reklama

Zahrada na jaře si žádá naši pozornost

Zahrada na jaře se mění každým dnem a v dubnu jsou změny nejviditelnější. Aprílové počasí probouzí spící zahradu k životu a vybízí k častějšímu pobytu venku. Zahrádkáři mají v dubnu napilno, tato část roku je jako stvořená pro přípravu zahrady na novou sezonu. Jak udržet s jarní zahradou krok, co dělat a na co si dát pozor? Zkuste v cestě za vysněnou zahradou následovat naše tipy, abyste se později mohli radovat z pěstitelských úspěchů, zeleného trávníku a bujné vegetace. Protože kdo je připraven, není překvapen.

Jarní úklid patří i na zahradu

Nejen naše byty a domy si na jaře zaslouží uklidit. Se stejnou vervou, s jakou myjeme okna, utíráme prach a smýčíme pavučiny, bychom se měli pustit také do zahrady. Nejvhodnějším obdobím pro úklid zahrady je únor a březen, ale pokud jste ho zatím nestihli, netrapte se, nikdo vás známkovat nebude a vše se dá dohnat. Nejprve shrabejte ze záhonů, trávníku a cest spadané větvě, listy a jiné pozůstatky zimy. Rovným rýčem obnovte a zarovnejte okraje mezi záhony a trávníkem. Nezapomeňte ani na zahradní boudy a přístřešky, právě tam se hromadí nejvíce zbytečného nepořádku. Zkontrolujte, v jakém stavu je váš zahradní arzenál – pořiďte si kovový kartáč a ruční brousek, kterými očistíte a naostříte zahradnické nářadí. Rozbité nástroje, které nejdou opravit nebo techniku, kterou jste více než rok nepoužili, darujte na náhradní díly nebo odvezte do sběrného dvora. Skleníky a pařeniště na jaře důkladně omyjte šetrným desinfekčním prostředkem (ekologickým a levným řešením je ocet) a pravidelně je větrejte, rostliny budou rychleji růst.

Zahrádka s jarními květinami
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Na jaře potřebují i cestičky vaši péči

Dostaňte plevel a mech pryč ze zahrady na jaře

Plevelu se na jaře daří a vyskytuje se v zahradě doslova na každém kroku. Všichni bychom si přáli zázračné řešení, které nás v mžiku zbaví plevele jednou provždy. Bohužel, stejně jako u přebytečných kil, na plevel zabírá pouze pravidelnost a důslednost. Duben je ideálním měsícem pro systematické a opakované pletí. Plevel v tomto období prochází prvními dvěma vegetačními fázemi a časté okopávání ho velmi oslabuje. Z mravenčí práce se budete radovat v létě, kdy bude zahrada skoro bez plevele a váš zásah bude potřeba jen občas. Bojujete s mechem? Odstraňte ze záhonů, cest, a pozor, také ze zídek a kamenů všechna ložiska mechu, zabráníte tak jeho pozdějšímu vysemenění a rozšíření do dalších koutů zahrady.       

Úklid jarní zahrady od plevele
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zahrádku je potřeba nejen na jaře zbavit plevele

Aby byl trávník hustý a zelený

V polovině dubna je optimální příležitost pro pokládku trávníkového koberce nebo osetí půdy travními semeny. Starý trávník v tomto období sekejte jednou až dvakrát týdně, docílíte tak zahuštění travního porostu. Přerostlá a zanedbaná tráva, kterou na jaře jednou za čas posečete nakrátko, by způsobila oslabení trávníku a vznik lysin. Ať už trávník sečete sekačkou nebo dáváte přednost ručnímu sečení kosou, nezapomínejte udržovat čepele ostré, zabráníte vytahování travních kořínků. Na slunném místě zahrady, kde se trávníku tolik nedaří, můžete zem zrýt a vyčlenit úsek pro květnatou louku, který osázíte medonosnou travní směsí. Vaše zahrada získá na rozmanitosti a přilákáte na ni včely a prospěšný hmyz.

Setí travního semene
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Holá místa v trávníku dosejte travním semínkem

Zaléváme a hnojíme zahradu na jaře

Na jaře nám se zaléváním zahrady pomůže příroda, ale spoléhat se jen na déšť, bohužel nejde. Obzvlášť čerstvě zasazená semena a sazenice potřebují dostatek vláhy. Půdu vydatně zalijte před i po výsevu a zeminu nenechte vyschnout, ani když semena vyklíčí a sazenice se uchytí, na sucho jsou stále velmi citlivé. Vlhká jarní půda je vhodná pro hnojení a mulčování, kterým dodáme půdě kromě vody také potřebné živiny, pozor, suchou půdu nikdy nemulčujte. Vlastní organický mulč si můžete vyrobit ze směsi zetlelého listí, rozdrcené kůry a větví. V obchodě se vyhněte barveným dekorativním mulčům, které nejsou pro tento účel vhodné.

Mulč na zahrádce pomůže uchovat vláhu v hlíně
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Mulč

Další jarní vychytávky pro vaši zahradu na jaře

  • I v dubnu mohou nastat noční mrazy, které by ohrozily jarní výsadbu. Když je předpověď nepříznivá, ochráníte nové sazenice před mrazíky tak, že je na noc zakryjete například lepenkovou krabicí (nezapomeňte ji zatížit), starým květináčem apod.  
  • Rozesaďte trvalky. Pokud uvažujete o tom, že oddělíte část z polštáře vzrostlých trvalek a zasázíte ji na jiné místo záhonu či zahrady, rozesaďte je nyní. Později byste museli vynakládat zbytečně mnoho energie na zalévání nových sazenic, a navíc s nejistým výsledkem.
  • Založte si kompost. Na jaře vyčleňte na vaší zahradě kout a začněte kompostovat. Získáte celoroční přísun kvalitního hnojiva. Zdatní kutilové mohou vyrobit tradiční kompost z dřevěných prken, vybírat můžete také z široké nabídky hotových kompostérů.  
  • Pořiďte si rezervoáry na dešťovou vodu. Během jara spadne dostatek srážek. Připravte se na sušší letní měsíce a umístěte pod okap a na zahradu sudy pro sběr dešťové vody. Tato voda je nejvhodnější pro zalévání zahradních rostlin a je zdarma.     
  • Přibližně v polovině dubna, když je půda dostatečně zahřátá (6 až 7°C), můžete začít s venkovní výsadbou zeleniny (mrkev, salát, ředkvičky, červená řepa, jarní cibulka, špenát, pórek…). Pozdějšímu protrhávání, např. mrkve, se můžete vyhnout už při sázení, stačí zachovávat více než 10centimetrové mezery.  
  • Na jaře ukliďte a vyčistěte všechna krmítka pro ptáky. V tuto dobu se probouzí hmyzí škůdci a ptáci se musejí naučit hledat si potravu sami. Krmítka se do zahrady vrátí až na podzim. Pítka naopak můžete v zahradě ponechat celoročně.   

Publikováno: 1. 4. 2019, Autor: Marta Králíčková, Profil autora: Marta Králíčková