reklama

Růže patří do každé zahrady. Ale jak se o ně postarat, aby vydržely a kvetly?

Růže jsou skutečnými královnami našich zahrad. Aby ale královsky vypadaly, potřebují péči. Není to péče nijak těžká, ale přesto bude potřeba našim růžím věnovat čas a trochu námahy. Začneme se o ně starat již při sázení a budeme pokračovat po celý rok.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Růže by neměly v našich zahradách chybět (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Růže do každé zahrady

Růže (Rosa), snad nejkrásnější květiny našich zahrad, se v přírodě vyskytují na severní polokouli, nejvíce v oblasti mírného pásu Eurasie a vzácněji ještě v oblastech Severní Ameriky. Původní rostlina je opadavý keř, který věky prošel dlouhým vývojem. Růže se velmi často pěstují jako okrasné květiny v nesčetných kultivarech, které lze rozdělit na dvě základní skupiny: historické růže, vzniklé převážně křížením růže keltské, pěstované už od středověku a moderní hybridní růže.

V české kotlině se jako původní udává 14 druhů, z toho jeden je již vyhynulý. Květy růží lákají nejrůznější opylovače (včely, čmeláky nebo motýly), ale i spoustu drobného hmyzu, mezi nimi však můžeme nalézt i různé škůdce.

Aby nám růže kvetly a prospívaly, musíme jim věnovat náležitou péči
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Aby nám růže kvetly a prospívaly, musíme jim věnovat náležitou péči

Péče o růže

Při sázení nových rostlin do půdy se nejprve přesvědčíme, že rostlina je zdravá a dostatečně silná, aby zvládla zakořenit a růst. Zkontrolujeme výhony, přerostlé a "vlky" odstraníme zahradnickými nůžkami. Sestříhneme také převislé kořeny, které by rostlině ubíraly sílu. 

Rostliny zkontrolujeme a případně zakrátíme výhony a kořeny
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rostliny zkontrolujeme a případně zakrátíme výhony a kořeny

Sázíme do řádně vyhnojeného substrátu, z něhož jsme odstranili všechen plevel. Pří výsadbě dbáme na to, abychom zeminou nezasypali krček rostliny, protože potom by růži trvalo o mnoho déle, než by obrazila a začala se vyvíjet.

Před sázením rostliny namočte na 48 hodin do vody
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Před sázením rostliny namočte na 48 hodin do vody

Škůdci a choroby

Pidikřísek šípkový (Typhlocyba rosae) dosahuje délky nejvýše 4 mm, je úzký, klínovitě zúžený, bělavý až žlutobílý. Škodí tím, že samička při kladení vajíček narušuje kladélkem mladou kůru. Místa poznáme podle zdrsnění kůry a hnědého zbarvení. Na jaře vylíhlé larvy se rozlézají po spodní straně listů a jejich sáním vznikají navrchu listů bělavé tečky, které se postupně rozšiřují, až splývají v bílých nepravidelných skvrnách a celé keře dostávají nehezký vzhled. Při silnějším napadení listy žloutnou, opadávají, celá rostlina slábne. Zvlášť jsou ohroženy růže na suchých, velmi slunných místech. 

Mšice sají na mladých výhonech růží a způsobují jejich znetvoření. Míza je pak vylučována jako medovice a podporuje invazi černé plísně a jiného hmyzu. Od dubna do května se mšice množí obrovskou rychlostí díky suchým a horkým klimatickým podmínkám. Mšice mají naštěstí v zahradě celou řadu přirozených nepřátel. Patří mezi ně larvy berušky, dospělé berušky, zlatoočky, škvoři nebo také octomilky. Hromádky větví, krabice pro zlatoočky nebo hmyzí hotely poskytují užitečným organismům dobrou možnost vypořádat se se mšicemi ve vaší zahradě. Pokud je napadení mšicemi masivní, pomohou insekticidní postřiky.

Rez růžová (Phragmidium mucronatum) napadá většinou planě rostoucí růže a tzv. botanické druhy, kdežto na kulturních růžích se vyskytuje zřídka. Rez zachvacuje větve, výhony, stonky, listy i kališní lístky. Na jaře se na větvích a dalších místech objevují jasně oranžově červená ložiska letních spor. V létě se tvoří na rubu listů oranžové prášivé kupky, drobné jako špendlíková hlavička. Postižené části odstraňujeme a pálíme. Přihnojujeme vydatněji draslíkem.

Černá skvrnitost růží (Marssonina rosae (Actinonema rosae)) se může objevit již koncem května, kdy nacházíme nejdříve na spodních listech malé, zahnědlé až černé skvrny s paprskovitě roztřepenými okraji. Postupně se zvětšují a spojují do menších až větších ploch. Tato houbová choroba napadá i mladé výhony, zvlášť u odrůd s měkkým dřevem. Napadené listy rychle žloutnou a opadávají. Sbíráme pečlivě všechen opadaný list, ihned odřezáváme nakažené špičky výhonů a pálíme, právě tak jako odpad při řezu růží. Nic nesmí přijít do kompostu.

Padlí růžové (Sphaerotheca pannosa var. rosae) patří mezi nejobávanější růžové choroby. Na mladších listech tvoří bělavý až šedobílý moučnatý povlak. Padlí napadá také květní kalichy, mladá poupata a konce výhonů. Padlí podporuje zavlažování pozdě večer po horkém dnu, kdy voda na listech nestihne oschnut, nebo ve dnech vlhkého tepla a teplotních výkyvů. Odstraňujeme a pálíme všechny postižené části, které již žádný přípravek nevyléčí, jakmile houba prostoupila pletivo.

Připravíme si vhodný insekticid
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Připravíme si vhodný insekticid

Ochrana před škůdci a chorobami

Multirose 50 ml na škůdce a choroby na růžích a všech okrasných rostlinách

Multirose je kombinovaný insekticidní a fungicidní přípravek - insekticidní složka působí kontaktně, fungicidní systémově. Účinkuje na mšice a na škodlivé housenky motýlů a dále působí proti houbovým chorobám - padlí, černá skvrnitost, rzi.

Ošetříme nejen růže, ale i rostliny okolo nich
Ošetříme nejen růže, ale i rostliny okolo nich (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jako insekticid použijeme univerzální přípravek
Jako insekticid použijeme univerzální přípravek (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Je univerzální, určený k ochraně proti škůdcům a chorobám v domácích zahradách, sklenících, terasách, balkónech i doma. Poskytuje kompletní ochranu díky kombinaci insekticidů a fungicidů, přičemž pracuje systémově i kontaktně. Obsahuje dvě účinné látky: Tebukonazol 10 g/ 1 l, Deltamethrin 0,5 g/ 1 l, které působí na škůdce a choroby na růžích a všech ostatních druzích okrasných rostlin.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; SBM Life Science s.r.o.

Publikováno: 4. 7. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová