reklama

3 kroky k dokonale čistému skleníku. Dodržte je všechny a nedáte škůdcům šanci

Za pár měsíců tu máme novou sezónu, tak je ten pravý čas vydezinfikovat skleník. Očista by měla být opravdu důkladná, aby byl skleník připravený na nový výsev a výsadbu. Nejdůležitější je vědět, jací škůdci nás letos navštívili. Nejčastěji to jsou mšice, svilušky, třásněnky, molice, celá řada červců. Škůdce je potřeba zlikvidovat, aby se hned s první úrodou neobjevili znovu. Proto je dobré udělat některá základní dezinfekční opatření. Ta zabrání tomu, aby škůdci ve skleníku přezimovali.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Po sezoně se dejte do čištění a dezinfikace skleníku (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

První krok při dezinfekci – mechanické očištění skleníku

Prvním krokem při dezinfekci skleníku po sezoně je jeho mechanické očištění. Ideální řešení je použít tlakovou myčku. Abyste se dostali pohodlně všude, použijte typ s akumulátorem, který má 3 stupňový ukazatel stavu nabití – budete tak vždy připraveni. Nepotřebujete přívod ani elektřiny, ani vody. Dostanete se tak do celého skleníku.

Kromě čištění můžete toto zařízení použít i na zavlažování rostlin nebo úklid i za pomoci čisticích prostředků, které lze nalít do přiložené nádobky. K očistě skleníku je vhodná mýdlová voda nebo roztok obyčejného octa. Je to zkrátka pomocník nejen do skleníku, ale do celé zahrady.

Skleník nejprve mechanicky ošetřete
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Skleník nejprve mechanicky ošetřete

Druhý krok – dezinfekce substrátu

Dalším důležitým krokem je vyčištění substrátu. Ne každý má ale možnost ho ve skleníku vyměnit, může to být technicky náročné. A tak přichází po několika letech používání na řadu jeho dezinfekce. Nejčastěji se k tomu používá dusíkaté vápno. Jeho aplikace je velmi jednoduchá. Na 10 m² vám bude stačit zhruba půl kilogramu. Záhon musí být dobře zrytý. Rovnoměrně vápno rozhoďte na plochu a zapravte lehce hráběmi do substrátu. Pak záhon důkladně prolijte, postačí obyčejnou vodou.

Substrát vydezinfikujte dusíkatým vápnem
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Substrát vydezinfikujte dusíkatým vápnem

Na závěr zakryjte záhon fólií a nechte takto asi 3 týdny. Účinná látka pronikne za tu dobu do alespoň 20 cm hloubky substrátu. Zničí se tím škůdci, eventuální zárodky houbových onemocnění i semena plevelů. Po 3 týdnech můžete fólii odstranit a substrát je připravený na jarní výsev i výsadbu.

Tuto lhůtu vždy dodržte, abyste nepoškodili nové rostliny. Použití vápna má ale i další účinek – dodá půdě po vysílení v sezóně velké  množství vápna, které třeba papriky a rajčata zde často pěstované, potřebují. Během svého rozpadu pak dodává dusíkaté vápno rostlinám i dusík.

Třetí krok - dezinfekce celého prostoru

Posledním krokem je dezinfekce vnitřního prostoru skleníku. K tomu použijte některou z dýmovnic, kterých je celá řada. Jde o insekticidní dýmovnice, které umí zlikvidovat škůdce. Stačí ji pouze vyjmout z obalu, položit doprostřed skleníku a zapálit.

Nakonec ve skleníku zapalte dýmovnici, zlikviduje škůdce
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Nakonec ve skleníku zapalte dýmovnici, zlikviduje škůdce

Skleník za sebou nezapomeňte zavřít. Také ještě předtím pokud možno neprodyšně zavřete okna a větrací otvory a nechte dýmovnici vyhořet. Skleník ponechte uzavřený ještě dalších 24 hodin. Pak stačí vyvětrat a můžete bez obav dovnitř.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jaké výhody má pěstování ve skleníku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9. 1. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová