reklama

Nejdůležitější měsíc na zahradě je bezesporu březen

Březen je pro zahrádkáře snad tím nejdůležitějším měsícem v roce, rozhoduje se totiž o tom, jak bude celý náš rok na zahradě vypadat, co budeme sklízet i nakolik nás potrápí škůdci. I když je venku počasí, že by člověk ze skleníku ani sazeničku nevyhnal, vložená dřina se nám mnohonásobně vrátí.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejkrásnější roční období na zahradě je jaro a nejdůležitější měsíc je březen (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Zelenina a bylinky  

Nastává první stěhování malých zelenáčů. Únorové sazeničky raného salátu, celeru, brokolice, lilku, rajčat a paprik budou potřebovat první a možná už i druhé pikýrování neboli přesazování.  

 • První přepichování nás čeká, jakmile mají rostlinky vyvinuté dva děložní lístky, nejpozději když vykoukne první pravý list. 
 • K přesazování si můžeme pořídit profesionální přesazovací kolík, ale stejně dobře poslouží i improvizovaná šťouchátka (třeba tyčky od nanuků). Rostlinku jemně podebereme a přeneseme do připraveného kelímku, květináče nebo sadbovače.  
 • Hned po přesazení dopřejeme rostlinkám důkladnou zálivku. Nezapomeneme do konvičky odstáté vody přidat i víčko probiotik weiki. Díky užitečným bakteriím rostlinky lépe překonají šok ze stěhování a bohatě rozvinou kořínky. 
Na začátku března hoří termín pro předpěstování paprik a brokolice
i (Zdroj: Weiki)
Na začátku března hoří termín pro předpěstování paprik a brokolice
 • Na začátku března hoří termín pro předpěstování paprik a brokolice. S rajčaty bychom měli začít nejpozději do půlky měsíce. 
 • V druhé půlce března se můžeme už odvážně pustit do výsevů na venkovní záhony, samozřejmě pokud nám počasí přeje. Vyséváme mrkev, ředkvičky, petržel, špenát, hrášek, raný salát, kopr, kedluben, cibuli sazečku a česnek.  
 • Klubající se rostlinku pro jistotu přiklopíme poklopem (třeba zavařovací sklenicí obrácenou dnem vzhůru). Spolehlivě ji ochrání před přízemními mrazíky. 
 • Bezpečí i teplo zelené školce zajistí i bílá netkaná textilie.  
 • A kdo na podzim vysel ozimé odrůdy, může se teď radovat z čerstvé cibule, černého kořene, topinamburu, růžičkové kapusty nebo pórku. 
Nastává první stěhování malých zelenáčů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nastává první stěhování malých zelenáčů

Ovoce  

Přičísneme probouzející se jahodníky – odstřihneme všechny suché a poškozené listy. Pokud jahody nemulčujeme, půdu okolo keříků jemně prokypříme. 

 • Jakmile jahodníkům vyraší nová středová srdéčka, přichází čas na vydatnou porci živin. Jahody se mohou utlouct po rostlinných jíchách a zkvašených slepičincích, obojí je potřeba zředit aspoň 1:10 s vodou (pro malé sazeničky ředíme raději v poměru 1:20). Aby rostlinka nově dodané živiny dokázala využít, potřebuje je přeměnit do formy vstřebatelné pro kořeny rostlin. S tím vám pomůžou prospěšné mikroorganismy. 
 • Vysazujeme ovocné stromy i keře. Koncem měsíce nazrává čas i na výsadbu opadavých listnáčů. 
 • Rybíz a angrešt je potřeba prořezat v první půlce března, v té druhé můžeme tvarovat jabloně a hrušně.  
 • V první půlce března bychom měli stihnout také řez vinné révy a do konce měsíce vyvázání na oporu. Pokud s révou začínáme, nové keříky vysazujeme koncem března. Stejně jako meruňky, broskvoně a ořešáky. 
 • Všem stromům a keřům na zahradě dopřejeme jarní porci hnojiva, ať mají sílu na celou sezonu. Radost jim uděláme vyzrálým kompostem nebo chlévským hnojem, na spláchnutí přidáme do zálivky probiotika. Zajistí dřevinám silné kořeny, odolnost a sladší úrodu (opravdu, příznivý vliv půdních probiotik na cukernatost plodů potvrdil i výzkum Mendelovy univerzity v Brně). 
 • Zima stromky a keře oslabí a snadno si je vyhlédnou škůdci. Ochranu jim poskytnou aromatické léčivky a bylinky nasázené okolo. Nám voní, škůdce naopak odpuzují. Mezi takové strážce patří lichořeřišnice, měsíček, aksamitník, máta, bazalka a šalvěj. Stejně tak dokážou střežit i zeleninové záhony. 
Všem stromům a keřům na zahradě dopřejeme jarní porci hnojiva
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Všem stromům a keřům na zahradě dopřejeme jarní porci hnojiva

Okrasná zahrada  

Po sněženkách a bledulích se ze země derou na světlo krokusy, narcisy, kosatce, hlaváčky, violky, prvosenky a lomikámen. Zahrada začíná hrát barvami. Čím jí prospějeme?

 • Do půdy sejeme trvalky a doma za oknem si předpěstujeme teplomilné letničky – lobelky, astry, afrikány, slaměnky nebo hvozdíky. 
 • Letničky, které se zimy nebojí (vlčí mák, koukol, černucha, sluncovka, měsíček, chrpa) můžeme od půlky března sít přímo na květinové záhony. 
 • Ze zimního spánku se probouzejí růže. Odstraníme suché části, popínavé královny květin přivážeme k podpěrám. Je také nejlepší čas pro výsadbu nových keřů.  
 • Sázet můžeme také živé ploty a okrasné keře. 
 • Je správný čas na řez okrasných dřevin a živých plotů, které kvetou až v létě. Dřeviny kvetoucí na jaře řežeme až po odkvětu, abychom se nepřipravili o pozdější pohled na rozkvetlou nádheru. Ve frontě na kratší sestřih čekají také okrasné trávy. 
 • Svázané a zazimované jehličnany odkryjeme a pořádně zalijeme. Teď už jim mráz neublíží. 
Po sněženkách a bledulích se ze země derou na světlo krokusy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Po sněženkách a bledulích se ze země derou na světlo krokusy

Trávník  

V zimě bylo nejdůležitější trávník nerušit a našlapovat kolem něj jen velmi opatrně. V březnu si to ale bohatě vynahradíme. 

 • Pro perfektní trávník, za který by se nestyděla ani britská královská rodina, bude potřeba vertikutace. Slovo pochází z angličtiny (vertical cut) a znamená svislý řez. Ten provádíme přístrojem podobným sekačce zvaným vertikutátor. Báječně provzdušní vrchní zplstnatělou a slehlou vrstvu trávy. 
 • Nelekejte se, když bude trávník po této ozdravné kúře vypadat hůř než předtím. Vertikutátor za to nemůže, jen odhalí místa, která je potřeba dosít nebo jinak ošetřit.
 • K rychlejší obnově travnímu porostu pomůžeme hnojením. Případně trávník zaléváme zředěnou rostlinnou jíchou. 
 • Zhruba za dva týdny po vertikutaci trávník dosejeme. Na holá místa nasypeme tenkou vrstvu substrátu a rozhodíme travní semena. Lehce přihrneme, udusáme a zalijeme vodou s porcí probiotik weiki, aby se nám semínka dobře uchytila.  
 • Pokud nemáme vertikutátor, trávník poctivě pročešeme alespoň hráběmi. 
 • Místo anglického trávníku si můžete vypěstovat také barevnou louku, která po vás bude vyžadovat mnohem méně péče a ocení ji i hmyz.
Pro perfektní trávník, za který by se nestyděla ani britská královská rodina, bude potřeba vertikutace
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro perfektní trávník, za který by se nestyděla ani britská královská rodina, bude potřeba vertikutace

Skleníky a fóliovníky  

V březnu skleník vypadá, jako malý ostrov pokladů. Uprostřed zahrady, která se teprve pomalu probouzí ze zimního spánku, se to v něm zelená předpěstovanými sazeničkami paprik, rajčat, lilků a melounů. 

 • V březnu sem můžeme sít většinu zeleniny: celer, fenykl, brokolici, ředkvičky, kedlubny, okurky, saláty, mrkev, hrách, kopr, špenát i bylinky. Ke konci měsíce se do skleníku přistěhuje i česnek a cibule. 
 • V druhé půlce března už můžeme do této zelené oázy chodit na první šťavnaté ředkvičky nebo saláty, vzešlé z únorové sadby. Prostě vynikající a křupavá jarní vzpruha!

Pokojovky  

Pomalu si lístky protahují i pokojovky, zalezlé hezky v teple za kamny. Po dlouhé zimě jim dopřejeme životabudič v podobě čerstvého kompostu nebo zředěné rostlinné jíchy a také je více zaléváme. Do konvičky odstáté vody přidáváme přátelské bakterie, pomůžou se vstřebáním nově dodaných živin. 

 • Probiotika se nám hodí i při přesazování těch rostlin, kterým je v květníku už těsno. Zmírní u květiny stres ze změny prostředí a podpoří růst nových kořínků. Do nového substrátu také nezapomeňte přidat čtvrtinu kompostu.
 • V březnu přichází nejpříhodnější doba na nákup nebo přesazení orchidejí. Nejlepší je přemístit je do většího, hned jakmile se vytvoří nové kořenové špičky na výhonech. 
 • U odkvetlých jarních cibulovin, které jsme si koncem zimy nadšeně donesli z květinářství, stačí zastřihnout květy a nechat je zaschnout. Cibulky potom zapícháme do venkovního okrasného záhonu (nebo klidně kamkoliv do trávy). A to je všechno, víc na ně myslet nemusíme. Za rok samy vylezou a určitě někomu vyčarují překvapený úsměv na tváři. 

Kompost  

 • Kompostu bude potřeba na jarní záhony a ke stromům opravdu požehnaně. Pokud jsme ho prostřednictvím dávky probiotických bakterií neprobudili už v únoru, v březnu to rozhodně neodkládáme. 
 • Nejvíc organického materiálu vhodného na „krmení“ kompostu se na zahradě vyloupne na podzim, ale i na jaře si kompost rád smlsne na drcených větvích z jarního řezu nebo první posečené trávě. 
Kompostu bude potřeba na jarní záhony a ke stromům opravdu požehnaně
i (Zdroj: Weiki)
Kompostu bude potřeba na jarní záhony a ke stromům opravdu požehnaně

Balkon 

Do truhlíků zasadíme první posly jara – sněženky, krokusy a další ozdobné cibuloviny. Na konci měsíce můžeme začít s balkonovou klasikou a vysadit muškáty, petúnie, ale i trvalky. 

 • Na začátku března si vysejeme do truhlíků za okno či na balkon také první zelenou porci vitaminů: řeřichu, roketu nebo raný salát. 
 • Balkonové rostliny, které jsme nechali přezimovat, přesadíme a přihnojíme. Truhlíky a květináče přeneseme na světlé místo, ať si zvykají na sluníčko.
Jarní květiny můžeme vynést na balkon
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jarní květiny můžeme vynést na balkon

Další zahradnické práce  

Zaléváme, zaléváme, zaléváme. V březnu by měla být půda poměrně vlhká, ale na počasí ani pranostiky raději nespoléháme. Obzvlášť velké nároky na vodu mají přímé výsevy – semínka mohou v půdě vyschnout dřív, než stihnou vystrčit klíček. Choulostivé jsou i malé sazeničky. 

 • Pokud jsme rostliny na zimu chránili chvojím či netkanou textilií, teď je vysvobodíme. Ochrana by už jen zbytečně stínila a zpomalovala jejich růst. 
 • Při jarním řezu živých plotů dvakrát měříme, než řízneme. V okrasných dřevinách už totiž můžou hnízdit první ptáci. V takovém případě oželíme dokonalý sestřih a mladou rodinku nerušíme. Ohleduplnost se nám stokrát vrátí na sezobaných škůdcích.  
 • Pozor také, abychom s kupkou starého listí nevyhodili do kompostu spícího ježka. Ježci totiž s budíčkem čekají, až když je venku dostatek živočišné potravy. Pokud je omylem probudíme dřív, měli bychom také převzít zodpovědnost za jejich dokrmování. 
 • Chováte v zahradním jezírku ryby? Při teplotě vody okolo 7 °C už se začínají probouzet a poohlížet po potravě. Můžeme začít přikrmovat, ale zatím v menších dávkách. Rybkám se naplno vrátí apetit až při stabilní teplotě 10 a více stupňů. 
 • Vyčistíme skalku od mechu a uschlých rostlin. 

Podívejte se, jak na jaře ošetřit dřeviny:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 5. 3. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce