reklama

Jak zařídit, aby jarní cibuloviny kvetly už na Vánoce?

Vánoce a cibuloviny? Ukážeme vám, jak je rychlit, abyste se mohli těšit z jejich květů i v tento sváteční čas. Málokterá domácnost neozdobí slavnostní stůl vánoční hvězdou nebo bramboříky. Obě rostliny mají u nás ve spojení s Vánocemi již dlouhou tradici a zejména vánoční hvězda je v jiném období prakticky neprodejná.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krásně rašící vánoční narcisy Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V poslední době se však velmi rychle dostávají do popředí i rychlené cibuloviny, terminované speciálně pro toto období. Zejména o drobnokvěté narcisy v barvě žluté a bílé je nebývalý zájem. Tato obliba vyplývá především z jednoduchosti jejich pěstování. Na vánoční období si můžeme vypěstovat také hyacinty, krokusy a hvězdník.

Jak rychlit cibule narcisů

Cibule pro vánoční výsadbu jsou v prodeji již tzv. preparované, to znamená, že prošly určitým obdobím nízkých teplot, které potřebují pro založení květu prodělat. Navíc se jedná o speciálně vyšlechtěné druhy, určené pro místnosti a taká jejich habitus je kompaktní, nevytahují se za světlem a nepadají. S výsadbou budeme počítat koncem listopadu. Narašené a zasazené cibulky pak můžeme zakoupit kdykoliv v průběhu prosince.

Na dno mělčí misky umístíme drenáž z keramzitu či štěrku. Přidáme substrát, který by měl být písčitohlinitý, propustný. Cibulky se vysazují tak hluboko, aby ze zeminy koukala špička cibule. Sázíme je poměrně hustě, asi 3 cm od sebe. Cibulky shora zavlažíme a pravidelně zaléváme. Substrát musí zůstat vlhký, ale v podmisce se nesmí hromadit voda. Prostor kolem cibulek je vhodné doplnit mechem či oblázky. Misku s cibulovinami rovnou umístíme do místnosti, kde následně vykvetou. Volíme raději pokoj s teplotou okolo 20 °C, nejlepší je místo na okně, kde je dostatek světla.

Drobnokvěté narcisky v plné kráse
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Drobnokvěté narcisky v plné kráse

Hyacint

Hyacinty se rychlí nejčastěji ve vodě, je to způsob velmi starý, jeho popis je zaznamenán i ve starých zahradnických katalozích. Pro pěstování potřebujeme speciální hyacintové nádoby z průsvitného skla, kde jsou rostoucí kořeny dobře vidět, což je velmi efektní, můžeme si kontrolovat hladinu vody a podle potřeby ji doplňovat.

Nádoba je tvarem přizpůsobena cibuli, která nemůže vypadnout a „sedí“ na zúženém hrdle. Vody se dává pouze tolik, aby se podpučí, tedy spodní kořenová část, vody pouze dotýkala. Následně musí cibule přijít do tmy, aby nejdřív zakořenily, teplota je vhodná kolem 20 °C. Jakmile začne rašit vegetační vrchol, je vhodné jej zakrýt papírovým kornoutem, především pokud jsou nádoby umístěné na světlejším místě, jakmile povyroste květní stvol, kryt se sundá, cibule se umístí na světlo a nechá vykvést. Hyacinty stejně jako ve vodě vykvetou po vysazení do květináče nebo jiné nádoby. Musíme ale vybrat kvalitní substrát a s výsadbou začít v polovině listopadu

Modré hyacinty
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Modré hyacinty

Hvězdník

Krásnou vánoční cibulovinou je i hvězdník. V tomto případě zakoupíme cibuli s dobře vyvinutými kořeny. Hvězdníků je celá barevná škála, liší se i velikostí květů, stačí si pouze vybrat. Před výsadbou nejprve zakrátíme zahradnický mi nůžkami zaschlé konce kořenů.

Připravíme si propustnou zahradnickou zeminu s příměsí písku a naplníme jí květináč. Na dno nezapomeneme umístit drenáž. Cibuli vysadíme tak, aby její jedna třetina byla nad povrchem půdy. Cibuli s květináčem umístíme na světě místo, velmi brzy můžeme vidět jak květní stvol a později i listy začínají prorůstat. Cibuli pravidelně zaléváme a jednou za 14 dní při hnojíme tekutým hnojivem.

Hvězdník kvete v závislosti na teplotě v místnosti asi 10 dní. Málokdo ale ví, jak se postarat o cibuli po odkvětu? Nejprve odstraníme květní stvol a co je nesmírně důležité, cibuli s listy vydatně přihnojujeme a podle potřeby zaléváme. Takto postupovat je nutné až konce srpna. Hnojení je důležité pro načerpání zásobních látek na vytvoření nového květu. Rozhodně nebudeme odstraňovat listy. Nesmírně důležitá je, pro hvězdník i doba vegetačního klidu. Nejvíce se osvědčuje ukládat do zimního klidu cibule začátkem září.

K Vánocům se hodí zejména hvězdičky sytě červené barvy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K Vánocům se hodí zejména hvězdičky sytě červené barvy

Cibuli vyjmeme z květináče, nyní teprve odřízneme listy a opatrně odstraníme zeminu tak, abychom nepoškodili kořeny a to nejdůležitější -  takto připravené cibule uskladníme minimálně na dobu 8 týdnů, ale raději tří měsíců při teplotě 12-16 °C. Tato teplota je nesmírně důležitá, protože během nevegetačního období klidu se v cibulích vyvíjejí zárodky budoucích květů. Při nižší teplotě by tento proces nenastal a při vyšší by se zastavil a cibule by pak nekvetly. Po uplynutí těchto tří měsíců můžeme cibule kdykoli znovu nasadit a těšit se na nádherné květy.

Vysazená cibule hvězdníku
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Vysazená cibule hvězdníku

Rychlá dekorace

Cibuloviny pro vánoční stůl můžeme také zakoupit již zasazené v květináči, nebo misce. Většinou jsou pěkně narašené, mají listy a utvořených základ květu.

Vánoční atmosféra s hyacinty
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vánoční atmosféra s hyacinty

Nejčastěji se takto prodávají hyacinty, nebo misky s drobnokvětými narcisy. Přesný termín jejich kvetení, můžeme ovlivnit teplotou, do které misku položíme. Při pokojové teplotě se květy otevřou rychle, pokud je ale necháme např. v chodbě nebo v chladném pokoji, kde je teplota okolo 15 °C či méně, budou se rozvíjet velmi pomalu. Ne všechny termínované cibuloviny jsou určeny pro venkovní pěstování, po jejich od květu je ale můžeme nechat zatáhnout, a příští rok na jaře je vysadit do volné půdy na záhon. Některé z nich druhou šanci uvítají a v dalších letech znovu vykvetou.

Zdroj informací: Wikipedia

Publikováno: 10. 12. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková