reklama

Tyto dvě rostliny jsou prospěšné pro naše zdraví. Zlepší i stav zeminy v záhonu

Hrách a fazol patří do každé zahrady již od nepaměti. Kromě toho, že jsou tyto druhy prospěšné pro naše zdraví, pomáhají poměrně zásadně zlepšit kondici půdy. Vše ohledně pěstování hrachu a fazolu a jejich využití na zahradě jsme shrnuli do jednoho článku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Fazol patří nejen do kuchyně, na zahrádce dokáže s půdou divy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hrách a fazol patří do čeledi bobovitých. Na zahrádkách se pěstují už spoustu let, protože patří k důležitým prvkům jídelníčku, a to jak jednotlivá semena, tak celé lusky. Používají se především v polévkách, salátech nebo mražených směsích, které následně využijete během zimního období, když cítíte potřebu obohatit svoji stravu o vitaminy a minerály. Hrách obsahuje značné množství vitaminů B, C, dále pak karoten, draslík, fosfor, vápník nebo hořčík.

Fazolová semena a lusky obsahují vitaminy B, C, K a důležité prvky - železo, draslík, vápník či mangan. Důležitou vlastností fazolí je jejich nízký glykemický index, jde tedy o zeleninu, která by měla být zahrnuta v jídelníčku diabetiků.

Hrách nemá speciální požadavky na pěstování. Vyhovují mu lehké a středně těžké půdy, které jsou dobře zásobené vláhou a živinami. S výsevem hrachu začněte již v březnu, chladné dny mu nijak nevadí. Do řádků s rozchodem 30 cm (s hloubkou do 5 cm) vysévejte jedno semeno na 10 cm délky rýhy. Semena je vhodné namočit přes noc do vody, lépe pak klíčí a nejsou tak ohrožena suchem v případě, že neprší.

Pěstování hrachu vyžaduje oporu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování hrachu vyžaduje oporu

Kromě hrachu dřeňového, kde se zpracovávají semena, se pěstuje i hrách cukrový, u kterého zužitkujete celé lusky. Hrách vyžaduje při pěstování oporu, která zajistí vzdušnost porostu a snadné sklízení tehdy, když jednotlivé lusky dozrávají.

Fazol vyžaduje na pěstování podobné podmínky, jen s tím rozdílem, že jej vysévejte až v květnu. Aby semena naklíčila, je nutná teplota vzduchu minimálně 15°C přes den. Nejčastěji pěstovaným druhem je fazol keříčkový, který produkuje lusky zelené, žluté, karmínově červené nebo černé barvy. Existují také pnoucí odrůdy, avšak keříčky jsou mnohem méně náročné na péči.

Po sklizni rostliny rozsekejte a zapravte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Po sklizni rostliny rozsekejte a zapravte

Hrách a fazol se velmi dobře uplatňují tam, kde je půda chudá na živiny nebo unavená. Oba druhy mají na svém kořenovém systému orgány uvolňující dusíkaté sloučeniny do půdy, čímž se zlepšuje její kondice. Pokud rostliny po odplození posekáte a zapravíte do povrchové vrstvy půdy, pak přispějete ještě k dalšímu vylepšení jejích vlastností. Zelené hnojení je vhodné především na velmi těžkých strukturách, kde chcete dosáhnout postupně lepší zpracovatelnosti.  

Zdroj informací: semena.cz; bydleniprokazdeho.cz

Připravte si skvělou fazolovou paštiku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 4. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček