Slyšeli jste už někdy o plečkování? Pokud ne, tak byste se s touto zemědělskou technikou měli seznámit. Díky plečkování totiž můžete své zahradě a záhonům zajistit vyšší výnosy při sklizni. A zároveň se podíváme, jak ulevit bramborovému poli od vytrvalých plevelů.

Kultivační práce zvané plečkování
Současná situace na trhu i v ekonomice obecně nutí spoustu lidí vracet se k domácímu pěstování zeleniny a dalších plodin. Ti šťastní, kteří mají dlouholeté opečovávané zahrádky, mají své záhony většinou také ošetřované a pravidelně zbavované plevele. Mnoho lidé ale své zahrady a soukromé záhony teprve buduje. Taková půda, která byla dlouhá léta úhorem, zarostlá trávou a plevelem, však není zdaleka tak úrodná a právě plevele se do ní velmi rády vracejí.

Plečkování neboli důkladné zkypření půdu je úkon, kterým rovnoměrně prokypříme, a tím pádem také rozrušíme půdní škraloup a provzdušníme vrchní vrstvu zeminy. Půdní substrát se smísí s vodou a vytvoří se charakteristická struktura. Voda i vzduch budou lépe prostupovat ke kořenům, což příznivě ovlivňuje růst a vývoj rostlin. Plečkování ještě navíc zabraňuje v růstu plevelu.
Nejčastěji si lidé začínají pro vlastní potřebu pěstovat zeleninu a brambory. Brambory patří mezi ty méně náročné plodiny. Není potřeba je úplně pravidelně zalévat, a pokud jim poskytneme hned zpočátku dostatečnou péči, odmění se nám bohatou úrodou.


Co ale dělat, pokud nám v našem vypletém políčku po zasázení brambor začnou zase velmi brzy objevovat vytrvalé plevele? Ačkoliv se to na první pohled nezdá, neustálá přítomnost plevele na záhonech dokáže podstatnou měrou snížit výnos našich plodin.
Plevel
Zejména pýr plazivý (Elytrigia repens) je hotovou pohromou pro naše záhony. Pýr je potřeba odstraňovat velmi pečlivě, protože jakýkoliv oddenek, který v půdě zapomeneme, má za následek opětovný nárůst nových rostlin. A to dokonce už během 14 dnů.

Abychom se kvůli plevelu nestali otroky své vlastní zahrádky, můžeme si pomoci vhodnými herbicidními přípravky. Vzhledem k tomu, že herbicid budeme používat v době, kdy už máme zaseto nebo zasázeno, bude potřeba zvolit herbicid ekologický.
Takový přípravky jsou ty, které obsahují kyselinu pelargonovou. Tato kyselina se běžně vyskytuje v přírodě, takže jejím použitím na našich záhonech rozhodně nenarušíme křehkou rovnováhu v ekologii.

Přesto ale budeme herbicidní přípravek aplikovat pomocí herbicidního krytu, který má tvar trychtýře a zabrání proniknutí přípravku jinam než do meziřadí.


Přípravek Roundup® FAST je herbicidní přípravek ve formě emulgovatelného koncentrátu, určený k likvidaci nežádoucích jednoletých plevelů a mechu na nezemědělské půdě a pod okrasnými dřevinami.
- koncentrát na cca 108 m²
- velmi rychlý vizuální efekt – již 3 hodiny po aplikaci - vadnutí plevele
- pěstování následných plodin je bez omezení
- účinná látka na přírodní bázi - kyselina pelargonová
Již po 3 hodinách můžeme pozorovat, jak zasažené plevele začínají žloutnout a do druhého dne jsou již zavadlé a pomalu hynou.
Pokud je vaše políčko nebo záhony opravdu extrémně zaneřáděné plevelem, můžeme bez obav postřik herbicidem zopakovat.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; kvalitnidomacnost.cz
Publikováno: 24. 7. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová