reklama

Kořenovou zeleninu vysejte už na podzim, vyřeší to problémy s klíčivostí

Pěstování kořenové zeleniny je rok od roku větším problémem, hlavně pak tehdy, když je jarní období doprovázeno suchým rázem počasí. Problematických aspektů je zde ale více. Jedním z řešení, jak vyzrát na špatnou klíčivost kořenové zeleniny, je provedení jejího výsevu již na podzim nebo v zimě, když nemrzne.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Výsev kořenové zeleniny na podzim vyřeší spoustu problémů (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Problematickou kořenovou zeleninou z hlediska výsevů je mrkev, kořenová petržel nebo pastinák. To jsou zeleniny, které se pěstují téměř na každé zahradě. Mizerná klíčivost i přes vysokou kvalitu osiv vede k tomu, že třeba pastinák se v zahradách téměř přestal pěstovat. Samotná špatná klíčivost je způsobená především inhibičními látkami, které klíčení zpomalují a ani šlechtění s nimi nic neudělá. Pokud provedete výsev zjara a přijde suchý ráz počasí, je často vymalováno, dokonce ani vydatnější zálivka prakticky nic nevyřeší.

Pro úspěch sáhněte po osvědčených odrůdách, které z podzimního výsevu dobře vyklíčí
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pro úspěch sáhněte po osvědčených odrůdách, které z podzimního výsevu dobře vyklíčí

Řešením je vysévat už na podzim. Kořenová zelenina vyžaduje hluboké zpracování půdy, takže zryjte, přidejte organické hnojení a plochu, na kterou budete vysévat, ponechejte klidně dva týdny slehnout. Tam, kde je malá vrstva ornice, rozhodně přídavek živin a rytí také nezanedbávejte. Na zahradě není nic horšího, než vyčerpaná půda, která se z úrodné přemění na prachovitou hmotu, na které nic neroste.

Pokud se chystáte vysévat na hrůbek, pak bývá s organickým hnojením trochu problém. Nicméně jde to vyřešit například zarytím granulovaného kravského hnoje. Hrůbek po nakopčení ponechejte alespoň 10 dnů odpočívat, pak jeho vršek urovnejte hráběmi a mírně zavlažte.

Příprava hrůbku na výsev
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Příprava hrůbku na výsev

Někteří pěstitelé mají problém s tím, kolik osiva mají použít, protože hustý výsev znamená nižší kvalitu sklizně a nutnost úrodu rychle zpracovat. Dobrou alternativou je smíchání osiva s prosítovaným pískem v poměru 1:1, což zajistí hustotu výsevu tak akorát. Po vysetí do řádků je zahrňte, přitlačte a zavlažujte, pokud je sucho. Podzimní výsevy provádějte od listopadu. Pokud je velmi mírná zima a teploty nad nulou, nebojte se vysévat i třeba v lednu. Dostatek vláhy zajistí, že osivo spolehlivě během jara vyklíčí.

Směs osiva a písku
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Směs osiva a písku

Co se týká vhodných odrůd, z mrkve jsou vhodné především rané karotky, osvědčily se také Cidera nebo hybridní Cortina, u petržele je pak vhodnou odrůdou Osborne.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak si vypěstovat zeleninu na balkonech a terasách:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 1. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček