reklama

Zavíječe zimostrázového na našich zahradách vidíme opravdu neradi

Zavíječ zimostrázový je motýl, zařazený mezi škůdce. V ČR napadá keře zimostrázu a brsleny, odtud jeho název. Housenky tohoto motýlka původem z východní Asie konzumují listy i čerstvé letorosty zimostrázu až na silnější větve, čímž na rostlinách vzniká velká škoda a žír může vést až k úhynu dřevin.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zavíječ zimostrázový jako škůdce našich dřevin (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Zavíječ zimostrázový

Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis) je motýl, ale také škůdce. Dospělý zavíječ tak nebezpečný není. Vážný problém však představují housenky, které jsou v zahradě učiněnou katastrofou. Jak název napovídá, pastvištěm jejich housenek jsou především zimostrázy a buxusy.

Charakteristická jsou pro motýla zavíječe bílá křídla s hnědými okraji, i když někdy se můžete setkat i s jedinci, kteří mají křídla s převažující hnědou barvou. Rozpětí křídel zavíječe dosahuje maximálně 4 cm, takže se může stát, že si nejprve motýlků na zahradě ani nevšimnete. Housenky zavíječe zimostrázového jsou zelené s černou kresbou, lesklou černou hlavou a řídkými chloupky. A protože začínají buxusy a zimostrázy okusovat zevnitř, může nám jejich výskyt zůstat skryt po velmi dlouhou dobu.

Housenky jsou zpočátku velmi malé
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Housenky jsou zpočátku velmi malé

V našem podnebí se zavíječ zvládne rozmnožit dvakrát až třikrát za rok. Housenky z poslední generace navíc zvládají přežít zimu v pavučinkách mezi listy buxusu, a jakmile se v předjaří ustálí teplota okolo 7 °C, započne se jejich nová aktivita. Proto není žádným překvapením, že se první žír může uskutečnit již brzy zjara. 

Zimostrázům a buxusům se vyplatí věnovat pečlivou kontrolu prakticky po celou zahrádkářskou sezónu, a to kontrolu více než pečlivou. Malé housenky se snadno přehlédnou, zato následná škoda po nich je fatální.

Všechny dřeviny během roku několikrát kontrolujte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Všechny dřeviny během roku několikrát kontrolujte

Ochrana před housenkami zavíječe

Mechanická likvidace spočívá v pravidelném sbírání housenek a mechanickém ničení vajíček, ale taková práce je velmi náročná časově a navíc není příliš úspěšná. Snadno můžeme vajíčka nebo mladé housenky přehlédnout a celá práce je tím pádem úplně zbytečná. 

Někteří pěstitelé (zejména zastánci bio zahrádkaření) doporučují buxusy osprchovat silným proudem vody, což znamená pod keř umístit igelitovou plachtu, do které spláchnuté housenky padají a je snadné je sesbírat. Ale ani tato ochrana není 100% účinná. 

Buxusy a zimostrázy ošetřete vhodným insekticidem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Buxusy a zimostrázy ošetřete vhodným insekticidem

Multirose na škůdce a choroby na růžích a všech okrasných rostlin

Multirose je kombinovaný insekticidní a fungicidní přípravek - insekticidní složka působí kontaktně, fungicidní systémově. Účinkuje na mšice a na škodlivé housenky motýlů a dále působí proti houbovým chorobám (padlí, černá skvrnitost, rzi. Je univerzální, určený k ochraně proti škůdcům a chorobám v domácích zahradách, sklenících, terasách, balkónech i doma. Poskytuje kompletní ochranu díky kombinaci insekticidů a fungicidů.

Postřik je nutné provádět od středových větví dřevin
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Postřik je nutné provádět od středových větví dřevin

Sanium Ultra na mšice, mandelinky, květopasa jahodníkového, housenky, obaleče a další savé a žravé škůdce

Hubí škůdce jako dotykový a požerový jed s významným repelentním účinkem proti celé řadě škůdců, zejména mšicím, a částečným ovicidním účinkem. Svilušky nehubí. Nemá systémový účinek, proto je třeba, aby byly při aplikaci rovnoměrně zasaženy všechny části rostlin. Účinkuje i při nižších teplotách. Při vysokých aplikačních teplotách (nad 24 °C) se účinnost pyrethroidních účinných látek může snižovat. V těchto případech je vhodné insekticidy s pyrethroidní účinnou látkou aplikovat po poklesu teplot, obvykle časně ráno nebo později večer. 

Při postřiku nezapomeňte ani na rostliny v nádobách
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při postřiku nezapomeňte ani na rostliny v nádobách

Sanium Ultra AL na mšice, molice, housenky, červce, puklice a obaleče

Deltamethrin, účinná látka přípravku Sanium Ultra AL, je světlostálý syntetický pyrethroid. Hubí škůdce jako dotykový a požerový jed. Nemá systémový účinek, proto je třeba, aby byly při aplikaci rovnoměrně zasaženy všechny části rostlin. Účinkuje i při nižších teplotách. Při vysokých aplikačních teplotách (nad 24 °C) se účinnost pyrethroidních účinných látek může snižovat. V těchto případech je přípravek vhodné aplikovat po poklesu teplot, obvykle časně ráno nebo později večer. Sanium Ultra AL účinkuje proti savým a žravým škůdcům, jako jsou mšice, molice, ploštice, vrtule, mery, housenky, brouci a motýli. 

Roztok namíchejte podle pokynů výrobce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Roztok namíchejte podle pokynů výrobce

Nejúčinnějším prostředkem v boji s housenkami zavíječe zimostrázového je postřik, který obsahuje bakterii Bacillus thuringiensis. Tento postřik je zcela biologický a parazitické bakterie jsou přímo vybrané pro likvidaci housenek zavíječe zimostrázového či jiných škůdců jako například obaleče jablečného nebo běláska. Ostatní živé organismy v okolí buxusů jsou zcela v bezpečí. Housenky zavíječe, napadené parazitickými bakteriemi, pak zhruba do 5 dnů hynou.

Jakmile jsme rostliny ošetřili proti zavíječi, bude potřeba se věnovat dřevinám a koniferám v nádobách. Rostliny potřebují vhodný substrát a vyhnojení pro regeneraci a dobrý růst, olistění a zdravý kořenový bal. 

COMPO Hnojivo pro konifery s dlouhodobým účinkem

Compo je speciální hnojivo s dlouhodobým účinkem pro konifery, túje a ostatní stálezelené rostliny, které chrání před hnědnutím, zajišťuje silné, plně vybarvené a zdravé rostliny a podporuje jejich odolnost. Je velmi dobrý pro okamžité použití a má 6 měsíců trvající dlouhodobý účinek, proto postačí pouze jedno hnojení za sezónu. Hnojivo je kontrolované a aktuálním potřebám přizpůsobené. Uvolňování živin je v souladu s působením přirozených růstových faktorů vlhka a teploty bez nebezpečí přehnojení a navíc chrání životní prostředí.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; protect-garden.cz, compo.com

Publikováno: 30. 6. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová