Pěstování kořenové zeleniny je rok od roku větším problémem, hlavně pak tehdy, když je jarní období doprovázeno suchým rázem počasí. Problematických aspektů je zde ale více. Jedním z řešení, jak vyzrát na špatnou klíčivost kořenové zeleniny, je provedení jejího výsevu již na podzim nebo v zimě, když nemrzne.

Problematickou kořenovou zeleninou z hlediska výsevů je mrkev, kořenová petržel nebo pastinák. To jsou zeleniny, které se pěstují téměř na každé zahradě. Mizerná klíčivost i přes vysokou kvalitu osiv vede k tomu, že třeba pastinák se v zahradách téměř přestal pěstovat. Samotná špatná klíčivost je způsobená především inhibičními látkami, které klíčení zpomalují a ani šlechtění s nimi nic neudělá. Pokud provedete výsev zjara a přijde suchý ráz počasí, je často vymalováno, dokonce ani vydatnější zálivka prakticky nic nevyřeší.

Řešením je vysévat už na podzim. Kořenová zelenina vyžaduje hluboké zpracování půdy, takže zryjte, přidejte organické hnojení a plochu, na kterou budete vysévat, ponechejte klidně dva týdny slehnout. Tam, kde je malá vrstva ornice, rozhodně přídavek živin a rytí také nezanedbávejte. Na zahradě není nic horšího, než vyčerpaná půda, která se z úrodné přemění na prachovitou hmotu, na které nic neroste.
Pokud se chystáte vysévat na hrůbek, pak bývá s organickým hnojením trochu problém. Nicméně jde to vyřešit například zarytím granulovaného kravského hnoje. Hrůbek po nakopčení ponechejte alespoň 10 dnů odpočívat, pak jeho vršek urovnejte hráběmi a mírně zavlažte.

Někteří pěstitelé mají problém s tím, kolik osiva mají použít, protože hustý výsev znamená nižší kvalitu sklizně a nutnost úrodu rychle zpracovat. Dobrou alternativou je smíchání osiva s prosítovaným pískem v poměru 1:1, což zajistí hustotu výsevu tak akorát. Po vysetí do řádků je zahrňte, přitlačte a zavlažujte, pokud je sucho. Podzimní výsevy provádějte od listopadu. Pokud je velmi mírná zima a teploty nad nulou, nebojte se vysévat i třeba v lednu. Dostatek vláhy zajistí, že osivo spolehlivě během jara vyklíčí.

Co se týká vhodných odrůd, z mrkve jsou vhodné především rané karotky, osvědčily se také Cidera nebo hybridní Cortina, u petržele je pak vhodnou odrůdou Osborne.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Podívejte se, jak si vypěstovat zeleninu na balkonech a terasách:
Publikováno: 13. 1. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček