reklama

Není odrůda jako odrůda. Podle čeho vybírat vhodnou sadbu brambor?

Brambory jsou jednou z nejzákladnějších potravin dnešní doby. Pokud máte možnost si je vypěstovat na vlastní zahrádce, je dobré vědět, co je pro tuto plodinu důležité a jak připravit půdu před výsadbou. Samozřejmostí je i výživa, tedy hnojení a dodání živin, aby se bramborám dařilo.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Brambory patří mezi základní potraviny dnešní doby. Jak na jejich výsadbu? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Samotné pěstování není žádná věda, zvládne to i začátečník. Zásadní je výběr odrůdy, naklíčení hlíz, příprava půdy a správné hnojení. Výběr odrůdy už je na každém z nás. Pokud si přejete pěstovat kromě pozdních odrůd i ranou odrůdu, první úrodu můžete sklízet už v polovině července.

Na co se při výběru zaměřit a jakou sadbu zvolit?

Abyste mohli sklízet brambory v průběhu celé sezony, je dobré vysadit ranou i pozdní odrůdu. „To je důvod, proč pěstuji většinou několik odrůd a současně vybírám mezi varným typem A, B, C, abych sklízela jak brambory přílohové, tak na kaši nebo na knedlíky. Už několik let pěstuji odrůdu Belana, která se mi osvědčila, a mám ji velice ráda,“ říká Ludmila Dušková, odbornice zahrádkářské poradny.

„Co se týká velmi raných odrůd, letos dám přednost odrůdě Sunshine, kterou jsem pěstovala i loni, a byla vynikající. Odrůda Agria jsou brambory, které se sklízí až na začátku září, a skutečně dlouho vydrží. Tuto odrůdu používám na kaši a knedlíky,“ dodává.

Naklíčení bramborových hlíz

Nejlépe během února nebo v průběhu března necháme hlízy naklíčit. Nejlepší způsob je rozložit brambory do bedýnek tak, aby vrchní část, v níž klíčí nejvíce oček, směřovala vzhůru. Jestliže vám ve sklepě zbyly brambory z předchozí sklizně, většinou samy vyklíčí. Pokud ne, vyberte kusy vhodné pro naklíčení, vyložte je do přepravky nebo bedýnky a přeneste je do světlé místnosti s teplotou kolem 12-15 °C. Brambory v ní nechte klíčit až do doby výsadby nebo dokud nevytvoří silné klíčky dlouhé nejlépe do 2 cm.

Příprava pole nebo záhonu

Brambory vysazujeme zhruba v polovině dubna a podle tradice našich předků na svatého Vojtěcha. Některé druhy brambor vyžadují lehkou písčitou půdu, jiným nevadí těžší podmáčené půdy. Máte-li pole, vyplatí se použít pro zrytí půdy rotavátor místo motyčky. Přitom je důležité vědět, do jaké půdy budete brambory sázet. „Do lehkých písčitých půd se zásadně používá rotavátor s pravoúhlými noži. Pro těžké půdy rotavátor s kopinatými noži, které do země snadněji proniknou a dobře ji zpracují do potřebné hloubky - zhruba 20 cm,“ vysvětluje zahradní odborník Jan Kopřiva.

Na velké ploše se vyplatí použít pro rytí půdy rotavátor místo motyčky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na velké ploše se vyplatí použít pro rytí půdy rotavátor místo motyčky

Hnojení a živiny

„Pokud jste pole nebo záhon prohnojili na podzim čerstvým hnojem, je to v pořádku, ale nestačí to. Brambory potřebují živiny, které jim musíme dodat na jaře. Je to hlavně draslík, dusík a fosfor. K tomuto účelu je vhodné použít například přírodní granulované hnojivo, které je obohacené o guáno,“ doplňuje Jan Kopřiva. Hnojivo ve formě granulí se v půdě rovnoměrně a postupně rozpustí. Ideální je nasypat je do rozmetadla, které umožňuje rovnoměrný rozhoz po poli.

Zapracování živin a výsadba

Máme-li hnojivo rozhozené po poli nebo záhonech, můžeme je zapravit do země rotavátorem minimálně do hloubky 15-20 cm. Je nutné, aby i podloží bylo důkladně zpracované, nebylo hutné a hlízy měly dostatek prostoru pro růst. Brambory sázíme 30 cm od sebe, a to do hloubky 10 cm. Vzdálenost mezi řádky by měla být 70 cm. Použijeme-li k výsadbě brambor sazeč, práci si tím ulehčíme. Je důležité, aby brambory nebyly příliš naklíčené, protože dlouhé klíčky by se polámaly.

Na jaře je nutné dodat hlízám živiny, nejlépe v granulované formě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na jaře je nutné dodat hlízám živiny, nejlépe v granulované formě

Základní kritéria pro pěstování brambor

Máte-li možnost vypěstovat si vlastní brambory bez použití chemických postřiků, neváhejte, není nad chuť domácích brambor. A nevíte-li, jakou odrůdu zvolit, zde je stručný přehled. Možná vás překvapí, kolik odrůd brambor existuje. Je jich kolem sto čtyřiceti. Základním pravidlem pro výběr správné odrůdy jsou klimatické podmínky, ve kterých budeme brambory pěstovat, ale také kvalita a složení půdy.

Výběr podle vegetačního období

Podle délky vegetační doby vybíráme ze čtyř základních skupin - velmi rané, rané, polorané a polopozdní až pozdní brambory. Další rozdělení se týká využití brambor. Existují tři varné typy - typ A je vhodný do salátů a jako příloha, typ B jako příloha a pro přípravu různých dalších pokrmů a typ C na kaši a těsta - například bramborové knedlíky. Mezi oblíbené odrůdy patří poloraný Belan, varný typ B až BC, který dobře odolává plísni bramborové, má vysokou plodnost, hodí se k pěstování bez chemických postřiků i pro dlouhodobé skladování.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak si poradit s ochranou brambor a zeleniny:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 3. 2022, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová