reklama

Bez bylinek v zahradě se neobejdete. Nezanedbejte jarní péči

Bylinky po zimě vyžadují vaši péči, ať už je máte nějaký ten čas zasazené, nebo se chystáte vysadit nové keříky. Jejich pěstování je teď v módě, a tak by neměly chybět ani u vás. Zahrada přitom není podmínkou. Ve slušivém hrnci je můžete pěstovat i na balkoně.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Po zimě věnujte péči bylinkové zahrádce (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Bylinky po zimě si zaslouží péči, aby mohly v nadcházejícím období zase hezky růst. Pěstovat můžete téměř jakoukoli bylinku. Dobromysl využijete hlavně pod maso na vaření i ke grilování. Šalvěj se také hodí k masu a je skvělá na kloktání při bolestech v krku. Pelyněk využijete pro sebe i pro králíky – zlepšuje jejich zdravotní stav.

Neměla by chybět ani routa. Využijete ji v kuchyni i při zdravotních problémech. To ostatně platí pro všechny byliny. Co se týče pelyňku a šalvěje, ostříhejte je po zimě, a to rázně až do staršího dřeva. Už teď můžete najít nově rašící výhony a bylinky po zásahu nádherně obrazí.

Bylinky po zimě pořádně ostříhejte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Bylinky po zimě pořádně ostříhejte

Do čeho bylinky po zimě zasadit?

Pokud nemáte dostatečně velkou zahradu, nebo dokonce žádnou, protože bydlíte v bytě, i tak se nemusíte bylinek vzdávat.

  • Jednoduchou možností je truhlík, který postavíte na okno.
  • Na balkon se potom bude hodit bylinkový hrnec. Je to praktický a stylový pomocník, který má několik kapes. Do těch zasadíte bylinky a ušetříte spoustu místa.
  • Na záhonky, obzvláště ty malé, se pak hodí pyramida z překližky. Jde o tři jinak velké čtverce, které se položí na sebe na koso. Budou se tak vzájemně podpírat a v rozích vznikne místo na zasazení bylinek. Voděodolná překližka vám dovolí jejich zalévání, aniž byste se museli bát, že se zničí. 
Pyramida na bylinky je praktická
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pyramida na bylinky je praktická

Pro zasazení bylinek po zimě volte substrát, který je pro ně přímo určený. Obsahuje vyvážený poměr živin, které bylinky potřebují. Hodí se na jejich výsev, pěstování i přesazování. Najdete v něm i potřebné hnojivo. Jeho struktura a složení jsou takové, že je kořenový bal provzdušněný – kořeny tak mohou rychle růst. A umí zadržovat vodu, nemusíte tolik zalévat a rostliny nebudou trpět nedostatkem.

Přesadit přinesené bylinky z květináčů na nové místo není složité. Základem u všech nádob je rostliny před přesazováním dobře prolít. Je to předpoklad pro to, aby se na novém místě dobře uchytily. U pyramidy naplňte rohy zeminou a začněte osazovat odshora. Nenahrnete si tak substrát do nižších pater. Do větších úseků se hodí zejména máta, jinak se v kuchyni neobejdete bez kadeřavé petržele, pažitky a také tymiánu.

Pokud nemáte zahradu, ale alespoň balkon nebo terasu, bude se vám hodit hrnec na bylinky. Jeho osazení je velmi snadné. Do každé kapsy přijde jedna bylinka. Lepší je volit ty menší kvůli prostoru, který v hrnci není velký.

Hrnec na bylinky se hodí třeba na balkon
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hrnec na bylinky se hodí třeba na balkon

Z původního kořenového balu po vyjmutí z květináče odrolte zeminu. Vložte bylinku do kapsy a seshora přimáčkněte. Začínejte v tomto případě osazovat zespodu a nakonec nahoře dosypejte a vložte poslední bylinu.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak se o bylinkový záhon starat:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 16. 3. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová