reklama

Ochranu ovocných stromů a keřů nezanedbejte, neškodí jim jen zajíci

Během zimy musíme důsledně dbát na ochranu ovocných stromů a keřů před nástrahami prostředí. Jde především o poškození sněhem, promrznutí malých keřů nebo poškození od zvěře. Opatření jsou však jednoduchá a zvládne je i začátečník. Pojďme se na ně podívat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Takto vypadá účinná ochrana ovocných keřů před sněhem i zvěří - pomocí netkané textilie (Zdroj:Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ochrana ovocných stromů a keřů před poškozením sněhem je nutná hlavně tam, kde je zeleň v bezprostřední blízkosti střechy, ze které masa zledovatělého sněhu může sjíždět. Hrozí tak rozlámání větví.  Pokud je sníh jen těžký, k větším škodám nedochází, po zledovatění sněhu je to už problém. U ovocných keřů je řešením vybudování dřevěné stříšky. U stromů je pak nutné sníh ze střechy strhnout dříve, než se jeho hmotnost výrazně zvýší a může tak napáchat velké škody.

Promrznutí kořenového balu hrozí prakticky jenom tam, kde není sníh. Pokud jste na podzim zasadili nové keře, jako jsou rybíz, aronie nebo josta, kde kořenový bal ještě neprorostl více do hloubky a všechny kořeny jsou mělce pod povrchem, pak je nutné keře chránit. Jednoduché řešení spočívá v podobě nastýlání vrstvy listí, které tomuto jevu zabrání.

Největší problém při ochraně ovocných stromů a keřů je se zvěří, která škodí na kmenech nebo okusuje konečky větví keřů. Základním opatřením je důsledné oplocení celého pozemku, ideálně s podezdívkou. Ta brání přístupu zajíce, který na mladém dřevě rozhodně škodí nejvíce. I když toto řešení není úplně stoprocentní, snížení rizika je značné. Pokud není možné zajistit oplocení, pak je jednoduchým řešením pletivo kolem kmenů, to poskytuje dostatečnou ochranu. Jestliže napadne velké množství sněhu, podívejte se, zda sněhový polštář od kmenů raději neodházet, aby se zajíc nedostal k nechráněné části kmene a nepáchal škody tam.

Mladý ovocný stromek poškozený okusem od zajíce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mladý ovocný stromek poškozený okusem od zajíce

Dobrá forma ochrany spočívá také v bělení kmenů stromů pomocí vápenných nátěrů. Nejen, že odláká škůdce, zároveň ale brání růstu mechů či hub a pozitivně působí v oblasti ochrany kmene před poškozením mrazem. Dokonce brání i tomu, aby pod kůrou byli škůdci, a to hlavně v podobě jejich vývojových stadií.

Vzrostlá jabloň s naběleným kmenem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vzrostlá jabloň s naběleným kmenem

V suchém podzimu a ve dnech, kdy je teplota nad nulou a na zahradě není sníh - hlavně tehdy, když půda není zmrzlá, ovocné stromy a keře zalévejte. V období suchého podzimu totiž všechna zeleň trpí nedostatkem vláhy. Když se vláha nedostává ani v zimě v podobě sněhu, který střídavě mrzne a odtává, mohou ovocné dřeviny v extrémním případě i uschnout.

Zdroj informací: zahradkarskaporadna.cz

Podívejte se, jak přikrmovat divokou zvěř v zimě:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 1. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček