reklama

Buďte připraveni na nadcházející zahrádkářskou sezonu. Přinášíme vám únorové kalendárium

Ještě je stále chladno a na zahradě se musíme zahřívat prací, například vyvážením, navážení hnoje do teplého pařeniště či skleníku, když svítí sluníčko, nemůžeme se na něj spolehnout - „Na svatého Blažeje (3. února), slunce ještě nehřeje.“

i (Zdroj: shutterstock)
V únoru se začněte připravovat na první setí a výsadbu (Zdroj: shutterstock)

Pozor, v únoru ještě přichází další varování před možným pokračováním tuhé zimy koncem měsíce spojené se svátkem svatého Petra (22. 2.): „O svatém Petru nastolení je‑li mráz, po 40 dní mu konec není.“

Okrasná zahrada

  • Keřové růže je možné postupně za příznivého počasí odhrnovat, namrzlé části odstřihnout a výhony zakrátit na tři až čtyři očka.
  • Koncem měsíce je pro udržení dobrého tvaru a plného kvetení vhodný termín k řezu plaménků a popínavých dřevin.
  • Do hlubších truhlíků nebo do květináčů zasázíme k narašení hlízy dosen, které po třech týdnech narašení přeneseme do chladného skleníku či na chladnou chodbu, kde je předpěstujeme do květnové doby výsadby.
  • Některé otužilé letničky je možné koncem měsíce postupně vysévat do volné půdy, pokud to její stav a počasí dovolí. Využívá se toho u druhů, které hůře snášejí přesazování (štěničník, máky, šáter, či měsíček). V únoru je též třeba dát narašit hlíznaté begonie a kany, pod sklo se postupně vysévají letničky, které přesazování vyžadují - astry, afrikány, gazanie, letní karafiáty, petúnie, salvie, či ostálky (Zinnia).
Nedočkavci by se rádi již pustili do řezu jádrovin a peckovin
i (Zdroj: shutterstock)
Nedočkavci by se rádi již pustili do řezu jádrovin a peckovin

Ovocná zahrada

  • Pokud nám únorové počasí a sněhová pokrývka dovolí, věnujeme se na ovocné zahrádce v únoru mechanické ochraně proti chorobám a škůdcům. Zaschlé a mumifikované plody je třeba ze stromů odstranit, neboť jsou zdrojem šíření moniliózy v době vegetace. Je-li to možné, shrabeme spadané listí a nahnilé plody s páleným vápnem kompostujeme nebo zakopeme nejméně 1/2 m do země. Také se v tuto dobu odstraňují odumřelé, suché, či mechanicky poškozené větve a dřevo s příznaky rakoviny, strupovitosti a padlí.
  • Odumřelou borku kmenů stromů je dobré drátěným kartáčem nebo škrabkou důkladně očistit a zbavit tak stromy i příp. mechů a lišejníků. Veškerý materiál seškrabte na folii, rozprostřenou kolem kmenu a ihned po oškrabání spalte. Každý zahrádkář si asi dokáže představit holožír bekyně zlatořitné. Housenky tohoto škůdce se při časně jarní teplotě + 8 °C rozlézají z hnízd, kde přezimují, na pupeny, později na květy i listy. Při větším výskytu je to pro ovocný strom katastrofa. Proto je třeba při zimním mechanickém ošetřování pamatovat na odstraňování hnízd spletených z několika listů.
  • Nedočkavci by se rádi již pustili do řezu jádrovin a peckovin, ale pokud máte na zahradě jen pár stromů, počkejte na březen - čím dříve řežeme vzrůstné odrůdy, tím více pak přirůstají ve dřevě a šetří na plodnosti, zato pro řez rybízu a angreštu je ta pravá chvíle.
  • Kdo vlastní na zahrádce nějaký keř vinné révy, začíná v únoru postupně řezat. Při řezu se vychází ze zásady, že plodné réví je takové, které vyrůstá z dvouletého dřeva. Proto se letorosty, které vyrůstají ze starého dřeva, odstraňují a jednoleté a dvouleté dřevo se zakracuje.
Zaschlé a mumifikované plody je třeba ze stromů odstranit
i (Zdroj: shutterstock)
Zaschlé a mumifikované plody je třeba ze stromů odstranit

Zeleninová zahrada

  • S předpěstováním zeleninové sadby začínáme v pařeništi, či foliáčku. Kdo tyto možnosti nemá, může začít alespoň v malém doma u okna. Nejdříve se vysévají rané kedlubny, rané zelí, kapusta, květák, salát k rychlení a celer. Na záhony ve folníku se vysévají ředkvičky, raný salát, příp. karotka. Máme-li teplý skleník, můžeme začít s výsevem rajčat a paprik. Na ošetření zimního česneku proti houbomilce česnekové je třeba pamatovat již v únoru, kdy se celý záhon přikryje bílou netkanou textilií, kterou tam ponecháte až do dubna.
  • Mezi první adepty při výsevech ven se o slovo hlásí špenát novozélandský, mák, mrkev a petržel, pokud je země solidně vlhká, ve spodu nepřemokřená, pak i hrášek. No a ředkvičky, ředkve. Využívají zimní vláhu, rostou rychleji než plevel. Při těchto výsevech je doporučeno nakrytí netkanou textilií.

Zdroj informací: časopis Zahrádkář 

Podívejte se, jak pěstovat kaliny a vilín:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 11. 2. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce