reklama

Odborník radí: Jak správně pěstovat bylinky

Připravili jsme pro vás poradnu. Při pěstování bylin se nahrne celá řada dotazů, ať jste začátečníci, či už pokročilí pěstitelé. Každý rok je jiný a přináší celou řadu rozmarů počasí. Mohou tak nastat nepředvídané a nové situace, které v předchozích letech byly zcela odlišné. Lída Dušková odpoví na otázky, které nám posíláte.

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Poradíme, jak pěstovat bylinky v nádobách (Zdroj: Ludmila Dušková)

Bylinkovou poradnu začneme dotazem: Jak se nejlépe množí máta peprná? Chci věnovat několik sazenic sousedce a mám obavy, abych nepoškodila nešetrným zásahem svoji rostlinu?

Nejjednodušší způsob množení máty peprné spočívá ve využívání oddenků (výběžků). Máta peprná vypěstovaná ze semen má vždy horší jakost, neboť jsou jen zřídkakdy k dispozici semena těch odrůd, jež mají nejvýraznější aroma a chuť. Od poloviny dubna rozdělujte staré rostliny a hned potom je vysazujte. Oddenky sázejte tak, aby byly zakryty jen tenkou vrstvou zeminy, a po výsadbě je vydatně zavlažte. Tím teprve získají s okolní zeminou kontakt, který je žádoucí pro bezvadné ujmutí rostlin.

Množení máty je jednoduché
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Množení máty je jednoduché

Jak mám  postupovat při pěstování majoránky, začátkem února jsem ji vysela, výborně vyklíčila, ale nevím jak dál?

Vysetou majoránku, kterou pěstujete na okenním parapetu, musíte v druhé polovině dubna přepíchat do studeného pařeniště. Majoránku nepřepichujte po jednotlivých rostlinách, ale vždy po 3 až 4 semenáčcích na vzdálenost 5x5 cm. Majoránka přitom nesmí přijít hlouběji, než jak rostla původně po vysetí. Na noc je nutno pařeniště zavírat kvůli výkyvům teploty.

Ochraňte majoránku před výkyvy teplot
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Ochraňte majoránku před výkyvy teplot

Začínám se včelařením, rád bych vysel brutnák lékařský, který je medonosný, bude se mu dařit v těžké půdě?

Brutnák lékařský roste lépe na lehkých půdách než na těžkých. Máte-li tedy k dispozici těžkou půdu, přimíchejte do ní hodně rašeliny a písku. U brutnáku budete mít dobré výnosy na výsluní v otevřené poloze. Brutnák dorůstá do výšky 40 až 60 cm, na což je třeba brát zřetel při výběru stanoviště. Osivo brutnáku musí být vždy čerstvé, protože již v druhém roce značně klesá jeho klíčivost. Semena vysévejte od poloviny dubna.

Medonosný brutnák lékařský
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Medonosný brutnák lékařský

Mám zakoupeno několik rostlin bylinek ze supermarketu a pěstuji je doma na okně. Příliš se jim ale nedaří. Kde je chyba?

Bylinky, které jste zakoupila, jsou k nám dovezené ze zahraničí. Většinou rostly ve skleníku, kde měly ideální podmínky. Právě v podmínkách bytu a období krátkého dne se jim příliš dařit nebude. Rozhodně je nepřelévejte, dopřejte jim maximum světla a snažte se je co nejdřív spotřebovat. Nepočítejte s možností dlouhodobého pěstování.

Z loňska mi zbyl načatý pytel zeminy. Mohu ji ještě využít k osázení květináčů?

Záleží na místě, kde byla zemina uložena. Měla by být vždy uzavřena v plastovém pytli a uložena na chladném místě- třeba v kůlně nebo garáži, aby příliš nevysychala. Zemina, která ležela na slunci, je příliš vysušená, špatně přijímá vodu a jemné kořínky vysazených rostlin zasychají.

Zaryl jsem do záhonu čerstvý hnůj, aby se bylinkám dařilo, je to ale naopak, kde je chyba?

Čerstvý hnůj můžete využít jedině k náročným plodinám, jako jsou brambory, zelí či květák. Bylinky v přehnojené půdě přerůstají, jsou náchylnější k chorobám a škůdcům, nikdy nedosáhnou požadované aroma. Přesaďte je raději na méně výživné místo.

Mám bylinky v květináčích a přezimují na terase. Jak často je mám zalévat?

Záleží na druzích, které pěstujete. Ty, kterým zůstávají listy (levandule, šalvěj, svatolína), potřebují vody více ve srovnání s bylinkami, jejichž nadzemní části odumřou (zavinutka, máta). Pro obě skupiny ale platí, že zeminu nemůžete nechat vyschnout na troud. Když vytáhnete kořenový bal, měl by být ještě natolik vlhký, aby zem neodpadávala od kořenů. Většinou tedy postačí zálivka jednou za měsíc - rozhodně v době, kdy rozmrzne během zimy zemina.

Bylinky v truhlíku
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Bylinky v truhlíku

Na zahradě máme rybníček s potůčkem. Jaké v něm mohu pěstovat byliny?

Bylinky vyžadují spíše sušší místa, ale najde se i několik, které potřebují hodně vody. Pro vaše podmínky se budou hodit kozlík, tužebník, kostival nebo kontryhel. Přímo do vody můžete vysadit potočnici a průběžně ji sklízet do pikantních omáček a salátů.

Kostival potřebuje hodně vody
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Kostival potřebuje hodně vody

Jak postupovat při pěstování saturejky?

Jednoletá saturejka zahradní neklade žádné zvláštní nároky na půdu. Saturejka snáší i polostinná stanoviště. Na výsluní má však podstatně vyšší obsah účinných látek. Vysévat přímo na místo ji můžete v příznivých polohách až v posledních dubnových dnech. Saturejka je citlivá na mráz. Semena saturejky jsou plně klíčivá pouze v prvním roce, a proto raději vždy použijte čerstvé osivo.  Při setí na konečné stanoviště stačí meziřádková vzdálenost 20 cm. V řádku se musí drobounká semínka vysévat hodně řídce. Přijdou jen velmi mělko do země.

V tzv. petrželáku jsem viděl pěstovat převislé jahody, dá se využít tento hrnec i k pěstování bylinek?

Určitě, vyberte si ale takový, který má vyčnívající kapsy. Vhodnější asi budou jednoleté druhy bylinek, jako jsou bazalka, petržel, kerblík, koriandr, saturejka ad.  Při osazování se postupuje tak, že se nejprve umístí na dno drenáž z keramzitu a do středu novodurová trubka s provrtanými otvory. Potom se nádoba postupně plní zeminou. Když dosáhne k nejnižšímu otvoru, vysadíte zvenčí první rostlinu. Potom pokračujete výš až do osázení všech kapes. Nakonec trubku vyplňte štěrkem nebo keramzitem, bude sloužit k zalévání a udržení vody.

Bylinkový hrnec s vyčnívajícími kapsami
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Bylinkový hrnec s vyčnívajícími kapsami

Rada:

Lichořeřišnice větší je mnohostranně použitelná jako koření, a zaslouží si proto více pozornosti. Pěstuje se převážně jako okrasná květina. Právě u lichořeřišnice se však dá dobře spojit příjemné s užitečným. Vysadíte-li si ji jako ozdobu balkonu nebo jste ji zvolili k tomu, aby porůstala zahradní plot, dodá vám navíc dostatečné množství koření pro domácnost.

Lichořeřišnice P. Melba
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Lichořeřišnice P. Melba

Jako koření se hodí nejen listy a květy, ale i poupata a mladé, ještě zelené plody. Mají vynikající dezinfekční účinky, především při léčení bolestí v krku. Lichořeřišnici větší nejlépe vyhovuje živinami bohatá, značně humózní středně těžká půda. Při pěstování v okenních nebo balkónových truhlících na okrasu použijte směs kompostové zeminy a dobře vyzrálé zeminy s humusem.

Zdroj informací: autorka článku

Podívejte se na to, jak správně sušit bylinky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 12. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková