reklama

Při přípravě zahrady na jaro můžeme udělat i pár chyb. Víte, jakých?

Jaro už se začíná hlásit o slovo, proto nastal čas připravit zahradu na novou sezonu. Ta sice naplno vypukne v polovině května po zmrzlých mužích, ale spoustu toho můžeme udělat postupně již teď. Důležité přitom je vyhnout se zbytečným chybám, které by ve výsledku mohly ohrozit naše pěstitelské úspěchy.

i (Zdroj: Robomow)
Příprava zahrady na jaro bez chyb? Ano, jde to (Zdroj: Robomow)

Nedostatečně připravená půda

Půda je základ, potřebuje řádně zrýt a prokypřit, aby se i do jejích hlubších vrstev dostal vzduch. To napomůže také správnému zapravení kompostu či různých hnojiv. Vždy si dávejte pozor, aby záhon nebyl zbytečně přehnojený a volte ta správná hnojiva, některá je totiž vhodnější použít na podzim. Půdě dejte čas, sázet cokoliv do ještě promrzlé země by byla zbytečná práce.

Stačí vytáhnout a pustit se do práce

Správný zahrádkář musí mít v prvé řadě v pořádku své vybavení, drobným náčiním počínaje a větší technikou konče. Prohlédněte si pořádně svůj zahradní arsenál a případně dokupte, co vám chybí. Zkontrolujte stav rýčů, motyk, hrábí a dalšího drobnějšího vybavení, zda není uvolněné, zrezlé nebo nepotřebuje-li novou násadu. Trochu více práce budete mít se sekačkou, případně dalšími stroji na zahradu.

Kromě celkové kontroly stavu a promazání pohyblivých částí, vyčištění podvozku a překontrolování nožů, rozhodně nezapomeňte vyměnit olej, vyčistit či vyměnit vzduchový filtr a svíčky či prohlédnout řemen pojezdu. Samostatnou kapitolou je pak doplnění paliva. Staré byste měli vypustit, neboť často se vyskytující biologické složky jsou nestabilní, mění konzistenci a mohou ucpávat palivový systém.

Správný zahrádkář musí mít v prvé řadě v pořádku své vybavení
i (Zdroj: Robomow)
Správný zahrádkář musí mít v prvé řadě v pořádku své vybavení

Přílišný jarní sestřih

Mech, plevel a různé organické zbytky brání trávníku dýchat a růst. Než tedy začneme s jeho další údržbou, měli bychom vyřešit tento problém. Mechy a vše, co trávník nějakým způsobem dusí a zabraňuje průniku živin, nejlépe odstraníte vertikutací. Ideální je provádět tuto činnost na začátku vegetačního období trávníku, přibližně tedy v průběhu dubna, a využít zařízení k tomu určených, které vám práci usnadní. Krásně zelený a hustý trávník za tu trochu námahy navíc určitě stojí.

Po provedení vertikutace je u trávníků důležité také vápnění, které zneutralizuje půdu a brání opětovnému bujení mechů. V případě, že je větší část travnaté plochy po zimě poškozená, založte ji raději znovu. Pokud na některých místech vzniknou propadliny, například v důsledku řádění hrabošů, nebo naopak menší pohoří způsobená krtkem, povrch srovnejte a jakmile bude příhodné počasí, doplňte příslušné travní osivo.

I když jste trávník na podzim posekali, v průběhu teplejší zimy mohl dorůst, proto zvažte, není-li potřeba udělat mu jarní sestřih. Zde však opatrně, neměl by mít nižší výšku než 3 cm! Moderní sekačky už zpravidla disponují možností nastavit si výšku seče. Je na vás, zda budete po zahradě běhat se sekačkou, brázdit ji na traktorové sekačce, nebo se budete věnovat třeba rodině a necháte sekačku, ať se o trávník postará sama.

Kupříkladu robotické sekačky od Robomow zvládnou posekat i velké plochy, nezaleknou se svahů a mají nastavitelnou výšku seče. Nejvíc však oceníte, že zvládnou sekat i za deště či rosy a díky mimořádně nízké hladině hlučnosti (64 dB) mohou trávník opečovávat i v noci, sousedy rozhodně rušit nebude. 

Krásně zelený a hustý trávník za tu trochu námahy navíc určitě stojí
i (Zdroj: Robomow)
Krásně zelený a hustý trávník za tu trochu námahy navíc určitě stojí

Škůdci vymrzli, stačí prořezat

Aby stromy dobře a dlouhodobě plodily, potřebují rovněž trochu péče. První věcí je prosvětlení správným ořezem a následné ošetření ran speciálním balzámem či latexem. Pozorně si prostudujte, který strom je kdy vhodné prořezávat a jakým způsobem, abyste mu nechtěně neuškodili. Dále nastává čas pro postřiky proti nejrůznějším chorobám a škůdcům, kterým poměrně mírná zima rozhodně neublížila a vesele by se bez našeho zásahu množili.

Nejvíce náchylné na škůdce jsou peckoviny a jádroviny, pozornost věnujte rovněž keřům typu rybíz či angrešt. Ideální teplota pro postřik se pohybuje okolo 15 °C, ale lze jej provádět i při teplotě 10 °C, v každém případě by však měl působit co nejdelší možnou dobu bez rizika, že ho spláchne déšť či jeho účinkování naruší mráz. Nakonec nezapomeňte trochu prokypřit půdu kolem stromů.

Zdroj informací: www.robotprofi.cz

Podívejte se, jak ochránit trávník pivním postřikem:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 4. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce