reklama

Chcete sklízet až 100 kg plodů? Pěstujte moruši

Původem asijský strom s nezvyklým názvem moruše můžete pěstovat i na vaší zahradě. Kromě majestátního vzrůstu vám nabídne i své jedlé plody, které jsou v poslední době čím dál oblíbenější. Jsou bílé až červenočerné - podobné malinám či ostružinám. Vypěstujte si své vlastní.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování moruše je vhodné i v našich podmínkách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kde moruši pěstovat?

Vzhledem ke svému původu dopřejte moruši při jejím pěstování teplé místo. Ideální je slunné nebo i polostinné stanoviště, které musí být ve vyšších polohách ještě chráněné. Průměrná roční teplota by měla být alespoň 8 až 9 °C. Vyberte takové místo v zahradě, kde bude mít strom dostatek prostoru (pokud nemáte zakrslý kultivar). Vhodným řezem můžete ale udržet potřebný vzrůst. Půda by měla být hlinitopísčitá, dobře propustná, hluboká, protože kořeny rostou hluboko a košatě.

Neměla by být zamokřená. Pod stromem není vhodné mít užitné prostory – chodníky nebo parkovací místa. Plody by vše znečistily. I proto je dobré pod stromy udržovat travnatý povrch. Plody pak můžete s klidem a čisté sbírat. Morušovník je mrazuvzdorný do -18 °C. Pouze mladé stromky je vhodné při velkých mrazech zabalit do bílé zahradní textilie nebo juty.

Udržujte potřebný růst vhodným řezem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Udržujte potřebný růst vhodným řezem

Jak na výsadbu

Mladým stromkům moruše je potřeba dobře připravit jejich místa. Sázejte je na jaře nebo na podzim. Jáma pro vysazení by měla být asi dvakrát větší, než je kořenový bal. Dno jámy pokryjte kompostem, pak zasaďte strom. Můžete mu pomoci i opěrným kůlem a nezapomeňte zalít. Zavlažovat byste mladé stromy měli i při vysokých teplotách. 

Další péče

Po výsadbě je vhodné první výhony zkrátit. I v dalších letech provádějte v předjaří prosvětlovací řez (to neplatí u převislé moruše). Další řez nepotřebují, pokud tedy nechcete udržovat určitou velikost nebo strom nepotřebuje prosvětlit. Na další péči jsou také nenáročné. Hnojení ani zálivka není nutná u starších stromů, mladé oboje uvítají. Hnojení provádějte ovšem s velkou opatrností. Mohly by začít překotně růst výhonky, které jsou později slabé a často se lámou.

Množení

Rostliny moruše si můžete i sami namnožit, není to ale jednoduché. Množit se dají ze semen, roubováním nebo jejich zpravokořeněním.

Plody moruše

Plody si snadno spletete s ostružinami. Mohou mít i bílou, červenou či fialovou barvu. Jejich chuť je sladká až sladkokyselá a zaručeně vás osvěží. Dočkáte se jich třetí či čtvrtý rok po výsadbě. Postupně může být úroda opravdu bohatá – strom v osmi až deseti letech dokáže dát až 100 kg. Sklizené plody co nejdříve zpracujte. Co nesníte čerstvé, využijte na marmelády, ovocná vína nebo ovocné šťávy. Kromě toho, že jsou moruše chutné, obsahují i vitaminy B, C a E a minerály - draslík, hořčík, fosfor a vápník. Pomůžou při bolestech v krku a při kašli.

Plody morušovníku dozrávají postupně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plody morušovníku dozrávají postupně

Choroby a škůdci

Morušovník je strom velmi odolný a na choroby ani škůdce většinou netrpí. S nově zavlečenými druhy škůdců se ale jejich počet rozšiřuje. Moruše může napadat štítenka katalpová. Ta saje na výhonech i dřevnatých částech. Strom je nutné ošetřit, jinak hrozí, že dojde i k jeho úhynu. Boj s těmito škůdci je ale velmi těžký, protože mají tělo kryté krunýřem – štítem. Likvidovat je potřeba larvy nebo mladé škůdce, kteří nejsou štítem chránění. Vhodné období trvá jen několik málo dní a je závislé na počasí, které ovlivňuje délku líhnutí. Někdy můžete na moruších najít i housenky nejrůznějších motýlů. Pak s nimi bojujte stejnými prostředky, které se používají na daný druh na jiné ovocné stromy.

Zdroj informací: abecedazahrady.dama.cz; nasezahrada.com

Znáte čokoládové ovoce?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 1. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová