ve kterém je asi 10 milionů hlístic, rozmíchejte nejdříve v menším množství vody.

Máme jablka doma a začaly vás trápit malé mušky, známe jako octomilky? Známe nejlepší pomocníky.

Obsah sáčku s parazitickými hlísticemi důkladně rozmíchejte ve vodě
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Obsah sáčku s parazitickými hlísticemi důkladně rozmíchejte ve vodě

Roztok potom přelijte do postřikovače a doplňte na požadované množství. Nezapomeňte ještě zamíchat. Pak už postřik aplikujte nejen na kmeny a kosterní větve, ale i na prostor pod stromem. Kromě jabloní můžete ošetřit i švestky, hrušně či ořechy. Podzimní postřik berte jako základní. Ušetří vám dost práce na jaře. Můžete ho ale zjara opakovat pro případ, že by některé zimující housenky nebyly zasaženy.

Stromy důkladně postříkejte roztokem
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Stromy důkladně postříkejte roztokem

Protože jde o hlístice, které napadají jen a pouze obaleče, můžete na pozemek bez obav vypustit psy, kočky i děti. Teplokrevné živočichy nenapadají.

Použít můžete i lepivé pásky na kmeny stromů, které zabraní housenkám v zemi pod stromem dostat se k plodům. Případně můžete použít i další metody – odstraňování spadaných plodů a listů pomůže k menšímu výskytu tohoto škůdce. Stejně tak je to u likvidace napadených plodů na stromě. Vhodné je také podporovat populace přirozených nepřátel obalečů – jsou jimi škvoři, pavouci, vosičky i ptáci.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se na to, jak ošetřit drobné ovoce před výsadbou:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Zachránili jste úrodu jablek? Pusťte se do pečení! Máme pro vás jednoduchý recept na skvělý jablečný koláč s pudinkem nebo si vyrobte domácí jablečný ocet.

Publikováno: 19. 12. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová